Polský pilot rusky uměl, říkají jeho kolegové. Ruský dispečer tvrdí opak

  • 257
Kolegové pilota polského vládního letounu, který se v sobotu zřítil nedaleko Smolenska, vyvracejí, že by příčinou havárie byla jeho neznalost ruštiny. Arkadiusz Protasiuk podle nich mluvil rusky i anglicky. Dispečeři si přesto nejsou jisti, jestli posádka pochopila, že ji varovali před špatným počasím.

Na místě nehody dnes vyšetřovatelé našli další černou skříňku. Je to doplňkový záznamník polské výroby, který bude rozšifrován v Polsku s účastí ruských expertů.

Údaje z černých skříněk, které se zkoumají v Moskvě, potvrzují, že motory a další přístroje letounu fungovaly až do osudného pádu. "Předběžná analýza údajů z palubních záznamníků a vyšetřování na místě ukázaly, že na palubě nedošlo ani k výbuchu, ani k požáru. Motory letounu byly plně provozuschopné až do srážky se zemí," uvedl vicepremiér Sergej Ivanov.

Nerozuměli nám, říkají Rusové

Podle ruských médií si Poláci nerozuměli s ruskými dispečery. Jeden z navigátorů, penzionovaný plukovník Anatolij Muravjev, řekl listu Komsomolskaja pravda, že jeho kolega s letounem komunikoval "rusky a částečně také lámanou angličtinou".

"Dispečer hovořil s pilotem rusky a ostatní mu napovídali věty v angličtině. Těžko říci, zda pilot pochopil, co se mu říká. Jazyková bariéra tam určitě byla, a to se mohlo projevit na výsledku letu," tvrdí dispečer.

Náčelník podle něj varoval piloty před špatným počasím na letišti, ale posádka i bez svolení začala klesat k přistání. To už prý navigátoři nemohli nic dělat. Posádka prý ani nehlásila své manévry a výšku, možná právě kvůli jazykovým potížím.

"Zpočátku šli na přistání s jistotou, přesně tak, jak měli, bez odchylek. Ale pak jsme začali pochybovat. Náčelník dostal třikrát rozkaz, aby kroužili. Ale posádka neuposlechla, ačkoliv je dispečeři varovali, že je viditelnost špatná a musí se připravit odletět na záložní letiště," uvedl Muravjev. "Byli to civilní piloti a my jako vojenští dispečeři nemáme právo jim dávat rozkazy," dodal.

SELHALY VÝŠKOMĚRY?

Další verze neštěstí: pilot špatně nastavil výškoměry

Muravjevovo prohlášení ale rázně vyvracejí kolegové polského pilota Protasiuka. "Arek uměl perfektně rusky. Odpovídal jak v polštině, tak i v ruštině a angličtině. Do Smolenska jsme letěli už 7. dubna a nikdo si nestěžoval," řekl serveru Newsru.com plukovník Bartos Stroiński s tím, že stejný pilot dopravoval na místo i premiéra Donalda Tuska jen několik dní před tragédií. Možná pochybení tak nemohla pramenit z neznalosti prostředí, dodal.

Nátlak politiků?

Muravjev si neštěstí vykládá jako "souběh okolností" v podobě mlhy a možné chyby pilotů, kteří ztratili kontrolu nad výškou letounu, a snažili se přistát za každou cenu, protože na palubě byli vysocí hodnostáři, včetně prezidenta Kaczyńského. Ten prý už jednou sesadil posádku za přistání na záložním letišti.

KACZYNSKY SPOČINE NA HRADĚ WAWEL

Vyprovodí ho světoví státníci, zřejmě i Obama

"Představte si sebe na místě pilotů. Ten strach, pocit falešného studu, že přistát na záložním letišti je ostuda. To vedlo k tomu, že pilot poslal na onen svět tolik lidí," řekl Muravjev.

Polský generální prokurátor Andrzej Seremet ale tyto spekulace odmítl. Takovou informaci údajně vyšetřovatelé nemají.

Tlačili na pilota?

Takovou zkušenost má pilot Borise Jelcina

Ve snaze dobrat se odpovědi na otázku, co přimělo posádku letadla k osudovému čtvrtému pokusu o přistání, při němž zahynulo 96 lidí, zveřejnil ruský list Moskovskij Komsomolec rozhovor s bývalým kapitánem letounu ruského exprezidenta Borise Jelcina.

Od něj prý při cestě na zasedání skupiny G8 v Londýně pilot slyšel: "Udělej to, jak chceš, ale přistát musíš!"

Na londýnském letišti byla tehdy viditelnost 175 metrů, naváděcí systémy ale fungovaly perfektně, takže pilot skutečně přistál. Heathrow je ale vybavený zvláštní naváděcí světelnou vlnou, která přistání výrazně ulehčuje. Takové vybavení podle něj v Rusku nikde není.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue