Topolánek označil stávku v dopravě za vydírání, poslanci ji ale zkusí odvrátit

  • 1225
V parlamentu se zrodil plán, jak zkusit odvrátit stávku v dopravě ohlášenou na pondělní ráno. Odborářům vadí vyšší zdanění benefitů, třeba režijních jízdenek na železnici. Šéf ODS Mirek Topolánek označil stávku za vydírání. Poslanci přesto budou změnu zákona, která by stávce mohla zabránit, řešit zřejmě už ve čtvrtek.

Právě v tento den se má totiž konat další mimořádná schůze Sněmovny svolaná na popud levicových poslanců. A jedním z navržených bodů jednání je vládní návrh zákona o zadávání veřejných zakázek.

"Právě do něj se pokusíme prosadit, aby se zdanění zaměstnaneckých benefitů nezvýšilo," prozradil plán sociální demokracie šéf poslaneckého klubu Bohuslav Sobotka.

Předseda strany Jiří Paroubek se kvůli tomu chce ještě ve čtvrtek ráno setkat s odboráři a přimět je, aby stávku odložili. "Budeme ale ten návrh prosazovat, i když to neudělají," zdůraznil lídr oranžových. Má šanci získat podporu komunistů i lidovců. (více o plánované stávce čtěte zde)

Naproti tomu politici ODS i TOP 09 označili hrozbu stávkou za nepřijatelnou. "My jsme byli připraveni jednat o zdanění benefitů zaměstnanců, ale důrazně odmítám vydírání," řekl šéf občanských demokratů Mirek Topolánek.

Podpořil ho i místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. "Ke stávce není žádný důvod. Společnost by se neměla nechat vydírat. Pokud mají někteří zaměstnanci výhody, musí je nutně zaplatit zaměstnanci jiných profesí," zdůraznil Kalousek.

Jednání o benefitech komplikují spory poslanců o program

Nad tím, jak přesně bude čtvrteční mimořádná schůze Sněmovny probíhat, se vznáší otazník. ODS se ji pokusí zablokovat argumentem, že prvním bodem navrženého programu je zákon o krajském referendu. U něj mají poslanci rozhodnout, zda přehlasují Senát.

O tomto zákonu není možné podle ODS na čtvrteční mimořádné schůzi hlasovat, a v parlamentu se tak dá opět očekávat hádka.

Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř upozornil na další riziko návrhu ČSSD. "Může to skončit až u Ústavního soudu," řekl. Zdanění benefitů se totiž měnilo zákonem o dani z přidané hodnoty a sociální demokraté chtějí změnu "přilepit" k zákonu o zadávání veřejných zakázek. Praxi přílepků k zákonům ale Ústavní soud odmítá.

Šéf lidovců Cyril Svoboda se už proto obrátil také na premiéra Jana Fischera, aby zkusil určit vhodný zákon, v němž by se měl problém zaměstnaneckých benefitů řešit.

"Rád bych vyzval ODS, aby ustoupila od obstrukcí ve Sněmovně i na čtvrteční schůzi a podpořila změnu, kterou požadují odbory a kterou podporuje jak premiér, tak ministr financí a aby byla odvrácena hrozící stávka," řekl ve středu šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka.