Ministr životního prostředí Jan Dusík (9. března 2010) | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Ministr Dusík odchází z vlády kvůli sporu s premiérem o elektrárnu

  • 623
Ministr životního prostředí Jan Dusík odchází z úřednické vlády. Oznámil, že odmítl rozhodnout o plánu rekonstrukce elektrárny Prunéřov, který předložila společnost ČEZ. "Premiér žádal bezodkladné stanovisko, proto z vlády odcházím," řekl Dusík a potvrdil tak informaci o jeho demisi, kterou jako první zveřejnil iDNES.cz.

"Ve své funkci jsem se vždy snažil důsledně postupovat v souladu se zákonem a chránit zdraví lidí a životní prostředí. Pro toto již v této vládě necítím prostor," prohlásil odcházející ministr.

Řekl, že nemůže podle svého nejlepšího vědomí a svědomí rozhodnout kladně ani záporně o stanovisku EIA k rekonstrukci Prunéřova. Dusík svůj odchod z vlády oznámil při prezentaci studie norské firmy DNV k chystané rekonstrukci uhelné elektrárny Prunéřov II.

Jan Dusík

Jan Dusík se stal ministrem životního prostředí loni 30. listopadu. V kabinetu vystřídal Ladislava Mika, který se vrátil do struktur Evropské unie.

Dusíkova rezignace na pozici v úřednickém kabinetu Jana Fischera přichází necelé tři měsíce před volbami do Poslanecké sněmovny.

Norové energetickému gigantu ČEZ vytkli, že nezvolil nejlepší možné řešení a že neoprávněně straší tvrzením, že by použití nejčistší technologie ohrozilo zásobování teplem pro desítky tisíc lidí. (více o studii k Prunéřovu čtěte zde)

Jde o emise 200 tisíc tun oxidu uhličitého ročně

Rozdíl mezi tím, jak si modernizaci elektrárny představuje ČEZ a jak by jí rádo vidělo ministerstvo životního prostředí, je 200 tisíc tun emisí oxidu uhličitého ročně.

Dusík proto chtěl, aby ČEZ dodal lepší projekt, nebo nabídl kompenzace. A s tímto návrhem vyrazil ve čtvrtek dopoledne za premiérem Janem Fischerem.

"Pan premiér mě požádal o bezodkladné vydání stanoviska o vlivu na životní prostředí. Nejsem vnitřně přesvědčen, že v situaci, ve které se nachází proces posuzování, je nyní možné s čistým svědomím vydat kladné či záporné stanovisko," řekl Dusík. Oznámil, že premiérovi pošle rezignační dopis.

Mluvčí vlády: Rozhodnutí je plně na ministrovi

Mluvčí vlády Roman Prorok reagoval, že Fischer zaujme k vyjádření ministra Dusíka stanovisko až poté, co jím avizovaná situace nastane. Tedy až po doručení ministrovy rezignace.

"Mohu potvrdit informaci, že premiér s ministrem životního prostředí hovořil. S ohledem na skutečnost, že výsledky studie zadané v lednu jsou již k dispozici, Jan Fischer vyjádřil názor, že není vhodné rozhodnutí ve věci vlivu modernizace elektrárny Prunéřov II na životní prostředí opakovaně odkládat. Zejména proto, že zákonné lhůty pro takové rozhodnutí již uplynuly," vysvětlil Prorok stanovisko předsedy vlády.

"V žádném případě však premiér rozhodnutí samotné neovlivňoval, neboť vždy plně respektoval, že je to záležitost odborné i věcné kompetence a odpovědnosti ministra životního prostředí," dodal Prorok.

Zelení hrozili už dřív, že stáhnou své ministry

Na tiskové konferenci sklidil Dusík za své rozhodnutí potlesk zástupců nevládních organizací. "Je to odvážný krok," komentoval ministrovo rozhodnutí Jan Rovenský z organizace Greenpeace.

Reakce stran

Strana zelených
"Vyjadřujeme ministru Dusíkovi jednoznačnou podporu."

ČSSD
"Je to zkratkovité nic neřešící rozhodnutí, které by ale mohlo urychlit rekonstrukci Prunéřova."

ODS
"Mrzí nás to. Pokud zelení nenominují náhradníka, jsme připraveni jednat."

KSČM (na vládě se nepodílí)
"Je to útěk před problémy, které si způsobili sami ministři nominovaní SZ."

Podrobněji o reakcích čtěte zde

Předseda strany zelených Ondřej Liška o hodinu později vyjádřil Dusíkovi jednoznačnou podporu. "Není možné, aby ve vládě nadstranicky pokračoval ve výkonu své funkce," prohlásil Liška.

"Je velmi zvláštní, že premiér takto ultimativně staví svůj požadavek na rozhodnutí o Prunéřovu," podivil se šéf zelených. Podle něj to jen dokládá, že vliv společnosti ČEZ dosáhl už takových rozměrů, že je legitimní se ho obávat.

Prorok odmítl Liškova slova komentovat. Bez komentáře ponechal také otázku, zda Fischer s předsedou zelených v nejbližší době sejde. (čtěte také Dohody z toskánské jachty platí, navezl se Liška do ČEZ a Fischera)

Ve vládě je kromě Dusíka za zelené také ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Strana už začátkem února hrozila, že je oba dva z vlády stáhne, protože kabinet podporuje dostavbu jaderné elektrárny Temelín, rekonstrukci elektrárny Prunéřov podle představ ČEZ i stavbu jezů na Labi. Nakonec však tehdy Liška po jednání s Fischerem řekl, že zelení ve vládě zůstanou. (o sporech zelených s premiérem čtěte zde)

Rovněž Kocáb ale minulý týden o své rezignaci mluvil. Nabídl ji poté, co deník Blesk zveřejnil informaci o jeho poměru s tiskovou mluvčí Lejlou Abbasovou. Fischer ale Kocábovu demisi nepřijal.

Na čí stranu se stavíte ve sporu o rekonstrukci elektrárny Prunéřov?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 8. dubna 2010. Anketa je uzavřena.

premiér Fischer
premiér Fischer 5347
ministr Dusík
ministr Dusík 5171
, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue