Milan Hejduk (vlevo) se raduje z gólu se svými spoluhráči z Colorada. | foto: AP

Play-off NHL odstartovalo překvapivými výsledky, padl i obhájce z Pittsburghu

• 32
Všechny čtyři úvodní zápasy play-off hokejové NHL skončily porážkou favorizovaných celků. Obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu na domácím ledě nestačili na Ottawu (4:5), stejně jako New Jersey na Philadelphii (1:2) a San Jose na Colorado (1:2). Phoenix si naopak před svými fanoušky poradil se zkušeným Detroitem (3:2). Z Čechů se bodově nikdo neprosadil.

Obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu v úvodním zápase čtvrtfinálové série Východní konference proti Ottawě nepotvrdili roli favorita a na domácím ledě padli těsně 4:5.

Penguins otevřeli skóre, když se ve 4. minutě trefil Jevgenij Malkin, nicméně vedení si udrželi pouze necelých šest minut. Vyrovnání obstaral v 9. minutě Peter Regin a obrat stavu zařídil v čase 14:08 Chris Neil. V dalším průběhu si už Senators vedení vzít nenechali.

Prostřední dvacetiminutovku totiž ozdobili dvěma přesilovkovými zásahy Chris Kelly s Erikem Karlssonem, přičemž z domácích řad se prosadil pouze podruhé skórující Malkin.

Do závěrečné třetiny Pittsburgh vstupoval s dvougólovou ztrátou za stavu 2:4. Naději vykřesal v 46. minutě Craig Adams, ale gól provokatéra Jarkko Ruutua z 50. minuty Sens vrátil náskok. Poslední slovo utkání nakonec patřilo Alexi Goligoskému, jenž za asistencí Malkina a Sidney Crosbyho stanovil konečnou podobu skóre.

Největší hvězdy domácích Malkin (2+1) s Crosbym (0+3) si odnesli shodně tři body. V dresu Ottawy se stejným výkonem mohl pochlubit také centr Chris Kelly (1+2), jehož ovšem kromě bodového zisku mohlo těšit především vítězství. Český útočník Milan Michálek odehrál za vítěze necelých 13 minut čistého hracího času a Marc-Andre Fleuryho ohrozil třemi střeleckými pokusy. Bek Filip Kuba kvůli zranění nenastoupil.

Zajímavostí z utkání byl gól domácího forvarda Adamse, který byl jediným hráčem NHL s odehranými 82 zápasy základní části a nulou na kontě branek. V play-off se naopak trefil hned v prvním startu.

Philadelphii stačilo na výhru pouhých 14 střel

V souboji divizních konkurentů mezi New Jersey a Philadelphií, která si zajistila účast v play-off jako poslední celek NHL až v závěrečný hrací den základní části, slavili úspěch hostující Flyers.

K vítězství jim přitom stačilo pouhých 14 střeleckých pokusů. Hvězdného Martina Brodeura v prostřední dvacetiminutovce překonal před brankou důrazný Chris Pronger a z první pálící kapitán Mike Richards.

Devils ukončili neprůstřelnost hostujícího Briana Bouchera až v čase 57:17, kdy zvedal ruce nad hlavu Travis Zajac. Domácí Patrik Eliáš měl v zápase několik šancí, z gólu se ovšem neradoval.

Phoenix díky přesilovkám otočil zápas proti Detroitu

Poprvé za posledních sedmnáct let vstoupili hokejisté Detroitu do play-off NHL na hostujícím ledě. V domácím prostředí jednoho z nejpřekvapivějších účastníků letošního play-off Západní konference, týmu Phoenixu, Red Wings v zahajovací třetině naplnili pozici favorita.

Góly Tomase Holmströma a Nicklase Lidströma totiž vedli 2:1. V prostřední dvacetiminutovce ale potrestal vyloučení Andrease Lilji útočník Wojtek Wolski a v úvodu třetího dějství vydělal na přestupku Niklase Kronwalla pro změnu od modré čáry pálící bek Derek Morris.

Phoenix tak zvítězil v úvodním duelu série play-off poprvé od roku 1992, kdy stejná organizace v National Hockey League působila v Kanadě pod názvem Winnipeg Jets. Další zajímavostí je, že Coyotes v základní části platili až za 28. tým v úspěšnosti využívání přesilových her. Proti Detroitu nicméně vsítili všechny tři branky v početní převaze.

Z českých hokejistů za vítěze nastoupila čtveřice v osobách Radima Vrbaty, Petra Průchy, Zbyňka Michálka a Martina Hanzala. Zkušeného Roberta Langa do akce nepustilo zranění.

Švéd Nicklas Lidström v obraně Detroitu nastoupil ke svému 236. utkání v play-off, čímž vyrovnal v historických tabulkách druhého Marka Messiera. Prvenství si drží bývalý spoluhráč Lidströma, Američan Chris Chelios (266 startů).

Colorado zaskočilo San Jose gólem z času 59:10

Loni Colorado zakončilo sezonu v pozici posledního týmu Západní konference. Letos s řadou nováčků v sestavě překvapivě postoupilo do play-off. Z pozice osmého celku konference však v prvním kole narazilo na tradičně silné San Jose.

O hokejistech Sharks se však traduje, že mají z play-off doslova komplex. Za vším stojí výsledky z posledních let (od výluky vypadli z pozice favorita třikrát v semifinále a loni už dokonce ve čtvrtfinále konference) a také konečné skóre zahajovacího duelu letošních bojů o Stanley Cup.

Vítěz Západní konference na domácím ledě padl s Avalanche těsně 1:2 poté, co vítěznou branku obstaral v čase 59:10 Chris Stewart. Šťastný gól hostí padl po nenápadném nahození na branku Jevgenije Nabokova od pravého mantinelu.

Colorado se ujalo vedení v 33. minutě přesilovkovou dělovkou obránce John-Michaela Lilese. Domácí vrátil do hry až v čase 47:59 útočník Ryane Clowe. Další gól ale brankář Craig Anderson, s 25 zákroky vyhlášen první hvězdou duelu, San Jose nedovolil.

Výsledky 1. kola play-off:

Východní konference - 1. zápasy:

Pittsburgh - Ottawa 4:5 (1:2, 1:2, 2:1)
4. a 31. Malkin, 46. Adams, 58. Goligoski - 9. Regin, 15. Neil, 22. Kelly, 34. Karlsson, 50. J. Ruutu. Střely na branku: 21:26. Diváci: 17 132. Stav série: 0:1.

New Jersey - Philadelphia 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
58. Zajac - 30. Pronger, 37. M. Richards. Střely na branku: 24:14. Diváci: 17 625. Stav série: 0:1.

Západní konference - 1. zápasy:

Phoenix - Detroit 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
15. Yandle, 27. Wolski, 43. Morris - 13. Holmström, 17. Lidström. Střely na branku: 35:40. Diváci: 17 125. Stav série: 1:0.

San Jose - Colorado 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
48. Clowe - 33. Liles, 60. Stewart. Střely na branku: 26:30. Diváci: 17 562. Stav série: 0:1.