Zadlužujme se s rozvahou, řekl Švejnar na finančním fóru

  • 136
Tak špatně jako Řecko na tom nejsme, shodli se ekonomové na finančním fóru Zlaté koruny. Mnohem horší by byla situace, pokud by řecké problémy měla třeba Itálie nebo Španělsko. Řečníci varovali před dalším zadlužováním a populismem, analytici zase před snížením ratingu.

Ekonom Jan Švejnar přinesl v úvodním projevu o zadlužování pouze obecná doporučení. "Česká republika je na tom s deficitem v poměru k ostatním zemím docela dobře. Nejsme na tom tak kriticky jako Maďarsko nebo Řecko. Jsme ve vážné situaci, ale ne tak špatné jako řada jiných zemí," řekl.

Švejnar připomněl, že Česká republika měla na počátku 90. let lepší výchozí podmínky než ostatní postkomunistické země. K doporučením uvedl, že není potřeba dělat opatření, která by vykolejila ekonomiku, ale neměli bychom se za každou cenu vyhýbat dluhu.

"Pokud by příští vlády neřešily stav veřejných financí v souladu se závazky k EU, tak chci upozornit, že hrozí snížení ratingu České republiky. To pak bude mít negativní efekt na podnikatelskou sféru i domácnosti," poznamenal v panelové diskusi hlavní ekonom Komerční banky Kamil Janáček.

PŘÍMÝ PŘENOS SLEDUJTE ZDE

na zlatakoruna.info

Kaspar Richter ze Světové banky v projevu řekl, že Česká republika je schopna financovat svůj dluh, zemi také pochválil za nastavení úrokových sazeb, které podle něj podporuje ekonomický růst. "Zlepšení ve světě bude pokračovat," dodal.

Náměstek českého ministra financí Bohdan Hejduk se rozmluvil o tom, za co se utrácí. Největší výdaje Česko vydalo na sociální zabezpečení a podpory v nezaměstnanosti. Na straně příjmů byl největší propad u daně z příjmu (70 miliard korun).

"Příjmová opatření by měla být zachována jako tento rok i v příštích letech a mělo by se najít dalších 12 miliard korun (mj. opatřením jako je zvýšení stropů na sociální pojištění na šestinásobek, výdaje by se měly snížit o 42 miliard korun," řekl Bohdan Hejduk. Dodal, že je to na zodpovědnosti příští vlády.

Řecká krize v Itálii by byla katastrofou pro Evropu

Vrchní ředitel ČNB Robert Holman se rozmluvil o příčinách krize. "Finanční krizi v USA spustila uvolněná měnová politika Fed. Banka musela mít přehnaně silné prognózy inflace," řekl.

"Řecko se dostalo do dluhové pasti, kdy je dluh tak vysoký, že má země problém se z toho dostat. Kdyby se do stejné situace dostala Itálie, bude to katastrofa pro celou Evropu," vyjádřil se Holman. Za pravdu mu dali i další hosté.

Hlavní ekonom Raiffeisen Bank Pavel Mertlík zabočil od ekonomiky k politice. "Ekonomika se transformovala dobře, ale neustále se zhoršuje vláda. Ta na rozdíl od ekonomiky reformována za 20 let nebyla. Je levná, málo motivovaná, tvořená špatnými pracovníky, částečně zkorumpovanými. Kvalita vlády začne ovlivňovat konkurenceschopnost ČR. To bude znamenat vyšší výdaje," řekl.

dotazy hostům můžete klást zde

U politiky zůstal i ředitel české pobočky společnosti Deloitte Luděk Niedermayer. "Nehrozí nám státní bankrot, a to je to jedna z věcí, která nás vážně ohrožuje," řekl. Ironicky tak glosovat politiku, která počítá s navyšování výdajů a dalším zadlužováním země.

Moderátor se obrátil k analytiku Vladimíru Pikorovi, aby se podělil se svou optimistickou vizí. "Domnívám, se, že rating bude zhoršen brzo, možná už ve třetím kvartále. Stav veřejných financí se vyvíjí hrozně. Buď bude vyrovnaný rozpočet, nebo bude muset být výrazný růst HDP, a to nenastane. Euro u nás bude možná za dvacet třicet let," podělil se Pikora a pobavil plný konferenční sál.

Zeman promluvil o propouštění

Druhý blok se zabýval nejvážnějšími důsledky finanční krize - nezaměstnaností. Miloš Zeman zopakoval, že ekonomiku neoživí spotřeba, ale investice. "Jen investice absorbují nezaměstnanost. Tím, že někomu dáte třináctý důchod nebo šrotovné, nezaměstnanost příliš nesnížíte," řekl.

"Rozumná hospodářská politika by měla opustit hedonistický základ, který naplňuje hypermarkety místo abychom se procházeli po lese," apeloval. Za jednu z priorit označil stavbu dálnice D48 do Ostravy a k polským hranicím, již zdržují protesty ekologů, kteří tam podle Zemana čas od času "vyvezou nějakou tu ještěrku".

Po něm se ke slovu dostal ministr práce Petr Šimerka. Řekl, že se musí zjednodušit a zúžit administrativa státu.

Kreativní podnikatelé

"Jsme nesmírně kreativní a krizi jsme zvládli. Za to by nám byrokrati měli poděkovat," promluvil k podnikatelům Jaroslav Hanák, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Hned nato však řekl, že krize rozhodně neskončila a více než 70 procent firem nepočítá letos s nárůstem zakázek.

Jen patnáct procent firem v dopravě a průmyslu bude prý nabírat. "To je špatná zpráva, budeme muset propustit kvalitní lidi," řekl a vzápětí se rozohnil. "Proč nikdo zodpovědně neprověří těch více než 500 tisíc nezaměstnaných, mezi nimi jsou desetitisíce, kterým práce smrdí a nikdy nic pořádného nedělali. Stát je naprosto nejhorší hospodář, kromě finančních úřadů, to musíme mlčet," řekl v plamenném projevu.

V bloku o investicích do vzdělání varoval rektor VŠE Richard Hindls před riziky nezaměstnanosti absolventů. "V Jižní Koreji se jednu dobu dostalo na VŠ 75 procent lidí. Dnes má Korea největší problémy s nezaměstnaností vysokoškoláků," poznamenal.