Česko o víkendu utichne kvůli polské tragédii. Polská krev se ale hrát bude

  • 456
Smutek za oběti letecké nehody, při níž zahynul polský prezident Lech Kaczynski s chotí a desítkami polských osobností, potrvá v Česku oba víkendové dny. Minuta ticha je vyhlášena na sobotní poledne, v ten den se také vypraví do Polska delegace vedená prezidentem Václavem Klausem.

"Vláda odsouhlasila návrh, kterým se říká, že ve dnech 17. a 18. dubna bude vyhlášen den smutku. Vyzýváme všechny obyvatele, aby 17. dubna v poledne minutou ticha uctili památku obětí. Dále ve dnech 17. a 18. dubna budou státní vlajky na úředních a veřejných budovách vyvěšeny na půl žerdi nebo stožáru," oznámil vicepremiér Jan Kohout.

BLOGERKA IDNES.CZ:

Semkli by se při takové tragédii Češi jako Poláci?

Kohout, který je také ministrem zahraničních věcí, jménem vlády požádal starosty, aby se zařídili obdobně.

Smutek se dotkne i kulturních a sportovních akcí. "Vláda doporučuje organizátorům všech veřejných kulturních a sportovních akcí zvážit, jak vhodným způsobem uctít památku obětí," řekl Kohout.

Například pražské Hudební divadlo v Karlíně, které včera váhalo, zda odehrát operetu Polská krev, se nakonec rozhodlo program nerušit. Uvedením díla chce divadlo obětem vzdát hold.

Bez některých kulturních akcí jako například Korunového plesu v Přerově či nedělního matiné s názvem Není nutno, aby bylo přímo veselo v režii Moravské filharmonie Olomouc se ale budou muset o víkendu obejít rodiče s dětmi v Olomouckém kraji. Pořadatelé těchto akcí se totiž na doporučení vlády rozhodli připojit k víkendovému smutku. Akce přesunuli na jiný termín.

Sportovce nicméně čeká jen minuta ticha (čtěte Hokejová ani fotbalová liga zápasy neposunou). Organizátoři Rallye Šumava v sobotu v poledne na minutu přeruší závod a auta budou mít smuteční pásku.

SMUTEK PO PĚTI LETECH

Naposledy byl vyhlášen v Česku státní smutek v roce 2005, když zemřel papež Jan Pavel II. O víkendu se smutek dotkne zejména kulturní scény - program mění třeba zlínské či uherskohradišťské divadlo.

Zvláštní vysílání včetně pohřbu v přímém přenosu chystá Česká televize, vysílací schéma upraví i Český rozhlas. Restaurací se státní smutek patrně nedotkne.

Rozdíl mezi dny smutku a dny stáního smutku je podle zákonů nevýrazný - o státním smutku se například nesmějí provozovat loterie. Víkendových dostihů a sázek se tak smutek nedotkne. "Obrátili jsme se nicméně na všech 6 500 terminálů s žádostí, aby v sobotu v poledne při minutě ticha nepřijímaly žádné sázky ani loterie," řekl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Šéf české diplomacie zdůraznil, že nehoda je tragédií i pro český národ. "Zemřela řada blízkých představitelů, kolegů, známých... Věříme, že jim všichni občané České republiky projeví úctu," řekl.

Na polské velvyslanectví v Praze už dorazily stovky lidí, kteří přišli vyjádřit soustrast. Do vystavené kondolenční listiny se podepsal i prezident Václav Klaus. Před zastupitelským úřadem na Malé Straně se u plotu kupí květiny a lidé k němu i nadále přicházejí, aby tam za oběti leteckého neštěstí u ruského Smolenska zapálili svíčky, napsala ČTK.

Minutou ticha uctili památku obětí na své schůzi i čeští poslanci.

V sobotu do Varšavy zamíří česká delegace vedená prezidentem Klausem. Podrobnosti o účasti premiéra Jana Fischera budou známé po jeho návratu z USA, kde se účastní summitu o jaderné bezpečnosti. Do úřadu se premiér vrátí ve čtvrtek.

První víkendový den se koná tryzna. Na nedělní pohřeb dorazí i světoví politici ruský prezident Dmitrij Medveděv, německá kancléřka Angela Merkelová a asi také prezident Spojených států amerických Barack Obama (více o tom, kdo se chystá na pohřeb, čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video