Šéf hradního protokolu Forejt: Medveděv bude „domácí“, Obama host

  • 41
Složitá diplomatická pravidla velí, že ruský prezident Dmitrij Medveděv na Pražský hrad přijede až jako druhý, americký prezident ho tak vlastně přivítá. Medveděv je totiž ve funkci déle, vysvětluje šéf protokolu Jindřich Forejt.

Který prezident - americký, nebo ruský - přijede na Pražský hrad jako první?
Podle našeho protokolu je Dmitrij Medveděv seniorem tohoto summitu, protože je ve funkci déle než Barack Obama. A senior přijíždí na Hrad vždy až jako druhý. "Nováček! - říkám to v dobrém slova smyslu - ho očekává. Obě strany toto diplomatické pořadí většinou respektují. A platí to i pro americko-ruská jednání.

Jindřich Forejt

Stojí v čele hradního protokolu, který prezidentovi poskytuje servis, aby mohl vykonávat své pravomoci.

Hradní protokol spolupracuje s oběma komorami parlamentu, vládou i s orgány státní správy. Forejt patří k uznávaným znalcům diplomatických jemností při jednání hlav států. Zná třeba zpaměti 32 britských vévodských rodů.

Vyplývá z postavení seniora, v tomto případě ruského prezidenta, že hymna jeho země se bude hrát jako první?
Hymny se tentokrát hrát nebudou. Nejde o dvoustrannou návštěvu, ale o summit. Vynechán tedy bude i klasický uvítací ceremoniál na prvním hradním nádvoří. Prezident Václav Klaus své hosty při příjezdu "jen" osobně přivítá. Samozřejmě s nezbytným červeným kobercem, špalírem vojáků Hradní stráže i výzdobou z amerických a ruských vlajek.

Bezprostředně po podpisu smlouvy o jaderném odzbrojení ve Španělském sále bude slavnostní oběd pro sto hostí. Prezident Klaus pronese přípitek. Jako první si tedy přiťukne se "seniorem" Medveděvem?
Diplomatický protokol není zase tak svázán. Václav Klaus připije na zdraví obou prezidentů. Diplomatické pořadí má jednání usnadňovat, a ne komplikovat.

Jak velké budou týmy Američanů a Rusů, které přijedou do Prahy?
Této otázce se, s dovolením, vyhnu. Pražský hrad je sice jedním z největších komplexů na světě, ale není nafukovací. Ty počty jsme tedy přísně hlídali. Pokud totiž nabídnete jedné delegaci určitý počet míst, stejný musíte dát i druhé straně. Ať jde o důstojníky ochrany, protokolisty, tiskové služby či technický doprovod.

Prezident Medveděv bude v Praze poprvé. Zbude mu čas třeba na návštěvu katedrály?
Na podobná přání musí pozorný hostitel pamatovat. Víc prozradit nemohu. Ale co ovlivnit nemůžeme, je samozřejmě počasí. Oběma prezidentům bychom rádi zajistili jedinečný výhled na Prahu. Tohle snad předem prozradit můžu.

Můžete říci, jaké jídlo se bude na slavnostním obědě podávat?
I menu se musí kvůli možným zdravotním omezením, alergiím či dietám vždy pečlivě prodiskutovat. Oběma delegacím se představíme českou kuchyní - jídly, která všichni známe a máme rádi. Tedy i české pivo a česká a moravská vína. Vařit se bude na Hradě.

Jaké povinnosti z návštěvy vyplývají pro prezidenta Klause coby hostitele obou státníků? Bude mít například projev?
Bude pozorným hostitelem - to především. A věřte, že jde o velmi těžkou roli. A projev? Už jsme zmínili, že pronese přípitek. A nepůjde o pouhé pozvednutí číše.

Nakolik je vůbec organizačně složitější připravit summit dvou prezidentů nežli "normální" návštěvu jednoho státníka? Projevuje se i střet dvou kultur - americké a ruské?
Je to vždy o moc komplikovanější než klasická dvoustranná návštěva hlavy státu. Jako hostitelé musíme všechny organizační věci, na nichž jsme se dohodli s Washingtonem, konzultovat i s Moskvou - zda to vyhovuje i jí. A tohle zabere opravdu hodně času. Když je to konečně hotovo, pak se všichni sejdeme a ještě jednou se nahlas do detailu probírá program.

Stává se, že až při tomto společném dolaďování se začnou najednou řešit nejrůznější potíže. Až v sobotu ráno se například zde na Hradě dohodl přesný program summitu: časy, místa i pořadí. Jak říkám - náš největší protivník je nedostatek času...

Zmínil jste střet kultur. Do určité míry je to opravdu střet zavedených zvyklostí, ale nejde o ostré hrany. Domlouváme třeba, jak už jsem řekl, v jakém pořadí přijedou na Hrad prezidenti, v jakém úhlu budou stát stoly na podpis, kolik vlajek a z jakého materiálu bude za nimi rozmístěno, kudy Barack Obama a Dmitrij Medveděv do Španělského sálu přijdou či jaká bude intenzita osvětlení.

I tohle vše je důležité?
Obzvláště pro novináře, kamery a fotografy. Každý detail podpisu tak významné smlouvy, která se bude v přímém přenosu vysílat do celého světa, má velký význam.

Jaká je přesně role Hradu při tomto podepisování smlouvy?
Znovu platí, že jako hostitelé zajišťujeme veškerou logistiku tohoto setkání: bezpečností počínaje a slavnostním obědem konče. Vejde se to sice do jediné věty, ale jde o hotové - do detailu propracované - "manévry", tak aby se oba prezidenti cítili v Praze co nejlépe.

Je summit hvězdnou chvílí i pro protokoláře – jakéhosi "režiséra" tohoto setkání?
Hvězdná chvíle? Spíše obrovský pocit zodpovědnosti, aby vše klaplo. Do hlavy si musím nacpat celý program a počty lidí. Mimochodem – jen novinářů se z celého světa akreditovalo přes tisíc.

Kolik hodin v posledních dnech spíte?
Zatím to jde. Velikonoční svátky jsem strávil na Hradě a pak to pokračovalo u počítače i doma. Včera jsem třeba vstával v šest hodin, v kanceláři jsem byl v sedm, pak následovalo několik jednání, obhlídka Španělského sálu, porada s ochrannou službou a s kolegy z protokolu vlády a v osm večer jsem mluvil s šéfem protokolu prezidenta Medveděva. Domů jsem se dostal v devět večer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video