Měřit dopravní hluk není snadné, navíc to jde až od dubna

  • 1
Návrh ministerstva zdravotnictví z minulého týdne řešit problém dopravního hluku zvýšením povolených limitů, opět připomněl známý problém. Obyvatelé domů v okolí dálnice D1, vlakových kolejí a mnoha ulic v centru Brna jsou denně vystaveni neúměrnému zatížení.

Redakce MF Dnes se rozhodla ověřit si životní situaci postižených lidí na vlastní kůži a spočítat množství decibelů v nejproblematičtějších lokalitách ve městě.

Měřit hluk není ovšem tak snadné, jak se může zdát. "Je zima, hluk můžeme měřit až od dubna," znělo z úst zástupců specializovaných firem.

"V tomto počasí měřit hluk rozhodně nelze," dodávali. Navíc měření hluku je dlouhodobá záležitost. Musí se provést v několika intervalech během dne i noci, nejlépe v delším časovém období.

Z naměřených výsledků se nakonec vypočítávají průměrné hodnoty hluku v dané lokalitě.

Od úterý do čtvrtka

Libovolně stanovit nelze ani den v týdnu. Měřit se musí od úterý do čtvrtka. Naprosto nepřípustné je měřit o víkendu a ve dnech pracovního klidu. Tou dobou je totiž frekvence dopravy výrazně odlišná a výsledky takového měření by byly zkreslené.

A odborníci na hluk se své metodiky nehodlali vzdát. Nakonec zaměstnanci jedné laboratoře s měření souhlasili. Ovšem s podmínkou, že při prezentaci výsledků bude uvedeno, za jakých okolností byly získány a zdůrazněno i to, že získaná data nejsou v žádném případě objektivní.

Dobu měření stanovili na čtvrtek dopoledne. Po ránu zazvonil v redakci telefon. "Napadl sníh, vozovky budou mokré a za takových podmínek měřit hluk v žádném případě nemůžeme," ozvalo se ze sluchátka.

Čtěte v sobotní MF DNES

O tom, jak dopadlo měření, se dočtete v sobotním vydání příloh Brno a Jižní Morava. Dále zjistíte, která místa v Brně jsou hlukem nejzatíženější.

.