Valtteri Filppula (vpravo) z Detroitu padá po souboji s Adam Footem z Colorada. | foto: AP

NHL se znovu rozjela, den po finále olympiády hráli i dva stříbrní Američané

• 5
Pouhý den po finále olympijského hokejového turnaje se znovu rozeběhl kolotoč zámořské NHL. Detroit s trenérem kanadské reprezentace Mikem Babcockem zvítězil na ledě Colorada 3:2 a v sestavě obou týmů se objevil stříbrný medailista z her. A byť si coloradský útočník Paul Stastny připsal jednu asistenci, spokojenější byl na konci zápasu detroitský bek Brian Rafalski.

K vítěznému návratu do NHL hokejistům Detroitu pomohly dvě branky účastníků olympiády.

V první třetině zápasu na ledě Colorada poslali hosty do vedení Švédové Tomas Holmström a Johan Franzén. Právě druhý jmenovaný útočník střílel góly také v olympijském Vancouveru, kde Holmströma naopak nepustilo zranění.

Avalanche v prostřední dvacetiminutovce srovnali krok, když brankáře Jimmy Howarda zásahy v rychlém sledu z 29. a 32. minuty překonali T.J. Galiardi a Chris Stewart.

Za stavu 2:2 tak klíčový moment utkání přinesla až 51. minuta. Vyloučení domácího beka Kylea Quinceyho potrestal svou sedmou trefou sezony zkušený Nicklas Lidström. Švédský reprezentační obránce byl s bilancí (1+1) zvolen první hvězdou utkání před domácím T.J. Galiardim (1+0) a zmiňovaným krajanem ze sestavy Red Wings Holmströmem (1+2).

Colorádský střelec Milan Hejduk, jenž nedávno podstoupil operaci kolene a přišel tak o start na olympiádě, nenaplnil očekávání fanoušků a ke svému prvnímu zápasu od 11. ledna 2010 ještě raději nenastoupil. Domácí postrádali také bitkaře Davida Kočího, jenž absentuje se zlomenou rukou.

Práce aktivního Holmströma na brankovišti v tomto případě k regulérní brance nevedla:

Výsledek:

Colorado - Detroit 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
29. Galiardi, 32. Stewart - 7. Holmström, 13. Franzén, 51. Lidström. Střely na branku: 24:30. Diváků: 18 007.