Vzácní nosorožci bílí se už zabydlují v rezervaci Ol Pejeta, kam dorazili ze zoo Dvůr Králové. (20. prosince 2009) | foto: AP

Stádo vzácných nosorožců z Česka vymění výběh za život v africké buši

  • 1
Čtyři vzácné severní bílé nosorožce ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem čeká v neděli největší změna od chvíle, kdy loni v prosinci dorazili do nového domova v rezervaci v Keni. Ošetřovatelé poprvé spojí samce a samice do jednoho stáda a společně je vypustí do mnohahektarového výběhu v africké buši.

"To bude velice zásadní krok. Jednak dojde ke spojení obou pohlaví do jedné chovné skupiny, v níž může docházet k páření. A současně se nosorožci začnou zabydlovat na místě, kde by měli strávit zbytek života," uvedla ředitelka dvorské zoo Dana Holečková.

Samci Súdán a Suni a samice Najin a Fatu odletěli z Prahy do Keni v sobotu 19. prosince. Pětadvacet hodin dlouhý transport, který byl vzhledem k vysokému věku části nosorožců podle některých odborníků značně riskantní, přežila všechna čtyři zvířata bez následků (o transportu nosorožců z Dvora Králové do Keni čtěte zde).

V menších výbězích si potom dvorští nosorožci postupně zvykali na život v buši, na příjem přirozené potravy i na elektrické ohradníky. "Dvojice samic a samců žily po celou dobu odděleně. Jejich spojením do jednoho stáda v neděli nastoupíme cestu k našemu hlavnímu cíli - odchování mláděte kriticky ohroženého severního bílého nosorožce," upozornila ředitelka dvorské zoo.

Nosorožci se na světě vyskytují celkem v pěti druzích. V Asii žije nosorožec indický, sumatránský a jávský, Afriku obývá menší listožravý dvourohý neboli černý a větší trávožravý širokohubý neboli bílý.

Afričtí bílí nosorožci se ještě podle místa výskytu dělí na jižní a severní. Zatímco jižní poddruh je ze všech nosorožců nejpočetnější, kriticky ohrožených severních bílých nosorožců přežilo posledních osm v zoologických zahradách ve Dvoře Králové a v americkém San Diegu. Jen čtyři z nich jsou schopni rozmnožování.

Jejich přesunem ze Dvora Králové do Afriky chtějí organizátoři transportu zvýšit plodnost samic, což se v zoologických zahradách už pětadvacet let nedaří. "Základ chovné skupiny bude zpočátku tvořit samec Súdán s oběma samicemi. Aby mělo stádo vhodné sociální složení, přidají se do něj ještě samice jižního poddruhu dovezené z jinéhomísta v Keni," vysvětlila Holečková.

Nosorožce chrání ozbrojení strážci

Vzledem ke své mohutnosti nemají dospělí nosorožci ve volné přírodě prakticky žádné přirozené nepřátele. Jejich život však mohou ohrozit nemoci a především pytláci, kteří je loví kvůli vzácné rohovině z jejich rohů, již prodávají na výrobu rukojetí zdobených dýk nebo ji melou na prášek používaný v tradiční čínské medicíně.

Kvůli tučným ziskům z prodeje rohoviny bylo podle statistik organizace Kenya Wildlife Service jen v loňském roce v Keni zabito 18 nosorožců. To je nejvyšší číslo za poslední roky.

Většina vzácných zvířat byla zastřelena v soukromých rezervacích včetně Ol Pejety, kde loni pytláci vybaveni kvalitními poloautomatickými puškami zastřelili jednoho nosorožce. Zatím poslední případ se odehrál letos na začátku ledna, kdy kenští ochranáři dopadli dvanáct pytláků se dvěma uříznutými rohy, kvůli kterým v rezervaci Mugie Rhino Sanctuary zastřelili desetiletou samici bílého nosorožce. K zabití vzácného zvířete došlo jen osmdesát kilometrů od nového domova dvorských nosorožců.

Vzácní nosorožci bílí se už zabydlují v rezervaci Ol Pejeta, kam dorazili ze zoo Dvůr Králové. (20. prosince 2009)Vzácní nosorožci bílí se už zabydlují v rezervaci Ol Pejeta, kam dorazili ze zoo Dvůr Králové. (20. prosince 2009)

"O životy našich nosorožců obavy nemám. Ozbrojené hlídky ve dne i v noci obcházejí celý areál a výběh je uprostřed rezervace, která má také vlastní ostrahu. Je to tedy vlastně taková rezervace v rezervaci," popsala Holečková.

Atraktivitu dvorských nosorožců pro pytláky podle ní snižuje i to, že jim ošetřovatelé převážnou část rohů odřezali. "Rohy jsme nosorožcům krátili kvůli bezpečnosti při transportu i kvůli instalaci vysílaček, které umožní sledovat jejich pohyb po velkém výběhu. Díky tomu jsou pro pytláky naprosto nezajímaví," zdůraznila ředitelka dvorské zoo.

Po divokých nosorožcích se stále pátrá

Šanci na odchování mláděte by podle odborníků výrazně zvýšilo spojení dvorských nosorožců se zvířaty z volné přírody, kde se severní bílé nosorožce dlouho nedařilo objevit. Až loni 29. prosince ruská posádka vrtulníku při nízkém letu v jižním Súdánu prý jasně rozpoznala skupinu tří divokých severních bílých nosorožců - jednoho samce a jedné samice s mládětem.

"Informovalimě o tom pracovníci rezervace Ol Pejeta, podle nichž byla celá skupina opakovaně spatřena i v uplynulých týdnech," řekla Holečková.

Vedení rezervace se proto podle ní chce pokusit zpřesnit výskyt divokých nosorožců, zorganizovat jejich odchyt a přepravit je do Keni, aby se mohli spojit do jedné chovné skupiny s těmi dvorskými. "Nějaké podrobnější informace o pátrání v Súdánu zatím nejsou známy. Ale určitě se je ve vhodný okamžik dozvíme," dodala Holečková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue