Doporučujeme

PORAZILI FAVORITA. Hokejisté Spojených států se mohou radovat. V základní skupině totiž porazili Kanadu a zajistili si přímý postup do čtvrtfinále. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Američané zdolali Kanadu a poslali ji do předkola, Švédové porazili Finy

• 95
Hokejisté USA šokovali Kanadu, když ji porazili 5:3. Z olympijského vítězství nad tradičním rivalem se radují po padesáti letech. Díky senzační výhře jsou první ve skupině A a postupují přímo do čtvrtfinále. Švédsko si poradilo s Finskem 3:0. Mezi nejlepších osm jdou ale obě severské země.

Po posledních zápasech je tak jasné, kdo přímo postupuje do čtvrtfinále a kdo jde do předkola.

Mezi nejlepších osm jde rovnou kvarteto mužstev: USA, Rusko, Švédsko a Finsko.

Ostatní si musí účast ve čtvrtfinále zajistit v předkole. Systém soutěže dal dohromady tyto dvojice: Česko - Lotyšsko, Kanada - Německo, Slovensko - Norsko, Švýcarsko - Bělorusko.

Pokud Česko přejde přes Lotyšsko, narazí ve čtvrtfinále na Finsko. Pikantní souboj čeká v případě vítězství Kanadu. Pořádající země a největší favorit by v takovém případě šel na Rusko.

Kanada - USA 3:5

Squaw Valley 1960. A pak až Vancouver 2010.

Padesát let neporazili hokejisté USA tým Kanady na olympijských hrách. Až v posledním utkání skupiny A senzačně urvali zápas, v němž většinou byli pod velkým tlakem.

Jenže Kanada nedokázala z pětačtyřiceti střel vstřelit víc než tři góly a fantastický brankář Miller ji přiváděl k zoufalství. Domácí reprezentace celý zápas jen dotahovala, Američané dvakrát vedli po gólech obránce Rafalskiho.

Díky skvělé práci útočníků před brankou dokázali navíc z minimálního pobytu v útočném pásmu vytěžit maximální užitek, na gól Heatleyho ve druhé třetině odpověděl po závaru Drury a dvanáct minut před koncem navíc zvýšil Langenbrunner.

Kapitán Crosby ještě pozvedl vadnoucí javorový list gólem tři minuty před koncem. Nápor Kanady byl potom téměř nadpozemský, jenže místo vyrovnání při power play přišel jen gól Američanů do prázdné branky.

USA tak s plným bodovým ziskem vyhrály skupinu A a postoupily rovnou do čtvrtfinále. Kanada bude hrát s Německem osmifinále a v případě výhry pak v dalším kole narazí na ruskou sbornou.

Výsledek je příznivý pro českou reprezentaci. Ta má totiž o bod víc než Kanada a stále má naději, že bude nejlepším z týmů umístěných na druhých místech. V tom případě by se vyhnula předkolu.

O všem se definitivně rozhodne až v utkání Švésko - Finsko (6:00 SEČ). Pokud Finové nad hokejisty Tre Kronor vyhrají a nedovolí jim dát pět a víc gólů nebo pokud zvítězí o dvě a více branek, Česko půjde rovnou do čtvrtfinále.

Utkání jsme sledovali ON-LINE

Branky a nahrávky: 9. E. Staal (Seabrook, Toews), 24. Heatley (Toews, S. Weber), 57. Crosby (Nash, Keith) - 1. Rafalski (Suter, Langenbrunner), 10. Rafalski, 37. Drury (Ryan, Backes), 48. Langenbrunner (Rafalski, Suter), 60. Kesler (Parise). Rozhodčí: Rooney (USA), Watson - Sharrers (oba Kan.), Nelson (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 18.561 (vyprodáno). Třetiny: 1:2, 1:1, 1:2.

Kanada: Brodeur - S. Niedermayer, S. Weber, Keith, Doughty, Boyle, Pronger, Seabrook - Perry, Getzlaf, E. Staal - Nash, Crosby, M. Richards - Marleau, Thornton, Heatley - Iginla, Toews, Morrow - Bergeron. Trenér: Mike Babcock.

USA: Miller - Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney - Langenbrunner, Stastny, Parise - Kessel, Pavelski, Malone - Ryan, Kesler, Kane - Brown, Backes, Callahan - Drury. Trenér: Ron Wilson.

Tabulky skupin si prohlédněte ZDE

Gólové situace z různých pohledů ve 3D

Pro přehrátí v režimu 3D musíte mít nainstalový Shockwave Player

Švédsko - Finsko 3:0

Dvěma góly se na výhře Švédska podílel útočník Loui Eriksson, Nicklas Bäckström si připsal tři body za gól a dvě asistence. Gólman Henrik Lundqvist udržel i při svém druhém startu na turnaji čisté konto.

V repríze finále minulé olympiády v Turíně se museli hned po 29 vteřinách bránit Švédové v oslabení po faulu Henrika Sedina, ale odolali.

Potom se po trestech Timonena a Pitkänena dostali na 51 sekund do početní výhody pěti proti třem a za 34 vteřin ji využili. Po Bäckströmově přihrávce nadvakrát překonal Kiprusoffa Eriksson.

Švédové měli v úvodním dějství výraznou převahu, přestříleli soupeře v
poměru 16:5, ale gólman Calgary odolal i při další šanci Erikssona a také
při vyloučení Saku Koivua. Ten se pak půl minuty po svém návratu na led dostal do šance, ale na Lundqvista nevyzrál.

Náskok pojistili v 25. minutě Švédové, když Daniel Sedin našel mezi kruhy
Bäckströma a útočník Washingtonu zamířil přesně.

Vzápětí Finové z tlaku při Forsbergově vyloučení snížení nevytěžili. V polovině utkání po přihrávce Daniela Sedina trefilo jeho dvojče Henrik tyč.

Z brejku nepropálil Lundqvista Lehtinen, Kiprusoffa zase nepřekonal Forsberg.

Ještě v závěru druhého dějství Švédové pojistili svůj náskok. V 39. minutě se podruhé v utkání prosadil Eriksson, který si vybruslil z rohu a
forhendem zasunul puk za Kiprusoffova záda. Navíc se pak museli Finové bránit po vyloučení Pitkänena na pět minut a do konce utkání.

Zvýšit mohl ještě v úvodu závěrečné části Zetterberg, Lundqvistovi pomohla k udržení nuly po tečované střele Niskaly horní tyč.

Branky a nahrávky: 7. Eriksson (Bäckström, Magnus Johansson), 25. Bäckström (D. Sedin), 39. Eriksson (Franzén, Bäckström). Rozhodčí: Joannette (Kan.), Kurmann (Švýc.) - Nowak (USA), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 7:4, navíc Pitkänen (Fin.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 17.410.

Švédsko: Lundqvist - Öhlund, Enström, Kronwall, Lidström, Tallinder, Magnus Johansson, Oduya, Murray - Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Zetterberg, Forsberg - Alfredsson, Bäckström, Eriksson - Franzén, Modin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Finsko: Kiprusoff - Kukkonen, Pitkänen, Salo, Timonen, Lydman, Lepistö, Niskala - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - Hagman, O. Jokinen, Immonen - Peltonen, Kapanen, J. Ruutu - Miettinen. Trenér: Jukka Jalonen.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.