Pietní akt položení věnců ke hrobu T. G. Masaryka se konal 6. března v Lánech při příležitosti 160. výročí jeho narození.

Pietní akt položení věnců ke hrobu T. G. Masaryka se konal 6. března v Lánech při příležitosti 160. výročí jeho narození. | foto: ČTK

V Lánech se vzpomínalo na Masaryka a pískalo na řečnícího Paroubka

  • 736
U hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech zavládla slavnostní nálada. Stovky lidí, mezi nimiž byla například i první dáma Livia Klausová a řada politiků, sem přišly položit věnce, aby si připomněli 160 let od Masarykova narození.

Pietní akt pokazilo jen vystoupení šéfa ČSSD Jiřího Paroubka a jeho soukmenovce Davida Ratha, kteří si nenechali ujít příležitost k předvolební agitce.

Lidé na Paroubka pískali jen co se přiblížil k mikrofonu. Zlobili se, že nechtějí mít z pietního rituálu politickou záležitost. Stejně reagovali na vystoupení Davida Ratha. Ani jednomu z politiků to však nezabránilo v tom, aby pronesli svou řeč.

"Tomáš Garrigue Masaryk nebyl člen ČSSD," zvolal jeden z účastníků akce v narážce na skutečnost, že mezi přítomnými politiky drtivě převažovali zástupci sociální demokracie. Akci totiž organizoval Středočeský kraj, v jehož vedení jsou představitelé ČSSD.

Velký potlesk si naopak vysloužil sochař Petr Novák, který v Lánech odhalil Masarykovu jezdeckou sochu v nadživotní velikosti. Socha, která vznikla díky veřejné sbírce, přišla na 2,6 milionu korun. Nejvyšší částkou (dva miliony Kč) do ní přispěl Středočeský kraj.

Nápad odhalit v Lánech sochu prvního prezidenta vznikl krátce po Masarykově smrti. Několik pokusů místních vzdát tímto způsobem hold hlavě státu ale skončilo nezdarem. Úspěšná byla až sbírka, která byla vyhlášena v roce 2007. Masarykových soch stojí v České republice desítky, několik je jich i v zahraničí. Jezdeckou sochu ale první prezident, jehož obliba jízdy na koni byla pověstná, dosud neměl.

Manželka prezidenta Livia Klausová a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček se 6. března zúčastnili pietního aktu položení věnců ke hrobu T. G. Masaryka v Lánech při příležitosti 160. výročí jeho narození.

Muzeum T. G. Masaryka přichystalo ke 160. výročí také výstavu Šlechta ve službách Masarykovy republiky. Poukazuje na to, že ač Masaryk zrušil šlechtický stav, plno šlechtických rodů zůstalo věrno první republice. "Je zde ukázka listiny z roku 1938, jíž se česká šlechta postavila za československý stát, přestože na ní byl vytvářen nátlak, aby se přihlásila k německé národnosti," uvedla vedoucí lánského muzea Mikesková. Poukázala na to, že za druhé světové války se mnozí šlechtici přidali k odboji a mnoho jich zahynulo v koncentračních táborech.

Masaryka přišlo přes mráz a husté sněžení uctít mnohem víc lidí než v předchozích letech. Před jeho hrobem se vytvořila nekonečná fronta lidí s věnci a kyticemi. Z Moravy dorazil sbor v lidových krojích, který u hrobu zazpíval Masarykovu oblíbenou píseň Ach, synku, synku.

Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně a zemřel na lánském zámku 14. září 1937. Na zdejším hřbitově jsou kromě něj pohřbeni také jeho manželka Charlotta, syn Jan a dcera Alice.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue