Kathryn Bigelowová se raduje, James Cameron tleská, ale k radosti má daleko. Jeho Avatar na Oscarech prohrál.

Kathryn Bigelowová se raduje, James Cameron tleská, ale k radosti má daleko. Jeho Avatar na Oscarech prohrál. | foto: Profimedia.cz

Proč Avatar prohrál? Jedna z teorií tvrdí, že mu uškodilo i nové hlasování

  • 105
Pouhý den uplynul od chvíle, kdy komerční trhák Avatar podlehl v boji o Oscara nízkorozpočtovému válečnému dramatu Kathryn Bigelowové Smrt čeká všude. Ve světových médiích už se to nicméně hemží teoriemi na téma "Proč Avatar nevyhrál".

Oscary za rok 2009

Kdo vyhrál: kompletní přehled nominací a vítězů
82. ceny ve fotografiích: zlaté polibky, pitvořivé grimasy i ňadra v detailu

Nabízíme jejich přehled, i když se dá předpokládat, že celou věc lze vysvětlit i zcela nekonspiračně a jednoduše: Avatar zkrátka není nejlepší film.

Teorie 1: Preferenční systém

Nový hlasovací systém, díky němuž se poprvé po více než půlstoletí vybíral vítěz z desítky (a nikoli jen z pětice) nominovaných, obnovila Akademie proto, aby dostaly šanci i "méně viditelné" nebo nezávislé filmy. Avatar tak sice mohl získat nejvíc zaškrtnutých prvních míst, ale ztratil kvůli těm, kdo si ho výslovně nepřáli na první pozici. Ve prospěch filmu Kathryn Bigelowové hrál navíc fakt, že s velkou pravděpodobností jako "malý, ale ambiciózní" snímek figuroval vysoko na všech hlasovacích lístcích, takže když se posčítala druhá a třetí místa, vydělal spoustu bodů navíc.

Teorie 2: Podceňovaná kráska proti králi světa

Zní to banálně, ale leccos mohly "zařídit" obyčejné lidské sympatie. Nezapomínejme, že v boji o Oscara proto sobě stáli přehlížená, leč inteligentní a talentovaná pohledná žena a samozvaný, velmi dobře vydělávající "král světa", o jehož vítězství téměř nikdo nepochyboval. A existuje hodně lidí se slabostí pro outsidery.

Kathryn Bigelowová při 82. udílení filmových OscarůJames Cameron a Suzy Anis na 82. udílení filmových Oscarů

Teorie 3: Šance přepsat dějiny

Fakt, že když vyhraje Bigelowová, stane se první režisérkou, která se dostala tak vysoko, mohl pár bodů navíc filmařce sehnat, ale celkově zas takovou výhodou nebyl. Znamenal totiž nejen hlasy feministicky založených žen (a mužů), ale také odpor všech, kdo genderovým půtkám nefandí.

Teorie 4: Žena přesvědčila, že umí natočit válku

Válečný žánr není zrovna parketou žen-režisérek (respektive alespoň si to myslí nejeden muž režisér jakož i fanoušci výpravných akčních podívaných). Válka, jak ji vidí Bigelowová, je ovšem nasnímaná tak, že by v ní ženskou duši nikdo nehledal. Cameronově exmanželce navíc do karet hraje skutečnost, že ač mohla natáčet v poklidném zázemí filmových studií (Fox s tím dokonce počítal), ona se vydala za nekašírovanou realitou na Střední Východ. Naproti tomu Cameronův snímek vznikal čistě uměle, na počítačích trikových expertů; kdo dává přednost "životu", ocenil spíše režisérčin přístup.

Teorie 5: 3D jako handicap

Revoluční krok, který Cameron svým 3D velkofilmem udělal v rámci historie kinematografie, nemusel být pochopen na všech frontách. 3D technologie zatím nikdy nezaznamenala jednoznačně příznivý ohlas napříč všemi generacemi či společenskými vrstvami a Avatar není výjimkou.

Teorie 6: Herci neberou avatary

Cameron si rozezlil hereckou obec, když ještě před finálovým večerem začal prosazovat, aby do soutěže o Oscara byly zařazeny i postavy generované počítačem. Navíc pro ně nechtěl zvláštní kategorii, přál si, aby soutěžily hezky po boku herců z masa a kostí. Protesty na sebe nenechaly dlouho čekat.

Teorie 7: Avatar vydělal, ceny nepotřebuje

Část akademiků se mohla leknout rekordních tržeb Cameronovy sci-fi: co kdyby jeho volba devalvovala umělecký kredit oscarové soutěže? Nařčení z nadržování komerčním trhákům už se v minulosti párkrát objevila, tak nač ho riskovat znovu...