Pohledná politička Klasnová o nevěře kolegy Johna: Lež? Každý udělá chybu

  • 312
Věci veřejné zatím prorazily v předvolebních průzkumech a na radnici Prahy 1. Na plakátech tato strana kromě Radka Johna ukazuje pár opravdu pohledných mladých žen, které mají politické ambice. Kateřina Klasnová je mezi nimi.

Na stranických webovkách máte uvedeno své životní motto: kantovské "Hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně". Co vám ten mravní zákon ve vás přikazuje?
Chápu politiku jako službu občanům a mravnost pro mne znamená práci a výsledky práce. A pro politiku pak samozřejmě platí: nebát se a nekrást.

A neřekl vám ten mravní zákon ve vás třeba to, že dát ve stranickém časopise na titulní stranu fotku populární moderátorky televize veřejné služby není košer? Protože to vypadá, jako by vám dala veřejnou podporu, a ona vám žádnou nedala.
Mrzí mě, jestli s paní Voldánovou došlo k nějakému nedorozumění. Paní Voldánová nám rozhovor dala někdy na přelomu srpna a září loňského roku. Rozhodně jsme to nechtěli udělat, abychom jí ublížili. Nebyl to podfuk na paní Voldánovou. A jestli jste ten rozhovor četla, tam opravdu žádná podpora vyjádřena není. Ani jí nic takového nepodsouváme.

Jen ji prostě dáváte na titul, takže to dělá dojem, že vás podporuje. Věděla, že dává rozhovor časopisu politické strany?
Určitě jí to pan redaktor řekl. Ale já, kdybych dávala rozhovor, tak si to zjistím.

Počkejte, myslela jsem, že váš mravní zákon ve vás vám nařizuje, abyste to komukoliv, s kým děláte rozhovor, řekli sami. Že dává rozhovor časopisu politické strany.
Ano.

Takže paní Voldánová lže, když říká, že jí to nikdo neřekl?
Nic takového neříkám. Nebyla jsem u toho, tak věřím, co mi řekl náš redaktor.

Kateřina Klasnová (Věci veřejné) při rozhovoru s Barborou Tachecí.

Je to úplná marginálie, ale na maličkosti se většinou pozná, jak vážně co kdo myslí. Jolana Voldánová spolu s Českou televizí vydá po zveřejnění své fotky na vaší titulní straně prohlášení, že byla zneužita, že jí bylo řečeno, že jde o časopis o Praze. A vy jste v klidu.
Myslím si, že jsme postupovali správně.

Mravní zákon podruhé: myslíte si, že když Radek John pracoval jako investigativec pro Novu a současně šéfoval společnosti, která měla státní zakázky, že je to mravné?
Za Radkem Johnem stojím a považuji ho za poctivého člověka. Nepovažuji to, co jste zmínila, za střet zájmů. Nechci ho za to soudit. Myslím, že jako novinář odvedl kus dobré práce.

Jako politička budete muset spoustu věcí soudit, jinak se nikam nedobereme.
Já už jsem vám řekla, co považuji za mravní zákon ve mně: že politika je služba. Vy se mě ptáte na věci úplně jiné. Jsem poctivě čtvrtým rokem zastupitelkou v Praze 1 a za svou prací si stojím.

Ale mě zajímají vaše názory. A teď zrovna názory na mravnost. To kvůli tomu mottu.
Nemyslím si, že by Radek John udělal cokoliv nemravného. Tady neexistuje černá a bílá. Realita je mezi tím. Ani nezávislí novináři nebývají nezávislí. Prostě Radka Johna za nic neodsuzuji, myslím si, že to bude dobrý politik.

Mravnost naposledy: v anabázi kolem zapíraného nemanželského dítěte se Radek John zachoval mravně, nebo nemravně?
Radek John se k tomu postavil tak, že nic nezapíral. Do jeho vztahu se Zlatou nevidím a vy taky ne. Lidské příběhy jsou všelijaké. Neříkám, že je správné, aby si lidi lhali a byli si nevěrní. Nicméně Radek je člověk, vy taky, já taky. A v životě se stávají chyby. Kdo jsi bez viny, hoď kamenem.

Kateřina Klasnová (Věci veřejné) při rozhovoru s Barborou Tachecí.

Všichni jsme lidi, plně souhlasím. Ale to nám nebrání v tom si občas říci, zda kterýkoliv z našich činů byl mravný, nebo nemravný. Co myslíte?
Řekla jsem, že se k tomu přihlásil…

Ale on se k tomu přihlásil poté, co to prasklo, rozumíte? V momentě, kdy jeho dceři bylo sedm.
Myslím, že Radek se Zlatou se nikdy netajili tím, že jejich manželství je volnější. Bohužel, z tohoto volnějšího svazku se může stát, že je dítě, to je biologicky dané.

Já bych řekla bohudík, že má zdravé dítě. Jen bohužel to doma zapomněl říct. Zeptám se obecně: zklamal by vás manžel, který by se s vámi nechal léta fotit jako dokonalý pár, dělal dojem šťastné rodinky, aby se najednou objevilo, že má sedmiletou holčičku?
Zklamal by mě takový muž, kdyby mi celou dobu říkal, jak je mi věrný.

Když jeho žena veřejně řekne, jak ji mrzí, že jí Radek dlouhodobě lhal, nenaznačuje to malinko, že lež je prostě jeho výbavou?
Nemyslím, že tohle nutně vypovídá o kvalitě člověka. Pokud to berete čistě ontologicky nebo platonsky, pak je samozřejmě toto odsouzeníhodné. Studovala jsem religionistiku, dějiny náboženství, filozofii. A jedno vím: život není černobílý. A dodávám, že bych nemohla být ve straně, v jejímž čele by stál člověk, kterého pokládám za nemorálního nebo nemravného.

Co pro vás bylo impulzem, že jste vstoupila do politiky?
Bydlím na Malé Straně a byly tam velké problémy, například s garážemi na Klárově, s památkově chráněnými budovami, s nedostatkem obchodů. A mně se prostě nelíbilo, co se tam děje. Tak jsem zamířila do komunální politiky. Převzít zodpovědnost a něco změnit, to byla moje ambice.

Očima B. Tachecí

Do dveří studia iDNES vstoupila rázně a odvážně. Vypadala úplně jinak než všichni politici, kteří tam dosud byli: byla krásná, svěží a měla šmrnc. A kdo by čekal nervózní nebo zakřiknutou puťku, byl by zklamán. Z Kateřiny Klasnové čišelo příjemné sebevědomí lidí, kterým už se pár věcí povedlo.
Přes kvalitní vzdělání si rozhodně nehraje na žádnou intelektuálku a se zájmem hned poté, co si podáme ruce, komentuje mé boty. Samozřejmě hezky, není žádná nezkušená husa.
Prostě první dojem víc než dobrý. Při rozhovoru jsem ji zkoušela vytočit a nenechala se - můj oblíbený trik opakování téže otázky v různých formách okomentovala slovy: Točíme se v kruhu a myslím, že svůj názor už jsem řekla. Další bod. Když jsem ji po rozhovoru vezla domů na Malou Stranu, bavily jsme se o všem možném a na rozdíl od jiných ani nešpitla o autorizaci. Ne, že bych s ní ve všem souhlasila, ale ano, na kafe bych s ní šla. To je poklona, abyste rozuměli.

Co vzniklo dřív: vaše politická angažovanost, nebo sponzorství vašeho přítele Víta Bárty?
Já jsme kvůli Vítkovi do politiky nešla, bylo to spíš obráceně. Vítek Bárta nám teď dělá taky manažera a pomáhá nám s některými programovými věcmi.

Díky Věcem veřejným byl odvolán bývalý starosta Prahy 1 Hejma. Po něm nastoupil velmi kontroverzní politik ODS Filip Dvořák. Pořád si myslíte, že jste udělali dobrý čin?
Bývalý starosta Hejma nás vedl -nechci říct přímo k bankrotu. Neustále zvyšoval rozpočet, ale bohužel příjmy nenarůstaly tak, jako výdaje. Se starostou Hejmou se projídaly příjmy získané privatizací a Věci veřejné to mapovaly dlouhodobě.

Ale otázka zní na kvality toho, kdo nastoupil po něm.
Nástup Filipa Dvořáka určitě není nic, z čeho by se měli občané radovat. Ale my nemůžeme za to, že ODS za nepoctivého politika dosadila dalšího, ještě nepoctivějšího. Pan starosta Dvořák je spjatý s řadou korupčních afér, i když se mu nikdy nic nepodařilo dokázat. Nicméně to vypovídá o vnitřním stavu ODS.

Nevypovídá to taky o nedostatku strategického myšlení Věcí veřejných?
Na odvolání pana Hejmy si trvám. Protože to projídání peněz by pokračovalo.

Takže vaším záměrem bylo, aby člověk špatný byl nahrazen člověkem ještě horším? To je totiž ten výsledek, jak jste ho sama popsala.
Ne. Cílem bylo zamezit rozhazování rozpočtu. Myslíme si, že je vlastně dobře, když se člověk, který vždycky stál v pozadí a nic se mu nepodařilo dokázat, postavil do čela a byl transparentní. Šedá eminence bude najednou zodpovědná za své činy a na očích.

Média zmiňují propojení Věcí veřejných s podnikateli, kteří loni předali straně sponzorský dar. Dva z nich už kandidují - Michal Babák a Kamil Janovský - váš přítel Vít Bárta by tak také rád učinil. Je to dobře?
Myslím, že je dobře, že naši sponzoři jsou zcela průhlední. K mému údivu jsem například zjistila, že ODS nemá snad jediného sponzora, který by straně dal víc než milion korun. Zatímco dnes u nás víte, kteří lidé nám peníze dali, a budete moci sledovat, jsou-li u nás nějak zvýhodňováni.

Mě nezajímá, jestli budou zvýhodňováni u vás ve straně, to je vaše věc. Za zajímavé pokládám, že bojujete proti propojení byznysu a politiky a pak obé spojíte na svých kandidátkách.
Ale špatně to je v momentě, kdy jména sponzorů neznáte. Když někdo sponzoruje strany a pak dostává veřejné zakázky. Tady jsou jasná jména, jasné tváře, a když třeba budou sedět v zastupitelstvu, tak nemohou dávat hlas u zakázek, o které usilují jejich vlastní firmy. Ti lidé si nepotřebují politikou vydělávat peníze, jsou bohatí dost. Chtějí zlepšit politiku.

Váš přítel Vít Bárta loni v září řekl: "Netajíme se tím, že by naše agentura chtěla do veřejného sektoru více proniknout." Neřekl tím dost jasně, že to, oč mu běží, je byznys?
Vítek už odešel z postu ředitele ABL, je jejím akcionářem. Tato agentura má minimální procento z veřejných zakázek, nežije z nich. Navíc máme etický kodex, který mu znemožňuje hlasovat o zakázkách pro firmy své nebo osob blízkých. Není správné, že konečně jdou do politiky lidi, kteří mají peníze a mohou si to dovolit? A nemůže jim jít naopak o to, aby tady vznikalo nekorupční prostředí kolem veřejných zakázek?

Kateřina Klasnová (Věci veřejné) při rozhovoru s Barborou Tachecí.

Vaše strana hodně sází na referendum, hlasování po internetu. Tímto způsobem volíte i své lídry na kandidátkách, je to tak?
Jde o přímou volbu našich "véčkařů", je jich asi šestnáct tisíc.

Leč k účasti na hlasování je třeba jedna SIM karta a mailová adresa. A jak psal J. X. Doležal v Reflexu, jeden člověk tak může hlasovat víckrát. Je to možné?
Snažíme se těm lidem volat zpět a komunikovat s nimi, abychom si byli jisti, že nejde třeba o jednoho jediného "véčkaře". V rámci zabezpečení děláme maximum, lepší by byl samozřejmě elektronický podpis.

Ale v tuto chvíli tedy jde si za peníze koupit lídrovství na vaší kandidátce a různé části programu. Jde jen o to, kolik jsme ochotni vrazit do SIM karet.
Prostě si nemyslím… Myslím, že je to dost finančně náročné, kupovat si řadu simek. Myslím, že nedošlo k žádnému zneužití tohoto systému.

Ale jestli to prodáváte za takzvanou přímou demokracii, netaháte lidi trochu za nos?
To si rozhodně nemyslím. Jen chceme, aby se lidi do politiky zapojovali.

Kateřina Klasnová

Narodila se 14. června 1977, je svobodná a žije s přítelem. Vystudovala religionistiku a dějiny náboženství na Univerzitě Karlově. Pracuje jako šéfredaktorka časopisu Pražan a Věci veřejné. Do strany Věci veřejné vstoupila v roce 2001 a o čtyři roky později byla zvolena místopředsedkyní. Čtvrtým rokem působí jako zastupitelka městské části Praha 1 a jako členka komise pro kulturu a komise pro parky a zeleň. Loni kandidovala do Evropského parlamentu a před dvěma lety získala ocenění Nadějná politička roku 2008.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue