Montrealský útočník Tomáš Plekanec (v bílém) se raduje z vítězného gólu v utkání s Washingtonem.

Montrealský útočník Tomáš Plekanec (v bílém) se raduje z vítězného gólu v utkání s Washingtonem. | foto: AP

Plekanec gólem z prodloužení rozhodl o výhře nad týmem Ovečkina

  • 18
Nejproduktivnější český hokejista základní části letošní sezony NHL, centr Tomáš Plekanec, potvrdil svou formu v zahajovacím utkání Montrealu v play-off Východní konference. Canadiens díky trefě z prodloužení v podání kladenského odchovance uspěli nad favorizovaným Washingtonem 3:2PP. V dalších duelech slavili domácí poté, co Buffalo zdolalo Boston (2:1) a Vancouver porazil Los Angeles (3:2PP).

Ve středu odstartovalo play-off NHL hned čtyřmi překvapivými výsledky, když se mezi poraženými ocitli mimo jiné také obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu (na domácím ledě podlehli Ottawě 4:5).

O den později byly na programu jen tři duely, přičemž roli favorita pro změnu nedokázali naplnit hokejisté Washingtonu. Lídr základní části zámořské soutěže s hvězdným Alexandrem Ovečkinem v sestavě uhrál v řádné hrací době proti Montrealu remízu 2:2.

V následném prodloužení se však za asistence krajana Jaroslava Špačka prosadil český reprezentant Tomáš Plekanec a zajistil tak Canadiens vedení 1:0. Ještě před startem série mezi Washingtonem a Montrealem proběhla zámořskými médii menší slovní přestřelka mezi jednotlivými hráči.

Vše odstartoval Plekanec, který prohlásil, že soupeř nemá brankáře formátu Martina Brodeura či Ryana Millera a Canadiens mají na daném postu kvalitnější dvojici (Jaroslav Halák - Carey Price vs. José Theodore - Semjon Varlamov). Washingtonský první brankář José Theodore zas kontroval formulací, že Plekanec pro změnu není žádným Jaromírem Jágrem.

"V den kdy to vyšlo mě to příliš netěšilo. Další den jsme se tomu ovšem hodně nasmáli. Nikdy jsem neřekl vyloženě něco špatného o jejich brankářích. Chytají dobře, což dneska Theodore potvrdil," řekl po úvodním vítězném zápase, jenž navíc sám rozhodl, spokojený Plekanec.

V řádné hrací době se jako první ujali vedení Canadiens, když ve 14. minutě využil přesilovku Mike Cammalleri. Washington srovnal díky ofenzivnímu zadákovi Joe Corvovi už v 16. minutě a obrat zařídil v 41. minutě Švéd Nicklas Bäckström. Hosté si nicméně vynutili prodloužení gólem Scotta Gomeze z času 47:34.

"Nehrál dobře. Soupeř se na něj dokonale zaměřil, ale stejně si myslím, že hlavně Alex nepodal optimální výkon. Naši nejlepší hráči prostě dneska na ledě nebyli nejlepšími. O soupeři se to naopak říci nedá," hodnotil duel kouč Capitals Bruce Boudeau. S 50 góly druhý nejlepší střelec základní části, Alexandr Ovečkin, překvapivě nevyslal na Jaroslava Haláka ani jednu střelu.

Buffalo bylo o gól lepší než Boston

Předpoklad, že v souboji Buffala s Bostonem nebude padat mnoho branek, se potvrdil hned v zahajovací konfrontaci obou celků. Vítěz Severovýchodní divize využil výhody domácího ledu k výhře 2:1. Góly Sabres obstarali Thomas Vanek a Craig Rivet.

Rakouský kanonýr, jenž v základní části pouhými 28 zásahy zaostal za svými kvalitami, otevřel skóre už po pěti minutách hry. Boston srovnal v prostřední dvacetiminutovce, když se prosadil nejstarší hráč na ledě Mark Recchi. V přesilovce mu asistovali Zdeno Chára a Matt Hunwick. Rozhodující akci zápasu však v 35. minutě předvedl domácí kapitán Craig Rivet.

Hlavní hvězdou v HSBC aréně byl domácí brankář Ryan Miller. Jednička Sabres zářila v základní části a nejinak tomu bylo v prvním utkání play-off. Americký reprezentant pochytal 38 ran, z toho 23 ve druhé třetině.

"Když zachytá dobře, hodně těžko se proti nám hraje. Dnes se Ryan opět ukázal. Jeho sebevědomí se pak přenáší na celý tým," řekl po výhře 2:1 kapitán Buffala Rivet.

České duo středních útočníků v kádru Bostonu vyprodukovalo shodně po jedné střele na Millera. David Krejčí odehrál 20 minut a 12 vteřin čistého hracího času, přičemž Vladimír Sobotka strávil na ledě necelých 13 minut.

Samuelsson vystřílel Vancouveru výhru

Podobně jako ve Washingtonu se i diváci ve vancouverské hale General Motors Place dočkali po remíze 2:2 z řádné hrací doby prodloužení. V úvodních šedesáti minutách hry mezi Vancouverem a Los Angeles padaly branky jen v prostřední třetině.

Tři ze čtyř gólových situací se přitom zrodily v přesilových hrách. Tu první využil hostující Jarret Stoll. Canucks kontrovali zakončenou početní převahou Mikaelem Samuelssonem, jemuž asistoval Sami Salo a Daniel Sedin. Posledně jmenovaný střelec pak v 29. minutě za asistence svého bratra Henrika, krále bodování základní části NHL, otočil stav na 2:1. Kings ale v 34. minutě podruhé udeřili v přesilovce. Smírný stav stanovil Fredrik Modin.

Skóre 2:2 následně svítilo na ukazateli skóre až do 69. minuty, kdy si druhý bod za další asistenci připsal produktivní Henrik Sedin a podruhé mohl oslavně zvedat ruce nad hlavu Mikael Samuelsson.

Vancouver svého soupeře přestřílel 44:27. První hvězdou byl vyhlášen dvougólový střelec vítězů Samuelsson. Zámořští novináři však neopomenuli ani výkon brankáře Kings Jonathana Quicka, jenž byl s 41 zákroky po domácím zadákovi Alexi Edlerovi jmenován třetí hvězdou.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference - 1. zápasy:

Washington - Montreal 2:3 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky
: 16. Corvo, 41. Bäckström - 13. Cammalleri, 48. Gomez, 74. Plekanec
(Špaček).
Střely na branku:
47:38. Diváci: 18 377. Stav série: 0:1.

Buffalo - Boston 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky:
5. Vanek, 35. Rivet - 30. Recchi. Střely na branku: 32:39. Diváci: 18 690. Stav série: 1:0.

Západní konference - 1. zápas:

Vancouver - Los Angeles 3:2 v prodl. (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)
Branky:
24. a 69. Samuelsson, 29. D. Sedin - 21. Stoll, 34. Modin. Střely na branku: 44:27. Diváci: 18.810. Stav série: 1:0.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.