Doporučujeme

Tomáš Kraus. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Jel jsem nejdrsněji v životě. A marně, povzdechl si skikrosař Kraus

• 30
Cypress Mountain (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Měl zřejmě nejrychlejší starty ze všech, cvičil je na vedlejším svahu, kde si postavil stejné překážky. Jenže čtvrtfinále zahájil Tomáš Kraus ještě rychleji než obvykle. "První hranu jsem přeletěl a dopadl na dno, kde jsem rychlost ztratil a všichni tři mě předjeli," litoval český skikrosař. Ztrátu nedohnal a skončil.

Co se pokazilo?
V televizi to tak nevypadá, ale po první vlně se musíte co nejvíc snížit a zmáčknout do lyží, abyste okopírovali tu druhou vlnu a zůstala vám rychlost. A to se mi nepovedlo. Pak už na trati tolik předjížděcích manévrů není, i když ztracené to nebylo.

Jel jste pak nejdrsněji v životě? Třeba Spalingera jste odrovnal z trati.
Nejdrsněji? Asi jo. Normálně čekám na jedno dvě místa ve spodní půlce, kde zkouším předjet, ale tady jsem nečekal. Celkem se mi dařilo, jen tomu chybělo to důležité.

Ano, postup do semifinále a k medailím. Do kdy jste věřil, že to ještě zvládnete?
Do poslední chvíle, protože jakmile to podvědomě vzdáte, tak už opravdu nikoho nepředjedete.

Nakonec jste prohrál s Mattem o necelý metr.
Když jsme dojeli, měl jsem tak ještě dvě procenta, že to vyjde. On by musel na čáře špatně napnout ruku, což spousta lidí dělá. Počítá se totiž první část těla. Já to udělal ukázkově, ale mezera mezi námi nebyla těch 30 centimetrů, na což by stačila ta natažená ruka, ale víc. Škoda.

Dále: Drama v cíli, a skikrosař Kraus...

je bez medaile. Ze závodu ho hnalo cílové foto

Jste naštvaný? Zklamaný?
Spíš takový prázdný. Nevím, jak přesně to popsat.

Jste průkopník skikrosu a mladí vám ukázali záda. Švýcar Schmid vyhrál, Matt byl druhý. Nebolí to?
To neřeším. Já byl průkopník myšlenky, ať si to každý zkusí, ať zjistí, co je skikros. Že to není jen zábava pro pár lidí. Jsem rád, že se tomu tolik dobrých závodníků věnuje. Ale... Když jsem vyhrál první Světový pohár a když jsem vyhrál první mistrovství světa, tak jsem si říkal: Nebylo by špatné mít i tuhle trofej.

V Soči 2014 vám bude bezmála 40. Dostanete ještě jednu olympijskou šanci?
To bych taky rád věděl. Teď po mně nechtějte, abych se vyjadřoval k Soči. Chci si odpočinout.

Patřil jste k olympionikům, kterým fanoušci nejvíc přáli. Vnímal jste to?
Celou dobu, co skikros jezdím, mi to pomáhalo. Spousta lidí mi fandila a mně to pomáhalo ke spoustě vítězství. Třeba ráno před závodem za mnou přišla Švédka a povídá: Hele, dneska by bylo super, kdybys vyhrál. Cítím tu podporu a děkuju.

Ale taky slýcháte hlášky, že už jste starý, ne?
A jak to vypadalo na trati? Vypadal jsem starý?

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.