Praha začala opravovat silnice, záplaty však vydrží jen pár měsíců

  • 27
Silničáři se vrhli na rozbité silnice, kterým dala letošní zima pořádně zabrat. Ve Středočeském kraji sepisují seznam nejhorších míst, v Praze se důležité úseky už opravují. Kvůli nedostatku peněz se ale zatím jen záplatuje. Provizorní opravy vydrží jen pár měsíců.

"Výtluk se přímo vylije studeným asfaltem. Provizorní řešení má životnost několika měsíců podle toho, jak vytížená daná komunikace je," informoval mluvčí Technické správy komunikací v Praze Tomáš Mrázek.

"Zatímco loni jsme na opravy po zimě dali asi 50 milionů korun, letošek je mnohem horší, čekáme výdaje okolo 120 milionů," uvedl mluvčí.

ZÁPLATY NEVYDRŽÍ

Rychlejší a méně nákladnější je provizorní oprava silnice, kdy se výtluk jednoduše vyplní studenou asfaltovou hmotou. Taková oprava má však trvanlivost asi jen dva měsíce podle vytížení vozovky.
Důkladné záplatování probíhá až na jaře v teplejším počasí. Kolem výtluku se vyfrézuje čtverec, který se důkladně vyčistí a zalije teplou balenou asfaltovou hmotou. Takto opravený výtluk se musí navíc převálcovat a zaspárovat.
Podle silničářů látování děr v asfaltu vyjde asi o polovinu levněji než nový povrch. Navíc to zvládají sami a na opravy nepotřebují dodavatele či povolení.

"Škody na silnicích v Praze jsou nejméně dvakrát větší než v loňském roce," potvrdil mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Pražská technická správa se stará o 2 308 kilometrů silnic v Praze, dalších 1 507 mají na starosti jednotlivé městské části.

Takzvané výtluky mají na svědomí silné mrazy, které se střídají s teplotami nad nulou. Podle ministra dopravy Gustava Slamečky se letošní zima na silnicích vyřádila a způsobila miliardové škody, jen jarní a letní opravy prý budou stát čtyři miliardy. (viz předchozí článek o škodách a nedostatku soli)

Pražská technická správa se pustila do nejhorších úseků už před třemi týdny. "Začali jsme s provizorními opravami největších výtluků na důležitých silnicích. Tento týden začínáme i s dlouhodobějšími opravami," dodal Mrázek.

Ještě horší je situace ve Středočeském kraji. "Silnice v kraji jsou v důsledku dlouholetého finančního zanedbávání silniční infrastruktury po letošní zimě v katastrofálním stavu," přiznala Markéta Vítková z tiskového odboru hejtmanství.

Kraj letos plánuje investovat do oprav a rekonstrukcí silnic asi 800 milionů korun. "Počítáme také s 1,5 miliardy z evropských fondů," informovala Vítková.

S opravami se v kraji ještě nezačalo. Čeká se, až Správa a údržba silnic vyhodnotí jednotlivé úseky. "A také svou ekonomickou situaci vzhledem k čerpání peněz nutných na zimní údržbu," dodala Vítková.

Silničáři nyní připravují seznam silnic, které vzhledem ke své důležitosti potřebují opravu nejnaléhavěji. Kraj ho chce dokončit do poloviny března.

Letošní zima má na svědomí miliardové škody a zničené silnice

"Zatím tedy nemůžeme přesně určit, jak se budou silnice opravovat. jestli pouhým lepením děr, nebo se v případě lepší finanční situace opraví menší ucelený úsek. Zatím to ale vypadá, že příznivá finanční situace po letošní zimě nenastane," uzavřela Vítková.

Jarní termín oprav plánují například i v Pardubickém kraji. Obalovny, jež vyrábějí teplou asfaltovou směs, kterou se díry zalévají, se zatím kvůli počasí nerozjely. Ty první by se v kraji měly probudit v půlce března.

Jihomoravský kraj má vyčleněno v provozních výdajích na letošek 560 milionů korun. S důkladnými opravami chtějí silničáři začít co nejdříve, bojí se ale, že na údržbu silnic během roku už jim nezbudou peníze. (viz článek o stavu silnic v Jihomoravském kraji)

Stejný problém řeší také Ústecky kraj. "Naštěstí má velký počet silnic v kraji nový koberec, takže škody nejsou tak veliké. Nicméně nás čeká dočasné vyspravování i opravy souvislejších ploch, protože silnice nechceme nechat ve špatném stavu. Otázkou je, zda nám nebudou chybět peníze na běžnou údržbu v létě," uvedl technický náměstek ústecké správy silnic Jaroslav Tačner.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue