Petr Průcha z Phoenixu překonává brankáře Detroitu Jimmyho  Howarda

Petr Průcha z Phoenixu překonává brankáře Detroitu Jimmyho Howarda | foto: AP

Český útok Phoenixu řádil na ledě Detroitu, Průcha dal rozdílový gól

• 9
České útočné trio Vrbata-Hanzal-Průcha ovládlo nedělní zápas play-off hokejové NHL na ledě slavné Joe Louis Arény. Úderná řada Phoenixu byla u dvou branek v síti Detroitu, včetně té rozdílové z 49. minuty z hole Petra Průchy. Coyotes přehráli finalisty posledního Stanley Cupu 4:2 a v sérii vedou 2:1 na zápasy. Stejným poměrem vede i Colorado, které přišlo o zraněného Milana Hejduka, nad silným San Jose.

Účastníci posledních dvou finále Stanley Cupu, hokejisté Detroitu, ve druhém zápase čtvrtfinálové série Západní konference NHL proti Phoenixu ukázali svou sílu výhrou 7:4.

K třetímu pokračování boje o postup tentokrát na ledě domácí Joe Louis Arény tedy nastupovali s psychickou výhodou. Velké překvapení mezi účastníky letošního play-off, tým Phoenixu, však dokázal favorita zaskočit a po výhře 4:2 má opět blíže postup než zkušený kádr Red Wings.

Výrazně se o to zasloužili především Češi v sestavě arizonského mužstva. Jeden z nejlepších zápasů sezony odehrál zejména bojovník Petr Průcha. Pardubický odchovanec zařídil úvodní gól utkání už v 29. vteřině, když jeho střelu dorazil za rozhozeného Jimmy Howarda bek Sami Lepisto.

Podruhé slavil v 49. minutě, když navyšoval průběžné vedení hostí na 3:1. Autor 13 gólů z letošní základní části NHL zatáhl puk do útočného pásma a těsně za modrou čarou o mantinel narazil ve druhé vlně najíždějícímu Radimu Vrbatovi. Ten si zkušeně počkal až se Průcha dostane před branku a poté mu adresoval přesnou přihrávku. Chrudimský rodák následně podél padajícího Howarda poslal puk do sítě - nádherná akce a stav 3:1 pro hosty.

Detroit přispěchal s odpovědí v podobě snížení Johana Franzéna. Naděje domácích na vyrovnání nicméně v 52. minutě zmrazil Vrbata, který z rychlého protiútoku zakončením od levého mantinelu překvapil Howarda přesnou trefou k tyči - finálních 4:2.

Zámořští novináři při vyhlašování tří hvězd duelu nemohli opomenout české útočníky. Nejlepší výkon podle nich podal Průcha, druhou hvězdou byl Vrbata a až třetí ocenění připadlo domácímu hráči - jmenovitě autorovi dvou asistencí Henriku Zetterbergovi. Kromě Vrbaty (1+1) s Průchou (1+1) se z Čechů v dresu vítězů bodově prosadili také centr Martin Hanzal (0+2) a obránce Zbyněk Michálek (0+1).

Svůj první start v play-off si po návratu ze zranění připsal veterán Robert Lang. Smutnou zprávou pro fanoušky Coyotes je ovšem naopak zranění kapitána Shane Doana, který třetí utkání série nedohrál.

Carcillo dal svůj nejdůležitější gól kariéry

Bitkař Philadelphie Daniel Carcillo, jenž v základní hrací části nasázel 12 gólů, je zvyklý nejčastěji na aplaus publika po vyhrané bitce. V neděli se mu ovšem dostalo ovací po vstřelení vítězné branky z prodloužení ve třetím duelu čtvrtfinále Východní konference proti New Jersey.

Skóre střetnutí otevřel v 8. minutě během přesilové hry ranou od modré čáry útočník Brian Rolston. Vedení Devils však nemělo dlouhého trvání. Už v 9. minutě totiž využili početní převahu také domácí. Autorem gólu byl útočník Claude Giroux.

Hned v úvodu druhé dvacetiminutovky po přihrávce aktivního Carcilla poslal Philadelphii poprvé do vedení kapitán Mike Richards. V závěru třetiny se ale na trestnou lavici poroučel bek Flyers Braydon Coburn a Brian Rolston podruhé v zápase potrestal nedisciplinovanost soupeře. Asistence si připsali Patrik Eliáš a Ilja Kovalčuk.

V třetí třetině domácí přestříleli Devils 12:3. Brankář Martin Brodeur však neinkasoval a utkání přešlo do nastavení, v němž pokračovala převaha Flyers. Během necelých čtyř minut prodloužení čelil Brodeur dalším šesti ranám. Ta poslední z hole zmiňovaného Carcilla pak rozhodla o vítězi.

Do sestavy Philadelphie se po jednozápasové pauze vrátil bek Lukáš Krajíček. New Jersey naopak nevyužilo služeb Martina Škouly, který duel sledoval v roli nehrajícího náhradníka.

Crosby s Malkinem byli nad síly Ottawy

Obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu po zaváhání v úvodním duelu play-off (porážka 4:5) nabírají vítěznou formu. Ve třetím klání série s Ottawou zvítězil tým Sidney Crosbyho (1+1) a Jevgenije Malkina (1+0) výsledkem 4:2 a v sérii vede 2:1 na zápasy.

Crosby navýšil své bodové konto z vyřazovacích bojů už na sedm zápisů ze tří startů, přestože Senators proti němu nasazují speciální defenzivní dvojici Anton Volčenkov - Chris Phillips. Kromě Crosbyho se dařilo i Malkinovi, jenž vsítil už svou třetí branku v play-off.

Ottawě v ofenzivě schází zranění útočníci Milan Michálek s Alexejem Kovaljovem, přičemž v zadních řadách absentuje se zdravotními potíži pro změnu Filip Kuba.

Niemi vychytal Chicagu první výhru v play-off

V zahajovacím utkání série play-off mezi Chicagem a Nashvillem vstupovali do třetí třetiny favorizovaní Blackhakws za stavu 1:0. Predators však čtyřmi góly stihli otočit zápas na svou stranu.

Podobná situace se opakovala i v odvetném střetnutí. Tentokrát Chicagu nejtěsnější náskok trefil v 29. minutě útočník Dave Bolland. V přesilovce mu asistovali Jonathan Toews a Patrick Kane.

V závěrečném dějství byli sice Predators střelecky aktivnější v poměru 11:7, senzační obrat si ovšem nezopakovali. Byli to totiž domácí hokejisté, kdo v zápase skóroval jako druhý. V 45. minutě upravil stav na konečných 2:0 aktivní Kane. Díky 23 úspěšným zákrokům si finský brankář domácích Antti Niemi připsal čisté konto.

Colorado i bez zraněného Hejduka porazilo silné San Jose

Překvapení na úkor favorita jsou opět o krok blíž hokejisté Colorada. Už v úvodních dvou duelech čtvrtfinále Západní konference na ledě San Jose naznačili Avalanche své možnosti. Zahajovací zápas uzmuli gólem z poslední minuty a v odvetě podlehli až po prodloužení.

Také třetí konfrontace prvního s osmým týmem Západní konference dospěla až do nastavení, přestože hostující Sharks svého soupeře výrazně přestříleli 51:17. Skvělý Craig Anderson ale hostům nic nedovolil. Jako jediný nakonec inkasoval v utkání branku Jevgenij Nabokov, kterého už po 51 vteřinách prodloužení pokořil nováček Ryan O'Reilly.

Colorado v zápase ztratilo velkou oporu ofenzivy, když po kolizi se spoluhráčem Paulem Stastnym zamířil do kabin český střelec Milan Hejduk.

Výsledky play-off:

Východní konference - 3. zápasy:
Philadelphia - New Jersey 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 9. Giroux, 22. M. Richards, 64. Carcillo - 8. a 37. Rolston (na druhou Eliáš). Střely na branku: 34:19. Diváci: 19.957. Stav série: 2:1.

Ottawa - Pittsburgh 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
22. Fisher, 53. Cullen - 2. Ponikarovskij, 26. Malkin, 40. Crosby, 45. Guerin. Střely na branku: 22:24. Diváci: 20.119. Stav série: 1:2.

Západní konference - 2. zápas:
Chicago - Nashville 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky
: 29. Bolland, 45. P. Kane. Střely na branku: 33:23. Diváci: 22.158. Stav série: 1:1.

Západní konference - 3. zápasy:
Detroit - Phoenix 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
15. Filppula, 50. Franzén - 1. Lepistö (Hanzal, Průcha), 40. Wolski, 49. Průcha (Vrbata, Hanzal), 52. Vrbata (Z. Michálek). Střely na branku: 31:33. Diváci: 20.066. Stav série: 1:2.

Colorado - San Jose 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)