Sidney Crosby (vlevo) z Pittsburghu v souboji s Nicklasem Lidströmem z Detroitu. | foto: AP

V repríze finále Stanley Cupu Detroit porazil Pittsburgh, Hejduk asistoval

• 1
Podruhé v letošní sezoně NHL se fanoušci dočkali atraktivní reprízy posledních dvou finále Stanley Cupu. Tentokrát se v souboji Detroitu s Pittsburghem radovali Red Wings, když na domácím ledě uspěli 3:1. U všech branek vítězů byl útočník Henrik Zetterberg (2+1). Z Čechů v pondělí bodoval jen Milan Hejduk (0+1), jehož Colorado nakonec v prodloužení podlehlo 3:4PP Los Angeles.

V první vzájemné konfrontaci Pittsburghu s Detroitem od finále Stanley Cupu 2009 se poslední lednový den radovali po samostatných nájezdech obhájci slavné trofeje (výhra Penguins 2:1SN).

Odvetný duel letošní základní části byl na programu v pondělí, přičemž tentokrát využili výhody domácího prostředí hokejisté Red Wings. V Joe Louis Aréně potěšili své fanoušky výsledkem 3:1 a navýšili svůj náskok na poslední postupové příčce do play-off Západní konference od devátého Calgary na rozdíl čtyř bodů. Oba celky ještě čeká shodně deset zápasů.

První hvězdou duelu byl Švéd Henrik Zetterberg, autor dvou gólů a asistence. Svůj první bod zaznamenal v 20. minutě, když asistoval u trefy Valtteri Filppuly. V 28. minutě se pak prosadil gólově, když za záda Marc-Andre Fleuryho dorazil vlastní střelu. Penguins vrátil do hry po individuální akci v 37. minutě Pascal Dupuis.

Hned na startu třetí třetiny ovšem zvýšil na 3:1 aktivní Zetterberg a gólman Jimmy Howard hostům nic nedovolil, načež dva body zůstaly v Detroitu. Kvůli zranění pravé nohy vynechal třetí z posledních čtyř zápasů Pittsburghu produktivní centr Jevgenij Malkin. Kapitán hostí Sidney Crosby byl na ledě u dvou obdržených gólů, přičemž sám na vstřelenou branku čeká už pět střetnutí za sebou. Na kontě tak má stále 45 zásahů a společně s rivalem Alexandrem Ovečkinem z Washingtonu sdílí elitní post mezi kanonýry NHL.

Los Angeles na domácím ledě udolalo Colorado

Hokejisté Los Angeles přivítali na domácím ledě Colorado v souboji šestého se sedmým celkem Západní konference. Kings v utkání dvakrát ztratili vedení. Na zásah Waynea Simmondse z 36. minuty odpovídal v 45. minutě Peter Mueller a druhou trefu zápasu z hole Ryana Smytha z 50. minuty vymazal pouhých deset vteřin před koncem řádné hrací doby T.J. Galiardi.

Po šedesáti minutách hry tak na ukazateli skóre v aréně STAPLES Center svítil stav 3:3. Jednou asistencí se na tom podílel také český útočník ve službách hostujících Avalanche Milan Hejduk. Čtyřiatřicetiletý forvard odehrál téměř 26 minut čistého hracího času, což vydalo na jeho nejvyšší ice-time dosavadního průběhu sezony.

V prodloužení se provinil krosčekem colorádský Ruslan Salej, jenž pak z trestné lavice mohl pouze sledovat gólové oslavy ofenzivního zadáka Los Angeles Drew Doughtyho. Ten vsítil už svou 14. branku sezony a po suverénním Mikeu Greenovi z Washingtonu (17 gólů) a Lubomíru Višňovskému z Anaheimu (15 gólů) platí za třetího nejlepšího střelce mezi beky NHL.

Ottawa loupila v Montrealu

V souboji dvou kanadských celků pohybujících se v postupových vodách do play-off Východní konference uspěla Ottawa po výsledku 2:0 na ledě Montrealu. Na ukončení pětizápasové série porážek Senators se podepsal zejména gólman Brian Elliott, jenž na svou čtvrtou nulu sezony potřeboval 29 zákroků.

Tým z hlavního města Kanady, v sestavě bez zraněných Čechů Milana Michálka a Filipa Kuby, otevřel skóre v 11. minutě zásluhou Petera Regina. Na 2:0 upravoval stav využitou přesilovkou z 49. minuty mladý bek Erik Karlsson.

Montreal tak přišel o svou nejdelší vítěznou sérii sezony, která se zastavila na šesti triumfech za sebou. Poosmé v řadě dostal před Kanaďanem Carey Pricem v brance přednost Jaroslav Halák. Proti Ottawě slovenský reprezentant zastavil 26 puků.

Útočník Canadiens Travis Moen byl po nekontrolovaném pádu ottawského Matta Cullena zasažen bruslí do obličeje. S krvavým zranění pak okamžitě zamířil do kabin:

Detroit - Pittsburgh 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
28. a 42. Zetterberg, 20. Filppula - 37. Dupuis. Střely na branku: 33:27. Diváci: 20 066.

Montreal - Ottawa 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
11. Regin, 49. Karlsson. Střely na branku: 29:27. Diváci: 21 273.

Los Angeles - Colorado 4:3 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 1:0)
Branky
: 10. a 50. Smyth, 36. Simmonds, 64. Doughty - 8. Stewart, 45. Mueller (Hejduk), 60. Galiardi. Střely na branku: 23:21. Diváci: 17 845.