Václav Prospal (vlevo) a Michal Rozsíval se těší z gólu Rangers, vedle nich zklamaný brankář Toronta Jonas Gustavsson. | foto: AP

Prospal pomohl udržet naděje Rangers na play-off, Káňa poprvé bodoval

• 6
Hokejisté Rangers jsou po úterních zápasech posledním celkem NHL mimo postupovou osmičku se stále žijící šancí na play-off. Středeční výhrou nad Torontem v poměru 5:1, na které se podíleli také Václav Prospal (1+1) a Michal Rozsíval (0+1), svou naději navíc navýšili. Mladý útočník Columbusu Tomáš Káňa si na ledě Detroitu díky dvěma asistencím připsal své premiérové body.

Po úterní porážce z ledu Buffala (2:5), která ukončila šestizápasovou bodovou sérii svěřenců kouče Johna Tortorelly, stál o den později před hokejisty Rangers jasný úkol, porazit v tabulce Východní konference poslední Toronto.

Výsledkem 5:1 Blueshirts své fanoušky nezklamali. V cestě za play-off ovšem zdaleka nemají vyhráno. Z deváté příčky stále ztrácí bod na osmý Boston (má na New York zápas k dobru) a dva body na sedmou Philadelphii.

Právě Flyers přitom budou soupeřem Rangers v jejich posledních dvou startech v základní části. V případě výher týmu Václava Prospala by tak svého divizního rivala mohl vystřídat na postupových pozicích.

Zmiňovaný český útočník se s bilancí (1+1) stal druhou hvězdou duelu proti Maple Leafs, když přednost dostal pouze Erik Christensen (2+0). Také třetí volba připadla zástupci vítězného celku. Oceněn byl výkon brankáře Henrika Lundqvista, jenž předvedl 26 úspěšných zákroků. O čisté konto jej připravil až v 49. minutě bek Dion Phaneuf.

Prospal je se ziskem 58 bodů (20+38) druhým nejproduktivnějším Čechem v NHL po suverénním Tomáši Plekancovi z Montrealu (80z. - 70 bodů, 25+45). Podívejte se na jubilejní 20. trefu Prospala v ročníku:

Káňa si připsal premiérové body v NHL proti Detroitu

Hokejisté Detroitu, kteří stejně jako dalších sedm celků Západní konference již disponují jistotou účasti v play-off, ve středu nastoupili k poslednímu domácímu duelu v základní části soutěže.

Soupeřem jim byli divizní konkurenti z Columbusu, kteří si po nadějném průběhu nakonec odvezli porážku 3:4. Po čtyřiceti minutách hry to ovšem byli hosté, kdo vedl 2:1. Red Wings zaveleli k obratu až v závěrečné třetině. V 49. minutě se v rozmezí pouhých 40 vteřin dvakrát v přesilovce prosadil Tomas Holmström a v 50. minutě obranu Blue Jackets počtvrté pokořil Daniel Cleary.

Poslední slovo nicméně patřilo Columbusu, za který v čase 50:13 uzavřel skóre mladík Michael Blunden. Talentovaný útočník si ze zápasu odnesl bilanci (1+1), dva body zaznamenal také jeho český spoluhráč Tomáš Káňa (0+2).

Dvaadvacetiletý rodák z Opavy se stal 30. března v pořadí 48. českým hokejistou, který zasáhl do letošní sezony NHL. Mladý centr ve středu nastoupil ke svému pátému startu ve slavné soutěži a zaznamenal své premiérové body kariéry.

Bitka mezi domácím Patrickem Eavesem a Krisem Russellem z Columbusu:

Hejduk odpočíval, Kočí se vrátil po dvouměsíční pauze

Den po výhře v nájezdech nad Vancouverem a s tím spojeným zajištěním účasti v play-off se hokejisté Colorada představili v kanadském Edmontonu, tedy na ledě posledního mužstva NHL.

V sestavě Avalanche se tentokrát neobjevili kapitán Adam Foote, klíčoví útočníci Paul Stastny, Milan Hejduk, TJ Galiardi, obránce Scott Hannan a první gólman Craig Anderson. Všichni dostali volno, aby mohli načerpat síly před boji o Stanley Cup.

Podle toho také nakonec vypadal konečný výsledek. Oilers uspěli 5:4 po prodloužení. Statistiky si vylepšil zejména urostlý forvard domácích Dustin Penner (1+2). Vítěznou branku obstaral bek Ryan Whitney.

Po dvouměsíční pauze se mezi mantinely NHL opět proháněl český bitkař Avalanche David Kočí, kterého v úvodu února vyřadila z akce zlomená ruka po bitce s D.J. Kingem.

NY Rangers - Toronto 5:1 (3:0, 0:0, 2:1)
1. a 11. Christensen, 11. Prospal (Rozsíval), 51. O. Jokinen (Prospal), 53. Voros - 49. Phaneuf. Střely na branku: 32:27. Diváci: 18.200.

Detroit - Columbus 4:3 (1:2, 0:0, 3:1)
49. a 49. Holmström, 3. Kronwall, 50. Cleary - 9. Umberger, 19.
Pahlsson (Káňa), 51. Blunden (Káňa). Střely na branku: 35:24. Diváci: 20.066.

Phoenix - Nashville 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
3. Korpikoski, 37. Wolski, 51. Pyatt, 58. Doan, 60. Nokelainen - 1. Weber, 46. Sullivan. Střely na branku: 30:25. Diváci: 17.136.

Edmonton - Colorado 5:4 v prodl. (2:3, 1:0, 1:1 - 1:0)
14. Horcoff, 19. Penner, 27. Comrie, 47. Cogliano, 64. Ryan Whitney - 5. Duchene, 5. O'Reilly, 9. Svatoš, 53. Hendricks. Střely na branku: 45:35. Diváci: 16.839.

Chicago - St. Louis 6:5 (4:1, 2:1, 0:3)
7. Keith, 8. Eager, 8. Bickell, 10. Versteeg, 26. Ladd, 31. Hendry
- 5. Perron, 36. R. Polák, 44. Winchester, 54. Oshie, 60. Boyes. Střely na branku: 26:31. Diváci: 22.155.