Anna Borowska, která zahynula při pádu polského vládního letounu nedaleko Smolenska. | foto: Agencja Gazeta.

V Katyni jí zabili otce. Teď tam zemřela i s vnukem

  • 54
Říká se tomu druhá Katyň, ale pro rodinu Borowských je to rovnou třígenerační tragédie. Nejprve v katyňských lesích zahynul její otec. Nyní tam o život přišla i ona a její vnuk. Dvaaosmdesátiletá Anna Borowska s vnukem Bartoszem a dalšími třinácti potomky obětí katyňského masakru byla na palubě letadla, které se zřítilo nedaleko Smolenska.

Vzhledem k věku už nejela do Katyně vlakem přes Bělorusko. Jako místopředsedkyně gorzowského sdružení Katyňská rodina na poslední chvíli dostala osudové privilegium letět s prezidentem.

Našla smrt poblíž místa, kde zemřel i její otec, polský poručík Franciszek Popławski. Chtěla místo ukázat nejstaršímu vnukovi, 31letému Bartoszovi, který byl také členem sdružení a nedávno se oženil.

"Vyjednali jsme jí místo v letadle. Ještě ve čtvrtek mi říkala, že se té cesty bojí. Byl to její první let, ale uklidňovalo ji, že letí s prezidentem," popsal Marek Surmacz, šéf Katyňské rodiny v Gorzowě, který sám z rodinných důvodů zůstal doma.

ROZUMĚLA POSÁDKA POKYNŮM?

Polský pilot podle kolegů rusky uměl, dispečeři tvrdí opak

To místo v letadle sjednala jeho manželka. "Jsme z té tragédie zlomení," řekla pro list Gazeta jejich dcera Alicia Budryková.

Vůbec celá historie rodiny Borowských je vláčena ve Stalinových stopách. Po otci jí zůstalo jen několik fotek a portréty, které namaloval jeho spoluvězeň a které stihl poslat domů před smrtí v roce 1940. A protože otec byl poručík polského vojska, celou rodinu nechal Stalin poslat na Sibiř na šest let, uvedla polská televize TVP.

Paní Anna se od návratu snažila, aby se o katyňských obětech vědělo. Byla i ve Svazu polských Sibiřanů.

Mezi zemřelými patnácti pozůstalými po obětech první katyňské tragédie byla i Ewa Bakowska (48), vnučka generála Mieczysława Smorawińského, knihovnice z Krakova a samozřejmě členka sdružení. Na příběhu jejího dědečka stojí právě film Katyň, který mnozí Rusové viděli poprvé až letos. Do zajetí padl v roce 1939, kdy dovedl své vojáky do Lublina.

Byl jedním ze dvou generálů, jejichž ostatky identifikovali už Němci v roce 1943 při exhumaci, kterou prováděli soudní patologové z mnoha zemí, aby nacisté dokázali, že v tomto prsty nemají.

KACZYNSKi SPOČINE NA HRADĚ WAWEL

Na pohřeb přijedou státníci z celého světa včetně Obamy

Když pročítáte životopisy dětí katyňských obětí, poznáváte, že jejich rodiny se aktivně účastnily politiky jak po Katyni, tak před ní.

To byl případ Tadeusze Lutoborského, syna podporučíka Adama Lutoborského, dalšího z těch, kdo se objevili na seznamu zavražděných, který vydali Němci v roce 1943. Identifikovali ho mimo jiné podle fotky syna Tadeusze při prvním svatém přijímání v kostele.

Při varšavském povstání o pár měsíců později mu matka řekla: "Udělej to, k čemu jsme tě s tatínkem vychovali," jak píše podle vyprávění přátel Gazeta Wyborzca.

Matka zorganizovala v jejich domě polní kuchyni pro povstalce. Ale to ji do Dachau nedostalo. Tam zemřela, protože pomáhala Židům.

"Možná proto, že sám Tadeusz měl tak tragický osud, zasvětil všechno práci v Katyňské rodině," řekla jedna z jeho přítelkyň. Do Katyně jezdíval často zapálit svíčku na hrobu otce a pohladit cedulku s jeho jménem. Měl také utopický sen. Chtěl na svém pozemku vybudovat kopii katyňského památníku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue