Doporučujeme

Brankář Slovenska Halák a obránce Sekera brání finskému útočníkovi Peltonenovi ve skórování. | foto: AP

Slováci vedli o dva góly, ale olympijský bronz jim utekl. Berou ho Finové

• 296
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Obrovský tlak v závěru Slovákům vyrovnání nepřinesl, bronzové medaile z olympijských her vyválčili hokejisté Finska. Ti dokázali v utkání o třetí místo otočit vývoj skóre z 1:3 na konečných 5:3. Čtvrtfináloví přemožitelé Česka si tak poradili i s mnohem lépe hrajícím soupeřem. Slovensko končí po velmi sympatických výkonech čtvrté.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Jako na houpačce se přelévalo skóre předposledního utkání olympijského turnaje. Finové vedli po první třetině 1:0, ve druhém dějství dali tři branky Slováci. Třetí část ale patřila opět hokejistům "Suomi".

Ti dokázali dát tři góly během necelých čtyř minut. Slovensko jim pomohlo vrátit se do zápasu častými vyloučeními, dvakrát v rozmezí jedné minuty se trefil Jokinen.

"Škoda, strašně moc jsme chtěli. Je to emotivní, protože jsme byli hodn blízko... Škoda, že jsme toho nevyužili. Strašně to bolí, ale už to nejde vrátit," vykládal zlomeným hlasem obránce Ľubomír Višňovský.

Duel tak dospěl ke dramatické koncovce, při níž hráči s dvojitým křížem na hrudi mohutně dotahovali, podobně jako v semifinále proti Kanadě.

slovenský smutek....

Višňovský slzel, Demitra nadával, Sekera roztřískal hůl

Tři minuty před koncem třetí části se prosmýkl ke Kiprusoffově brance Marián Hossa, byl faulován a Slováci měli velkou šanci v přesilovce.

Dvě minuty před sirénou odvolali brankáře, minutu před koncem trefili od modré tyčku! Ani následný velký tlak nepřinesl kýžený gól, naopak na druhé straně ujel Filppula a pečetil výhru Seveřanů.

Samostatné Slovensko tak svou první olympijskou hokejovou medaili nevybojovalo. Přesto, že skvěle hrající veterán Demitra je v čele bodování celého turnaje a výtečně zahráli i další mistři světa z roku 2002 Pálffy, Šatan, Stümpel a spol., pro které byl Vancouver nejspíš i místem rozlučky s bohatou reprezentační kariérou.

Gólové situace z různých pohledů ve 3D

Pro přehrátí v režimu 3D musíte mít nainstalový Shockwave Player

"Hráčům jsem poděkoval za všechno, co udělali pro slovenský hokej. Svou účastní, výkony, chováním... Bylo to fantastické mužstvo a nevím, jestli v blízké budoucnosti někdy takové budeme mít," litoval kouč Ján Filc.

Bronzové medaile visí na krku Selännemu a jeho spoluhráčům, od nichž se toho před olympiádou moc nečekalo.

O zlato si to rozdá domácí Kanada se sousedními Spojenými státy. velké zámořské finále je na programu v neděli ve 21:15.

Finsko - Slovensko 5:3

Branky a nahrávky: 19. Salo, 46. Hagman (Timonen), 47. O. Jokinen (J. Ruutu), 49. O. Jokinen (Pitkänen, Kiprusoff), 60. Filppula (Timonen) - 30. Gáborík (Demitra, Chára), 36. Marián Hossa (Handzuš, Demitra), 39. Demitra (Marián Hossa). Rozhodčí: Devorski, Watson (oba Kan.) - Blümel (ČR), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 7:9. Využití: 3:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 17.322. Třetiny: 1:0, 0:3, 4:0.

Finsko: Kiprusoff - Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen. Trenér: Jukka Jalonen.

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera - Marián Hossa, Demitra, Kopecký - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Šatan, Handzuš, Zedník - Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa. Trenér: Ján Filc.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.