Dohody z toskánské jachty platí, navezl se Liška do ČEZ a Fischera

  • 120
Předseda zelených Ondřej Liška podpořil odcházejícího ministra životního prostředí Jana Dusíka, kterého jeho strana nominovala do vlády. Při tom kritizoval vliv firmy ČEZ na rozhodování státu a premiéra Jana Fischera, jenž prý vlivu podléhá. "Je evidentní, že dohody z toskánské jachty platí," pravil Liška.

Slovy o Toskánsku narážel na aféru z loňského léta, kdy se do médií dostaly fotografie ze setkání předsedy ODS Mirka Topolánka, exministra průmyslu Milana Urbana z ČSSD a lidí lobbujících pro ČEZ v italském letovisku. (více o toskánské aféře čtěte zde)

Ministr Dusík rezignoval

Neshodl se s premiérem na modernizaci elektrárny

ODS a ČSSD umožnily vznik Fischerovy vlády spolu se zelenými po pádu Topolánkova kabinetu. Teď zelení nejsilnější strany a premiéra stále častěji kritizují za jejich přílišnou vstřícnost vůči energetickému gigantu.

Předseda zelených Liška i nestraník Dusík shodně tvrdí, že Fischer tlačil na rychlé vydání stanoviska k plánu ČEZ na modernizaci uhelné elektrárny Prunéřov II. Mluvčí vlády ale takovou interpretaci sporu odmítá. (stanovisko Jana Fischera najdete zde v článku o Dusíkově rezignaci)

"Není proto možné, aby Jan Dusík ve vládě nadstranicky pokračoval ve výkonu své funkce," prohlásil Ondřej Liška.

"Je velmi zvláštní, že premiér takto ultimativně staví svůj požadavek na rozhodnutí o Prunéřovu," podivil se. Podle něj to dokládá, že vliv firmy ČEZ dorostl už takových rozměrů, že je legitimní se ho obávat.

I přes nelichotivé výroky na adresu předsedy vlády věří, že se s ním v nejbližších hodinách či dnech sejde a budou jednat o dalším postupu. Mluvčí vlády Roman Prorok nechtěl Liškovo vystoupení komentovat.

"Pokud by zelení měli nominovat nového zástupce do vlády, nebyl by to nikdo, kdo by se chtěl podvolit přání ČEZ," řekl novinářům Liška.

ODS Dusíkův odchod mrzí, podle ČSSD je zkratkovitý

ODS podle prvního místopředsedy Davida Vodrážky Dusíkova rezignace mrzí, nebyl prý špatným ministrem. "Očekáváme, že nyní zelení navrhnou nového kandidáta. Pokud tak neučiní, je ODS připravena jednat o novém ministrovi životního prostředí s premiérem Janem Fischerem," sdělil v tiskové zprávě Vodrážka. "Vláda by měla fungovat v plném obsazení," dodal.

Sociální demokraté považují jednání zelených za zkratkovité, nic prý neřeší. Vyslovili se pro co nejrychlejší modernizaci Prunéřova. Je to podle nich potřeba ke zlepšení životního prostředí v Ústeckém kraji a ministr měl dál hledat řešení.

"ČSSD však zároveň předpokládá, že rezignace ministra Dusíka povede k urychlené modernizaci elektrárny Prunéřov," sdělila strana v tiskové zprávě podepsané předsedou Jiřím Paroubkem.

Ten podporuje - pod podmínkou souhlasu obyvatel v referendu - také další krok kritizovaný zelenými. A sice prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí na severu Čech. Kvůli němu se nedávno s premiérem Fischerem hádal poslanec zelených Martin Bursík. Předseda vlády ale veřejně ujistil, že jeho vláda prolomení limitů nepřipravuje. (více údajném podlehnutí vlády těžařské lobby čtěte zde)

Stínová ministryně životního prostředí KSČM Kateřina Konečná považuje Dusíkův odchod za útěk před problémy, které si způsobili sami ministři nominovaní Stranou zelených. Ministerstvo nemá ani prvního náměstka, který by mohl Dusíka dočasně zastupovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue