Doporučujeme

Lotyšský gólman Edgars Masalskis zasahuje proti pokusu Pavola Demitry při zápase Lotyšsko - Slovensko. | foto: ČTK

Slovenští hokejisté zničili Lotyše, Němci konečně dávali góly, ale prohráli

• 98
Hokejisté Slovenska se rozloučili se základní částí olympijského turnaje vysokým vítězstvím. Lotyše vyučili 6:0 a ve skupině B jsou aktuálně druzí. Na přímý postup do čtvrtfinále však musí stejně zapomenout.

V prodloužení rozhodli hokejisté Švýcarska o svém vítězství nad Norskem. Porážku Seveřanů 4:5 ve skupině A neodvrátil ani hattrick útočníka Toreho Vikingstada. Švýcaři skončí ve skupině třetí se třemi body, Norové čtvrtí s jedním.

Němci se po dvou duelech, ve kterých nedali ani branku začali konečně trefovat, ale Bělorusům podlehli 3:5.

Vítězný tým si zahraje se Švýcarskem kvalifikaci play-off. O dalších dvojicích pro vyřazovací část se teprve rozhodne.

Norsko - Švýcarsko 4:5 PP

Švýcaři vtrhli do zápasu, jako kdyby v nich ještě přetrvalo velké nabuzení a energie z překvapivého bodového zisku proti Kanadě. Záhy mohli jít také do vedení. Již po 58 vteřinách zalehl úmyslně puk v brankovišti zadák Holös, nařízené trestné střílení však Domenichelli neproměnil, neboť brankář Grotnes jeho úmysl dobře přečetl.

Zranění kouče

Trenér švýcarských hokejistů Ralph Krueger si z utkání proti Norsku odnesl krvavý šrám na nose. Do obličeje jej zasáhla hokejka jednoho ze soupeřů, ale padesátiletý kouč mohl být v dobré náladě, protože neutrpěl vážnější zranění. "Naštěstí jsem stihnul hokejku rukou zbrzdit, jinak bych měl zlomený nos," vykládal Krueger na tiskové konferenci. "Je to poprvé za třináct let, co jsem na lavičce národního týmu krvácel," doplnil kouč, který měl na nose náplast.

Přesto se favorit zápasu vedoucí branky brzy dočkal. Už pět sekund po trestném střílení napravil Domenichelli své selhání, když se štěstím připravil šanci Sprungerovi, jenž bekhendem zacílil přesně.

Vzápětí si ale Švýcaři hodně zavařili. Paterlini musel na čtyři minuty na trestnou lavici, poté ho následoval i Diaz a Norové hráli téměř dvě minuty v pěti proti třem. Největší šanci měl však ihned po návratu na led Paterlini, jenž s blafákem do bekhendu neuspěl. Švýcaři přestříleli svého soka v první třetině jednoznačně 13:4, ale remízový stav zařídil ve 13. minutě trochu překvapivě Vikingstad.

Oba týmy měly následně několik šancí, gól však Nory hodně povzbudil, vyrovnali hru a byli čím dál nebezpečnější před Hillerovou klecí. Jejich aktivitu završil vedoucí trefou v přesilovce ve 26. minutě Hansen.

Zaskočení Švýcaři však dokázali odpovědět zásluhou Wicka a ve 36. minutě dokonce znovu vedli, když předvedl fantastický ekvilibristický kousek Sannitz. Vzduchem letící přihrávku usměrnil mimo Grotnesův dosah a poté také ze vzduchu dokončil svůj originální blafák sklepnutím kotouče do branky. Krátce před druhou přestávkou ovšem po dobré práci Zuccarello Aasena a přesné přihrávce opět vyrovnal Vikingstad.

Kristian Forsberg z Norska se snaží v pádu usměrnit puk do sítě Švýcarů na ZOH ve Vancouveru.

Kristian Forsberg z Norska se snaží v pádu usměrnit puk do sítě Švýcarů.

Radost švýcarské pětky po vstřelení gólu do sítě Norska.

Zajímavý hokej se hrál i ve třetí třetině, kdy se týmy snažily co nejdříve rozhodnout. Na stranu Švýcarů se misky vah přiklonily znovu v polovině třetího dějství; osm vteřin před vypršením trestu Norů pro příliš hráčů na ledě našel Wick výtečnou přihrávkou Blindenbachera a ten střelou bez přípravy propálil Grotnese.

Hned v 52. minutě měl obrovskou šanci vyrovnat Zuccarello Aasen, Hiller si dokázal poradit. Právě švýcarský gólman pár vteřin nato chyboval v rohu kluziště, Thoresen předložil puk Vikingstadovi, který zkompletoval hattrick a bylo to 4:4. Zápas i přes další šance dospěl do prodloužení, v jehož polovině rozhodl o výhře favorita z bezprostřední blízkosti Lemm.

Branky a nahrávky: 13. Vikingstad (Thoresen, Jakobsen), 26. Hansen
(Thoresen), 39. Vikingstad (Zuccarello Aasen, Olimb), 53. Vikingstad (Thoresen) - 2. Sprunger (Domenichelli, Sannitz), 30. Wick (Seger, Plüss), 36. Sannitz (Seger, Wick), 50. Blindenbacher (Wick, Streit), 63. Lemm (Jeannin). Rozhodčí: Devorski (Kan.), Ország - Novák (oba SR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:1. Diváci: 16.952. Třetiny: 1:1, 2:2, 1:1 - 0:1.

Norsko: Grotnes - Jakobsen, Mats Trygg, Holös, Tollefsen, Lund, Bonsaksen - Thoresen, Vikingstad, Zuccarello Aasen - Hansen, Andersen, Röymark - Holtet, Bastiansen, Olimb - Laumann Ylven, K. Forsberg, Spets. Trenér: Roy Johansen.

Švýcarsko: Hiller - Streit, Diaz, Furrer, Blindenbacher, Sbisa, Seger, Von Gunten - Wick, Jeannin, Lemm - Déruns, Ambühl, Monnet - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Domenichelli, Sannitz, Sprunger. Trenér: Ralph Krueger.

Lotyšsko - Slovensko 0:6

Slováci ovládali zápas od úvodních minut a hned ve třetí minutě se dostali do vedení, když při vyloučení Mikelise Redlihse zamířil přesně do levého horního rohu Masalskisovy branky obránce Višňovský. Potom neproměnil dvě šance Marián Hossa, ale v 10. minutě se trefil opět nad lapačku lotyšského gólmana Zedník.

Následovala Bartečkova nebezpečná teč, ojedinělou šanci měl na druhé straně Mikelis Redlihs, ale Haláka zblízka nepřekonal. V 18. minutě už to bylo 3:0, když Pálffymu nejdříve při pokusu o blafák přeskočil puk čepel, ale pohotově přihrál Stümpelovi, který už mířil přesně.

S koncem úvodní části ještě fauloval Krišjanis Redlihs a po 67 vteřinách druhého dějství zvýšil náskok Slovenska po Stümpelově přihrávce do odkryté branky Marián Hossa. Za dalších 73 sekund využil chybu lotyšské obrany Handzuš, ale pak už Filcovu týmu jako by vyschl střelecký prach.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Do hry pak poprvé na turnaji naskočil i útočník Šatan. V 25. minutě trefil Stümpel tyč a za sedm minut zlikvidoval Gáboríkův únik Masalskis. Lotyši se pokoušeli obrat Haláka alespoň o čisté konto, ale gólman Montrealu odolával. Nejvíce jej ohrozil v 33. minutě bekhendem Daugavinš.

Halák si nulu ohlídal po šanci Mikelise Redlihse, po dvou střelách Darzinše při trestu Pálffyho a také v dalším oslabení, kdy opět v krátké době pykal útočník Skalice. Po Kanaďanovi Robertu Luongovi, Švédovi Henriku Lundqvistovi a Finu Niklasu Bäckströmovi si připsal shutout jako čtvrtý brankář na turnaji.

V 58. minutě ještě oslavil svůj první start na turnaji gólem bek Baranka a dal výsledku konečnou podobu.

O druhé místo může Slováky připravit případná výhra Ruska nad Českem. Slováci ale už před duelem na přímý postup do čtvrtfinále neměli naději. Lotyši budou při nulovém zisku a skóre 4:19 pro kvalifikaci play-off s největší pravděpodobností nasazeni na nejhorší pozici.

Branky a nahrávky: 3. Višňovský (Stümpel, Zedník), 10. Zedník (Handzuš, Bartečko), 18. Stümpel (Pálffy), 22. Marián Hossa (Stümpel), 23. Handzuš, 58. Baranka (Handzuš, Štrbák). Rozhodčí: O´Halloran (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) - Kiča (Ukr.), Murphy (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:2. Diváci: 17.023. Třetiny: 0:3, 0:2, 0:1.

Lotyšsko: Masalskis - Skrastinš, K. Redlihs, Rekis, Pujacs, Bartulis, Sotnieks, Lavinš - Ankipans, Sprukts, Karsums - Cipulis, Vasiljevs, Niživijs - M. Redlihs, Daugavinš, Darzinš - Berzinš, Meija, Širokovs. Trenér: Olegs Znaroks.

Slovensko: Halák - Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera, od 24. navíc Baranka - Marián Hossa, Demitra, Marcel Hossa - Pálffy, Stümpel, Gáborík - Zedník, Handzuš, Bartečko - Radivojevič, Kopecký, Cibák - od 24. navíc Šatan. Trenér: Ján Filc.

Tabulka skupiny B

1. Česko 2 2 0 0 0 8:3 6
2. Slovensko 3 1 1 0 1 9:4 5
3. Rusko 2 1 0 1 0 9:4 4
4. Lotyšsko 3 0 0 0 3 4:19 0

Německo - Bělorusko 3:5

Německo dokázalo v závěrečné třetině rychle smazat dvoubrankovou ztrátu, ale v 55. minutě rozhodl v přesilovce Ruslan Salej a výhru Bělorusů ještě pojistil svou druhou trefou v utkání Alexej Kaljužnyj, jenž celkem zaznamenal tři body.

Gólem a třemi asistencemi se zaskvěl Sergej Kosticyn, který se s pěti body dostal do čela produktivity turnaje.

Běloruský hokejista Kaljužnyj (v červeném) překonává německého brankáře Greisse. Obránce Schmidt  přijel pozdě.Běloruský hokejista Kaljužnyj (vlevo) příjímá gratulace spoluhráčů Koltsova (zády) a Kosticyna.

Bitvu o to, kdo se vyhne v kvalifikaci play off soupeřům z elitní světové sedmičky, začali lépe Němci.

V šesté minutě šel pykat na trestnou lavici Zacharov a hned po třinácti vteřinách využil přesilovou hru obránce Seidenberg. Nabruslil si na levý kruh na Sturmovu přihrávku a zaznamenal vůbec první trefu Němců na turnaji.

V polovině úvodní třetiny nejdříve nepřekonal Kovala z dorážky Hecht a vzápětí se radovali na druhé straně Bělorusové. Ugarov zblokoval Bakosovu střelu, ujel do sóla a blafákem do bekhendu vyrovnal. Němci mohli o pár vteřin později inkasovat znovu, ale Antoněnkovu střelu zastavila tyč.

Potom po Wolfově střele zůstal puk za Kovalem, ale Bělorusové stihli nebezpečí odvrátit.

Na začátku druhé části se po Müllerově akci neprosadil Sturm, pak při Ugarově trestu prověřil gólmana Kovala český rodák Ficenec. V 29. minutě se radovali z vedení Bělorusové, když si Kaljužnyj pohrál s obranou soupeře a nedal šanci ani brankáři San Jose Greissovi.

V závěrečné části nejdříve nevyužili Němci přesilovku a v 49. minutě je podržel Greiss při šanci Ugarova. Za tři minuty už zvýšil na 3:1 Sergej Kosticyn, jenže náskok Bělorusů se rychle rozplynul. Za 31 vteřin skóroval Tripp a za dalších 21 zařídil vyrovnání Goc.

Jenže to nebylo týmu kouče Uweho Kruppa nic platné, protože v 55. minutě se trefil při Sulzerově vyloučení Salej. Výhru ještě pojistil Kaljužnyj.

Němci zůstali bez bodu a budou mít pro osmifinálovou část play off druhé nejhorší nasazení po Lotyšsku. Narazí tak na nejhorší tým ze druhých míst.

Branky a nahrávky: 6. Seidenberg (Sturm, M. Goc), 52. Tripp (Rankel), 53. M. Goc (Hecht) - 11. Ugarov, 29. Kaljužnyj (S. Kosticyn, Stasenko), 52. S. Kosticyn (Kolcov), 55. Salej (Kaljužnyj, S. Kosticyn), 59. Kaljužnyj (Kolcov, S. Kosticyn). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), McCreary (Kan.) - Blümel (ČR), Heyer (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 16.979.

Německo: Greiss - Ehrhoff, Seidenberg, Ficenec, Sulzer, Holzer, Butenschön, Schmidt, Bakos - Hecht, M. Goc, Sturm - Wolf, Mulock, Greilinger - Felski, Tripp, Rankel - Klinge, Hospelt, M. Müller. Trenér: Uwe Krupp.
Bělorusko: Koval - Salej, Kosťjučenok, Makrickij, Karev, Stasenko, Rjadinskij, Denisov, Kolosov - Kolcov, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Kulakov, Meleško, Stas - Ugarov, K. Zacharov, Zadělenov - Michalev, Antoněnko, Děmagin. Trenér: Michail Zacharov.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.