Oscarům poprvé kraluje žena, Bigelowová porazila exmanželův Avatar

  • 373
Historii Oscarů přepsala exmanželka Jamese Camerona, hlavního favorita 82. výročních cen Americké filmové akademie. Režisérka válečného dramatu Smrt čeká všude Kathryn Bigelowová získala šest sošek, včetně té nejprestižnější za Film roku. Stala se i první oceněnou režisérkou celovečerního filmu. Portál iDNES.cz sledoval ceremoniál on-line.

Oscary za rok 2009

Kdo vyhrál: kompletní přehled nominací a vítězů
82. ceny ve fotografiích: zlaté polibky, pitvořivé grimasy i ňadra v detailu

Souboj nízkorozpočtového snímku Smrt čeká všude Bigelowové a Cameronovy výpravné sci-fi Avatar byl napínavý do posledních minut. Přispělo k tomu nečekané vítězství tvůrců válečného dramatu v technických kategoriích (střih i práce se zvukem).

Tým režisérky Kathryn Bigelowové se raduje z úspěchu při 82. udělování OscarůPořadím zamíchaly i ceny ostatních titulů. V jednu chvíli dokonce hrané favority dotahoval "animák" Vzhůru do oblak. Často na pódium chodili i představitelé z filmu Precious: Based on the Novel Push by Sapphire. Ti získali prvenství mezi adaptovanými scénáři a výkony ve vedlejší ženské roli.

Pro letošní Oscary je charakteristické i to, že se ceny rozprostřely mezi více snímků. O překvapení tak často nebyla nouze, například cenu za kostýmy k výpravnému dramatu The Young Victoria si odnesla Sandy Powellová (za sebou nechala favorizovaný muzikál Nine a biografickou vzpomínku na Coco Chanel).

V čem tedy Bigelowová přebila Avatar? Líbil se původní scénář reportéra Marka Boala, zpracování zvuku, střih a režie. Jediná složka technického zpracování, která režisérce unikla, byla kamera. Tu měl podle akademie paradoxně nejlepší Cameron, byť jeho film vznikal převážně na počítači.

Nejhorší i nejlepší Bullocková

Dámy do losangeleského Kodak Theatre nakráčely povětšinou v šatech nevýrazných barev. Držely se letošních trendů a zvolily většinou pudrové a petrolejově šedé odstíny. O to víc vynikly jejich malinově rudé rty, kterými jako by chtěly nominované kolegyni Sandře Bullockové připomenout její nelichotivý triumf z předešlého večera. Herečka totiž v sobotu získala oscarovou anticenu - Zlatou malinu, za výkon ve filmu All About Steve.

Sandra Bullock na 82. udílení filmových OscarůMeryl Streep na 82. udílení filmových Oscarů

Sandra Bullocková a Meryl Streepová na 82. udílení cen Americké filmové akademie.

Profesní újmu si vykompenzovala téměř dvouminutovou děkovačkou za Oscara, přiřčeného za výkon ve filmu The Blind Sides. "Opravdu jsem si to zasloužila? Nebo jsem vás utahala? Se svými soupeřkami se o svou cenu dělím. Carey (Carrey Mulliganová, nominace za Školu života), jsi tak talentovaná, až se mi z toho dělá špatně," pronesla a nevynechala žádnou ze svých konkurentek. Ušetřena nezůstala ani pošestnácté neúspěšná Meryl Streepová (více o letošních oscarových rekordech ZDE).

Deja vu neměla jen Streepová, ale i diváci, kteří si vybavují loňské zmrtvýchvstání Mickeyho Rourkea (Wrestler). Letos si podobný comeback užil Jeff Bridges (Crazy Heart). A stejně jako Bullocková nebyl při děkovačce k zastavení. Pětačtyřicet vteřin, na něž akademie zkrátila vítězné projevy, mnohonásobně překročil. "Díky, mami a tati, že jste mě navezli do týhle profese. Cítím se jako váš pokračovatel. Tohle je stejná čest pro ně, jako pro mě," volal a zuřivě při tom mával zlatou soškou nad hlavou.

Christoph Waltz s Oscarem za roli v Hanebných panchartech

OSCAROVÝ "ESESÁK". Christoph Waltz s cenou za roli v Hanebných panchartech.

Zatímco Bridgesovo vítězství nebylo jisté, protože měl mezi konkurenty i přesvědčivého George Clooneyho z tragikomedie Lítám v tom, ve vedlejších hereckých kategoriích bylo jasno už před tříhodinovým přenosem.

Pro Quentina Tarantina a jeho Hanebné pancharty vybojoval jedinou cenu Christoph Waltz. Dámám, včetně sexy Penélope Cruzové z muzikálu Nine i obou hrdinek Lítám v tom, "dala na frak" Mo'nique z dramatu Precious: Based on the Novel Push by Sapphire.

Ta se rozplakala ještě dřív, než otevřeli obálku s jejím jménem. Jejich vítězství jen podtrhlo výsledky amerických i britských soutěží, včetně hlasování filmových cechů.

Oscar: Tipy MF DNES a idnes.cz

NEJLEPŠÍ FILM
Vítěz podle americké akademie: Smrt čeká všude

Tip MF DNES a iDNES.cz - Vzhůru do oblak
(Důvod: Je zkrátka nejlepší, i když pro akademiky "jen" animovaný.)

REŽIE
Kathryn Bigelow na 82. udílení filmových OscarůVítěz podle americké akademie: K. Bigelowová (Smrt čeká všude)
Tip iDNES.cz - J. Reitman (Lítám v tom)
Důvod: Točit o krizi svižně a vesele dokáže málokdo.
Tip MF DNES: K. Bigelowová (Smrt čeká všude)
Důvod: Dokáže udržet v napětí bez návalu slov a efektů.

HEREC V HLAVNÍ ROLI
Vítěz podle americké akademie: J. Bridges (Crazy Heart)

Tip MF DNES a iDNES.cz - G. Clooney (Lítám v tom)
Důvod: Umí vydolovat soucit a sympatie pro "zlého" muže.

HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
Vítěz podle americké akademie: S. Bullocková (The Blind
Side)

Tip MF DNES a iDNES.cz - M. Streepová (Julie & Julia)
Důvod: Na rozdíl od soupeřek bojuje v komedii, a to je těžší. A navíc na Oscara marně čeká už tak dlouho!

Mo'Nique na 82. udílení filmových OscarůHEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
Vítěz podle americké akademie: Ch. Waltz (Hanebný pancharti)

Tip MF DNES a iDNES.cz: Ch. Waltz (Hanebný pancharti)
Důvod: Padouchovi dodal mozek a téměř šlechtickou noblesu.

HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
Vítěz podle americké akademie: Mo'nique (Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire)

Tip iDNES.cz - V. Farmiga (Lítám v tom)
Důvod: Vyzařuje zdravou ženskou sílu každým pórem krásného těla.
Tip MF DNES: P. Cruzová (Nine)
Důvod: Vyzařuje zdravou ženskou sílu každým pórem krásného těla.

Naopak rozhodnutím porot z předchozích měsíců se Američané neřídili v případě cizojazyčných filmů. Všichni čekali souboj francouzského Proroka s německou Bílou stuhou. Nakonec se smál Argentinec Juan José Campanella, režisér filmu El Secreto de Sus Ojos. Ten navíc v děkovné řeči pobavil publikum šťouchnutím do Avataru. "Děkujeme akademii, že nebrala navijštinu jako cizí jazyk," podotkl.

Českem navržený Protektor Marka Najbrta se do finálové sestavy neprobojoval, slávu si užil na domácí půdě při udílení Českých lvů, přesněji v předvečer Oscarů (výsledky Českých lvů najdete ZDE).

Smolaři roku

Ani jednu šanci ze šesti nominací neproměnili tvůrci filmu Lítám v tom, byť by si to zasloužili minimálně u adaptovaného scénáře. Podobně neúspěšný byl i District 9 se čtyřmi promarněnými pokusy.

Takzvané malé ceny - Oscary za krátkometrážní snímky - putovaly do rukou nefavorizovaných tvůrců. Místo za autorem osvědčené dvojice Wallace a Gromit Nickem Parkem šla trofej k Nicolasu Schmerkinovi. V krátkých dokumentech bodoval titul Music By Prudence, mezi hranými "kraťasy" měl navrch snímek The New Tenants.

Celovečerním dokumentem roku 2009 byl opět nečekaně zvolen The Cove, který za sebou nechal povstání v Barmě (Barmský VJ) i hamburgery z Food, Inc.

Letos poprvé se ze škatulky "malé" kategorie vymanil animovaný film. Zasloužil se to pixarovský příběh Vzhůru do oblak, který se prosadil nejen mezi "svými", ale i v kategorii nejlepší původní hudba.

iDNES.cz se nemýlil, ceny dal už před udílením Bigelowové

Portál iDNES.cz ve speciálu shrnul šance exmanželského režisérského dua a selskými počty dospěl k závěru, že Oscar by se měl přiklonit na stranu Bigelowové. A nemýlil se.

Domněnku v týdnu potvrdily i sázkové kanceláře, které Bigelowovou označily za favoritku večera (čtěte ZDE).

, ,