Vizuál jednoho z ročníků festivalu AFO | foto: Archiv AFO

Festival v Olomouci nabídne squattery, mikroby a Svaté lejno

  • 1
Dobrodružství antibiotik: Mikroby vrací úder - i na takové tituly láká 45. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckého a dokumentárního filmu Academia Film Olomouc (AFO). Letos proběhne 13. – 18. dubna.

Páteří festivalového programu budou soutěžní sekce, v jejichž rámci přihlášené snímky bojují o cenu za nejlepší český a nejlepší světový populárně-vědecký dokument. Kolekce snímků Světové soutěže podle organizátorů nabízí strhující podívanou a klade provokativní otázky.

Francouzské Dobrodružství antibiotik zpochybňuje lidské vítězství nad bakteriemi, Duše rostlin staví na hlavu obecné povědomí o "podřazenosti" rostlin na evolučním žebříčku.

Téma hranic poznání a výzkumu otevírá hned několik tvůrců. Australanka Andrea Ulbrick sleduje v Rodneyho revoluci robotů profesora MIT Rodneyho Brookse, jak se se svým týmem snaží sestavit prvního sociálně inteligentního robota, který bude schopen plně nahradit lidský kontakt.

Trailer filmu Dobrodružství antibiotik: Mikroby vrací úder

Film Životní volba Karima Miského na příkladu pacientů a lékařů francouzské kliniky specializující se na riziková těhotenství ukazuje, jak možnost rozpoznat i nejjemnější odchylky od normy zároveň přináší novou a palčivou otázku – ukončit rizikové těhotenství, nebo porodit těžce postižené dítě?

Anarchisti a lejno v kosmetice

Humornou, i když v důsledku mrazivou nadsázku přináší holandský snímek Duše elektrospotřebičů, který ukazuje, jak se nám spotřebiče postupně stávají rovnocennými partnery, bez nichž nedokážeme žít.

Po dvou letech se do světové soutěže vrací francouzský režisér a producent Thierry Berrod, a to hned se dvěma snímky. Svaté lejno se věnuje tématu, o němž se v lepší společnosti příliš často nemluví – zvířecím exkrementům a jejich všestrannému využití od stavebních materiálů po kosmetický průmysl.

Z výstavy AFO 2010 - foto Miloslav Druckmüller

Jedním z hlavních projektů letošního AFO bude představení Anarchismu coby způsobu myšlení a jednání z perspektivy jeho historického vývoje i aktuálních projevů (filmy Emma Goldman, Hlas lidu). promítání doprovodí beseda předních českých odborníků z řad politologů, filozofů i aktivistů. Jedním z podtémat má být i problém squattingu.

Snímky Stůl, postel, židle a 69, jež důsledně mapují nejen ideový prostor vybydlených domů a jejich nových obyvatel v evropských metropolích, ale i právní a sociální kontext squattování, bude možno konfrontovat s filmy Jana Hanuše reflektujícími prostředí české: Food Not Bombs a Squat Wars. Vyvrcholením této sekce nazvané Squat the World bude diskuse, v níž se střetne mj. mluvčí českých squatterů Jan Němec s exministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem.

V rámci doprovodného programu AFO 2010 bude v barokním festivalovém centru Konviktu prezentována unikátní výstava představující velkoformátové fotografie korony slunce, objevující se při jeho zatmění. Vznik fotografií, techniku snímání a zpracování přiblíží jejich autor, profesor na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, Miloslav Druckmüller.