VIDEO: Unikátní hummer má dva koně před kapotou

  • 48
Jeden ze symbolů Ameriky odjíždí do kronik autoprůmyslu, najdete ho v kapitole otitulované "neúspěch". Hummer svými obřími rozměry i apetitem už netáhne. V pohřebním průvodu jede asi nejekologičtější hummer na světě. Má dva koně.

General Motors zavírá Hummer. Právě teď začíná výprodej skladu. Po krachu jednání s čínským zájemcem Tengzhong se krátká historie americké značky, jejíž nepřehlédnutelné modely poznáte na první pohled, uzavírá. Na prodej je nyní 2 200 posledních aut. Přes sto padesát amerických dealerů nabízí na poslední hummery velké slevy až 6 tisíc dolarů.

Poslední štace hummeru

Newyorský umělec Jeremy Dean našel pro hummery, které nechce už ani Arnold Schwarzenegger, netradiční využití. Dean přestavěl obří teréňák na maximálně ekologický dopravní prostředek: koňský povoz. Zjistil, že na rozjetí obrovského terénního Hummeru H2 parádně stačí dva koně.

"Všechno kolem je větší a větší," vysvětluje Dean. "Pro mě je vrcholem toho hummer, reprezentuje vrchol konzumu," říká.

"Snažím se satiricky předpovědět budoucnost. Pokud se nezačneme chovat zodpovědněji k energetickým zdrojům, nezbude nám, než zapřáhnout do aut koně."

Umělec investoval do svého projektu dvacet tisíc dolarů. Netradiční povoz vymýšlel a vhodné auto sháněl rok, přestavbu samotnou zvládl za pár týdnů. Nejdřív v jedné floridské garáži celé auto rozebral a znovu použil většinu dílů. Samozřejmě zůstaly chromové ráfky, pět televizí a výkonná audiosoustava.

Jen s velkými těžkostmi získal povolení k jízdě po silnici. Netradiční kočár pojmenovaný "Back to the Futurama" nakonec vyrazil na vyjížďku jen jednou. Poté zaparkoval do newyorské výstavní síně. Natrvalo pak bude v muzeu v Kentucky.

Hummer nezůstane jedinou obětí Deanovy rozbrušovačky. Teď si ji brousí na další obří teréňák Made in USA Cadillac Escalade.

koňská síla

Koňská síla je starší fyzikální jednotka výkonu, původně zavedená Jamesem Wattem. I když je dnes vytlačena jednotkou SI Watt, stále se používá pro označení výkonu automobilových a motocyklových motorů.

Zjednodušeně řečeno, česká koňská síla, zkráceně kůň, je rovna přesně 735,49875 W.

Jednotku zavedl na konci 18. století James Watt, který začal vyrábět a prodávat jím podstatně vylepšený parní stroj. Watt potřeboval pro své zákazníky nějaké srovnání s výkonem tehdy běžně využívaných zvířat. Ze zkušeností s poníky z jednoho dolu odhadoval, že poník zapřažený v žentouru vyzdvihne 22 000 stopliber za minutu.

Výkon koně odhadoval o polovinu větší, takže nové jednotce přisoudil hodnotu 33 000 stopliber za minutu. Pro přiblížení vymyslel následující definici: Jedna koňská síla je rovna výkonu, který podává soustavně pracující kůň, který zapřažený v žentouru zdvíhá náklad 180 liber a ujde při tom za hodinu 144 koleček o poloměru 12 stop.

Zdroj: wikipedia