Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bezpečné jsou všechny přejezdy. Nebezpečný je nezodpovědný řidič

  • 167
Do železničních přejezdů se ročně investuje 150 milionů. Vybavit jeden plnými závorami představuje asi deset milionů. "Závory jsou ale jen doplňkem. Někteří řidiči vjíždějí na přejezd v okamžiku, kdy se začnou závory zvedat, ale červená světla jsou stále v činnosti," varoval v on-line rozhovoru Pavel Halla ze Správy železniční dopravní cesty.

Přejezdy jsou bezpečné

"Doba po kterou bliká světlo na přejezdu před přejetím vlaku je přesně vypočítána podle traťové rychlosti a je nastavena pro nejpomalejší a nejdelší vozidlo, které u nás smí jezdit a pro nejpomalejšího chodce. Je to preventivní opatření," vysvětlil Halla. "Všechny přejezdy splňují podmínky pro bezpečný provoz," tvrdí nekompromisně. "Bezpečné jsou všechny přejezdy. Nebezpečným udělá přejezd až nezodpovědný řidič."

Z dosavadního vývoje nehod podle Správy železniční dopravní cesty vyplývá, že je třeba se zaměřit na chování účastníků silničního provozu, výuku v autoškolách a na prevenci, protože nehody způsobují řidiči. "Ideální přejezd je pro nás mimoúrovňové křížení, tedy nadjezd nebo podjezd. To už se ale bavíme o mnohem vyšších nákladech," vysvětluje.

"S modernizací přejezdů postupujeme v rámci staveb a finančních možností. Kdybychom chtěli dovybavit všechny přejezdy světly a závorami, potřebovali bychom přibližně 40 miliard korun."

Nejrizikovějšími faktory jsou podle Hally bydliště v okruhu třiceti kilometrů od přejezdu, což řidiče vede k automatickému chování na přejezdu, který "znám". "Pak určitě spěch a arogance. Na letošním číslu se zřejmě podepsala nejen pro řidiče velice náročná zima."

Závory jsou jen doplněk

V České republice je 8 274 železničních přejezdů, závorami je vybaveno 1 041. Na 4 574 je pouze výstražný kříž. Halla ovšem zdůrazňuje: "Řidič se má řídit vždy pouze světly, závory jsou jen optickým a psychologickým doplňkem, i podle vyhlášky."

Všechny přejezdy označeny jednotným číslem (například P12345) na zadní straně výstražníku nebo dopravní značky "Železniční přejezd". Když řidič zjistí závadu, stačí zavolat na linku tísňového volání a číslo přejezdu nahlásit.

Tragédie na přejezdech pokračují

Řidič vjel na přejezd a zemřel. Stále častější titulek. Letošní rok patří k nejtragičtějším. Při včerejší nehodě u Třebechovic pod Orebem tlačil vlak auto přes 300 metrů. A o víkendu smetl dokonce policejní vůz.

Řidič zřejmě přehlédl červenou na přejezdu nedaleko benzinové čerpací stanice v Třebechovicích a vjel na koleje, právě když tudy projížděl osobní vlak. Šofér nehodu nepřežil. Podle královéhradecké policejní mluvčí Anny Pešavové ve vlaku cestovalo asi 120 lidí, kterým se nic nestalo. V sobotní nehodě se střetla v Českém Těšíně policejní fabie s motorákem jedoucím z Frýdku-Místku. To jsou nejčerstvější příspěvky do smutné statistiky.

V pondělí zveřejnila drážní inspekce údaje za letošní první čtvrtletí. Jsou nejtragičtější za poslední čtyři roky. Na přejezdech v Česku zemřelo 15 lidí.

online rozhovor

Odpovědi Pavla Hally čtěte ZDE

Tragická nehoda u Třebechovic byla už stou letošní nehodu na přejezdu. "Za uplynulých 12 dní je to už čtrnáctá nehoda a čtyři tragicky usmrcení lidé. V roce 2007 za první tři měsíce roku zahynuli na následky střetnutí vlaku s automobilem na železničním přejezdu tři lidé a v období od 1. do 12. dubna 2007 jeden," vypočítává Martin Drápal, mluvčí Drážní inspekce.

"Oproti roku 2008 dochází kvůli zvýšenému počtu nehod i k nárůstu usmrcených o 50 procent, ale v porovnání s rokem 2007 již monitorujeme navýšení počtu mrtvých při mimořádných událostech na železničních přejezdech o 650 procent," dodává.

Většinu nehod zaviní řidiči aut

V Evropě se každoročně stane nejméně 600 lidí oběťmi dopravních nehod na železničních přejezdech. "Je přitom prokázáno, že v celoevropském měřítku 95 procent těchto nehod zaviní účastníci silničního provozu," říká Pavel Halla.

Při střetu na přejezdu jde o obrovský nepoměr sil. "Konečným místem zásahu hasičů u nehod na přejezdech jsou místa až několik stovek metrů za přejezdem. Často je také auto narolováno při vzpříčení o pražce pod lokomotivu," popisuje Halla. Vždy jsou prošetřovány okolnosti nehody dvěma nezávislými orgány: Drážní inspekcí ČR a Policií ČR. "Smutná statistika je ve všech případech dílem řidičů," zdůrazňuje mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Prozatím nejhorší letošní nehoda se stala 18. ledna ve 13:58 na přejezdu zabezpečeném výstražnými světly bez závor v Troubsku na Brněnsku. "Střetl se tam osobní vlak jedoucí z Brna do Jihlavy s osobním autem. Na místě byli dva mrtví," připomíná Halla.