Británie se omluvila za rozbíjení rodin a zotročování dětí ze sirotčinců

  • 19
Britský premiér Gordon Brown se jménem Británie omluvil za pracovní program, v jehož rámci putovalo ze Spojeného království do někdejších kolonií přes 130 tisíc dětí. Mnohé z nich pak zažily zneužívání a musely pracovat v náročných podmínkách. Program skončil teprve v roce 1970.

Program dětské migrace fungoval v letech 1930 a 1970. Za údajně lepším životem putovaly především do Kanady a Austrálie z britských sirotčinců a institucí pro chudé děti staré tři až čtrnáct let. Po příjezdu na místo je často oddělovali od sourozenců. Navíc některé děti se před cestou dozvěděly, že jsou sirotky, i když to nebyla pravda.

Některé pak byly v novém domově, případně sirotčincích nebo náboženských institucích, fyzicky a sexuálně zneužívány nebo musely těžce pracovat na farmách. Úřady také záměrně měnily jména a narozeniny dětí, aby se znemožnilo pozdější sjednocování rodin.

Británie zřídí fond na pomoc při sjednocování rodin

"Všem těmto dětem a jejich rodinám... dnes říkám, že nám to je opravdu líto," řekl Brown a označil program za "ostudnou kapitolu" britské historie. Jeho omluva následuje poté, co se australský premiér Kevin Rudd loni v listopadu omluvil za utrpení, které tyto děti prožily v jeho zemi.

Brown dnes také oznámil zřízení fondu ve výši šesti milionů liber (asi 176 milionů korun), který by měl pomoci při sjednocování rodin násilně rozdělených během tohoto programu.

"Tyto děti jsme zklamali. Je nám líto, že trvalo tak dlouho, než jsme přišli s touto úplnou a bezpodmínečnou omluvou," dodal britský premiér v parlamentu, kde jeho vystoupení naslouchalo i 60 účastníků programu odvezených do bývalých kolonií. K omluvě se připojila i opozice.

Austrálie se už omluvila loni

Podle ředitelky nadace pro dětské migranty Margaret Humphreysové, která se celé věci věnuje přes 20 let, se problém dlouho přehlížel a ignoroval, a proto i omluva přišla tak pozdě. "Nejkrutější bylo říci stovkám nejmladších dětí, že jejich rodiče jsou mrtví a že je jejich země nechce," řekla v televizním rozhovoru.

Předseda australské vlády Kevin Rudd se omluvil tisícům dětí už loni v listopadu v projevu v parlamentu v Canbeře. Ujistil, že vláda nedovolí, aby se něco podobného někdy opakovalo (přečtěte si o australském "sorry" dětem, které do země jezdily na nucené práce).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video