Za Duškovy urážky se omluvili vedení Českých drah jiní odboroví bossové. | foto: David Neff, MAFRA

Personální zemětřesení na dráze: má odborář Dušek v něčem pravdu?

  • 622
Podle jedněch jde o nábor lidí, kteří o Českých drahách vědí jen to, že ani první třída tu za nic nestojí. Druzí si pochvalují, že mají dráhy konečně schopné finančníky, bez kterých se neobejde žádná velká firma. V jednom má však odborářský boss Jaromír Dušek pravdu. Po příchodu Petra Žaludy se na generálním ředitelství odehrálo personální zemětřesení.

Kolik lidí přišlo do vrcholového managementu po nástupu Žaludy, nedokáže tiskové oddělení Českých drah ze dne na den zjistit. Vedení podniku se však netají tím, že na většinu důležitých pozic se žádná výběrová řízení nevypisovala, a některá místa se dokonce musela pro nově příchozí vytvořit.

"Když vypíšete výběrové řízení, nemáte jistotu, že se vám přihlásí kvalitní lidé. Proto se stahují lidé například z bank. U nich je jistota odborné kvalifikace," říká mluvčí Petr Šťáhlavský. "Nemůžeme se chovat jako státní moloch," dodává.

Veverkův klub

Když se začne mluvit o Žaludově garnituře, vysloví nespokojení zaměstnanci jako první jméno Jana Veverky. Absolventa oboru pozoun na konzervatoři si Žaluda nejprve přetáhl do pojišťovny AXA, jíž šéfoval. A když se ze dne na den rozhodl odejít do Českých drah, vzal ho s sebou.

To kvůli Veverkovi vznikla nová pozice tajemníka generálního ředitele, bez kterého prý neudělá Žaluda žádné důležité rozhodnutí.

"Ta pozice předtím neexistovala. Vytvořila se, aby se nějakým způsobem institucionalizovala moje pozice na dráze," přiznává Veverka. "Spousta lidí má tendence to přeceňovat. Vím, že Dušek chodí a říká, že dráhy řídí pozounista," dodává.

Má pravdu. Na chodbách generálního ředitelství se už delší dobu mluví o tom, že Veverka je tím skutečným personálním ředitelem. V jeho diskusním klubu Appia se totiž dnešní šéfové scházeli ještě v době, kdy netušili, že jednou budou řídit obří státní podnik.

Chodil sem diskutovat například náměstek pro ekonomiku Michal Nebeský, dnes už bývalý personální náměstek Milan Ruttner či náměstek pro dopravní cestu Milan Matzenauer. A samozřejmě Petr Žaluda.

Veverka odmítá, že by se vedení drah dalo dohromady v jeho klubu. "Berte to tak, že se známe všichni z financí," říká. "Pan Nebeský pracoval v Citibank, pan Ruttner taky. Ta parta, která se postavila kolem drah, se znala dávno předtím, než začala chodit do Appie," říká Veverka.

Ne všichni Veverkovi známí, kteří se uchytili na drahách, jsou ovšem velcí finančníci. Místo si na generálním ředitelství našel i Veverkův kolega z libereckého zastupitelstva Vladimír Vojtíšek, který je dnes vedoucím správy budov. Podle vedení drah však nešlo o žádnou protekci. "Začínal tu jako brigádník a osvědčil se," říká Šťáhlavský.

Dvojnásobné platy

Příliv sebevědomých finančníků do státního podniku se samozřejmě odrazil i v manažerských platech. "Ředitelé, kteří přišli za Žaludy, brali přibližně dvakrát tolik co jejich předchůdci," říká bývalý zaměstnanec, který si nepřál být jmenován.

Podle vedení drah to však dává smysl: investice do kvalitních zaměstnanců se vyplatí. Podle Šťáhlavského mají dráhy nyní například lepší podmínky v jednání s bankami než podobné instituce.

Podle odborníků se Českým drahám nyní, v éře Žaludových bankéřů, opravdu daří lépe než před lety. Spíše než jejich dovednostmi je to však dané tím, že se Žaludovi podařilo dojednat větší přísun veřejných peněz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video