Klaus otevřel výstavu o Masarykovi, pak pokřtil svou další knihu, podívejte se

  • 18
Týden prezidenta Václava Klause začal kulturními událostmi. Má za sebou křest své nové knihy, kterou v pondělí představil, a stihl také otevřít výstavu na Pražském hradě o prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi. Ukazuje soukromý hradní život "tatíčka" včetně rodinných účtů nebo interní žádosti policejního ředitele.

Kniha Rok sedmý, kterou Klaus v úterý pokřtil v knihkupectví Luxor, mapuje další jeho rok v čele republiky. Je to opět sborník Klausových projevů, esejů, komentářů a rozhodnutí, tentokrát poprvé řazených tematicky, nikoli podle žánru. Tentokrát se více věnuje i Evropské unii.

Ještě před autogramiádou Klaus na Hradě otevřel výstavu o T. G. Masarykovi. Jedním z exponátů je i žádost policejního šéfa, ve které Masaryka nabádal, aby při jízdě na koni v ulicích, kde jsou položené koleje, neklusal. Kůň by mohl uklouznout.

"Policejní ředitelství prosí velmi snažně, aby pan prezident od klusu v ulicích ustal," píše se v dopise. V další korespondenci si zase Masaryk stěžuje na nový model auta, který dostal.

Klaus: TGM nesmí být jen symbolem

Podle Klause by Tomáš Garrigue Masaryk neměl být jen idealizovanou modlou a prázdným symbolem, který ztratí své lidské rozměry.

"Obávám se, že ten kamenný Masaryk, který na nás opět shlíží z nejrůznějších piedestalů, se stává pro mnohé pouhým prázdným symbolem, poněkud zidealizovaným a dobovými zájmy upravovaným velikánem, do něhož jsme si i my v posledních dvaceti letech začali zvykat transponovat vše, co v naší moderní politické tradici považujeme za dobré a správné," řekl podle ČTK Klaus.

Prezident Václav Klaus zahájil výstavu ke 160. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka nazvanou Život TGM na Hradě - všední i sváteční. (2. března 2010)Prezident Václav Klaus zahájil výstavu ke 160. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka nazvanou Život TGM na Hradě - všední i sváteční. (2. března 2010)

Vše problematické v souvislosti s předválečným Československem se naopak neprávem připisuje Masarykově nástupci Edvardu Benešovi, poznamenal.

Masaryk s rodinou bydlel na Hradě od nástupu do prezidentského úřadu až do své smrti.

"Výstava dokumentuje Masarykův lidský, ne prezidentský život. Od prvního dne, kdy přijel do Prahy z exilu a poprvé na Hradě povečeřel a přespal, až do toho posledního, kdy ho opustil v rakvi," popisuje projekt ředitelka hradní spisové a archivní služby Libuše Benešová.

"K vidění jsou hlavně předměty každodenního života a většinou jde o dosud nikdy nevystavené exponáty. Modely a zařízení bytů, nábytek, porcelán, příbory, ale i domácí účetnictví rodiny, které dost prozradí. Třeba takový obyčejný účet od holiče. Prostý život, i v něm je historie," dodává Benešová.

Hrad dal dohromady úplný Masarykův rodokmen

Jedním z lákadel výstavy je úplný rodokmen Masaryka a jeho potomků, který Hrad nově sestavil, aby zmapoval historii rodiny až do současnosti.

Prezident Václav Klaus zahájil výstavu ke 160. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka nazvanou Život TGM na Hradě - všední i sváteční. (2. března 2010)Prezident Václav Klaus zahájil výstavu ke 160. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka nazvanou Život TGM na Hradě - všední i sváteční. (2. března 2010)

Lidé se tak mimo jiné dozvědí, že posledními přímými potomky prvního československého prezidenta jsou jeho praprapravnuci - čtyřletý Herbert a pětiletý Armand Kotíkovi, kteří se svou matkou Gabrielou žijí v Praze.

"Z žijících přímých Masarykových potomků jsou dva starší nyní v New Yorku a dva nejmladší předškolního věku jsou nemocní a jejich maminka musí být s nimi doma. Ale jsou o výstavě informováni a přijdou se na ni podívat," řekla Benešová ČTK.

Obraz Masarykovy rodiny a jejího života na Hradě doplňují desítky většinou dosud nezveřejněných fotografií. "Hradní fotoarchiv obsahuje tisíce snímků, z nichž značná část je nepublikovaná," prozradila Milena Běličová, vedoucí Archivu Národního muzea, které pro výstavu také zapůjčilo několik fotografií.

O výstavě

Výstava se koná ke 160. výročí narození TGM do 14. března. Umístěna je v hlavním sále Rožmberského paláce. Veřejnost se dosud do této části Hradu mohla podívat jen zcela výjimečně. Většinou se tu konaly společenské akce a koncerty pro vybrané hosty. Při příležitosti výročí se o nadcházejícím víkendu pro veřejnost otevře také Masarykova knihovna a některé další interiéry Hradu, které jsou běžně uzavřeny. Pozor, nejsou bezbariérové, upozorňují organizátoři. Oslavy se chystají také v Lánech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue