Doporučujeme

FINSKÁ RADOST. Finové Kimmo Timonen (vlevo) a Teemu Selänne se radují z gólu v německé brance. | foto: AP

Finové v pohodě přehráli Němce, hokejisté Švédska udolali Bělorusy

• 8
Hokejisté Švédska ve svém druhém utkání na OH ve Vancouveru porazili Bělorusko 4:2, když odpor houževnatého soupeře definitivně zlomili v závěru utkání. V dalším zápase skupiny C přehráli Finové tým Německa 5:0.

Finsko - Německo 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Jednou asistencí se v čele historického pořadí nejvíce bodujících hráčů na olympijských turnajích osamostatnil veterán Teemu Selänne. Na svých pátých hrách si dnes připsal 37. bod a nechal tak za sebou trojici Vlastimil Bubník (Československo), Valerij Charlamov (Rusko) a Harry Watson (Kanada), na níž se dotáhl v předchozím duelu s Běloruskem.

Finové šli od samého začátku zápasu pozorně za svým cílem. Držením v polovině čtvrté minuty jim navíc pomohl Wolf, který inkasoval dvouminutový trest, ale na lavici hanby si odpykal jen 54 vteřin. Po střele Niskaly propadl brankáři Pätzoldovi puk za záda, zastavil se sice ještě o levou tyč, ale Tuomo Ruutu byl u něj nejrychleji a dorazil ho za čáru.

Na začátku deváté minuty hráli Němci deset vteřin v pěti proti třem, ale nic nevytěžili ani z následné klasické početní výhody, kdy je naopak vystrašil slibnou šancí Kapanen. V závěru první třetiny měli Němci velké šance na zlomení střeleckého prokletí, ale proti brankáři Bäckströmovi neuspěli Müller, Sturm a především v samostatném úniku Klinge.

Také druhé dějství patřilo severskému favoritovi, který dokázal díky dvěma trefám Timonena z 25. a 37. minuty využít další početní výhody. Při gólu na 3:0 se historického milníku dočkal zkušený forvard Selänne, který si připsal finální přihrávku. V čele historického pořadí kanadského bodování na olympijských hrách má 37 bodů za 20 gólů a 17 asistencí.

Ve třetí části Finové kontrolovali zápas a snažili se ušetřit síly pro prestižní duel se Švédy, v němž se rozhodne o přímém postupujícím do čtvrtfinále. Ve 48. minutě se přesto trefil Jarkko Ruutu, který vstřelil první branku Finů v zápase při hře pět na pět. Chvilku nato přidal pátý gól po devíti sekundách přesilovky Pitkänen. V další přesilovce trefil Selänne ještě brankovou konstrukci, skóre se však již nezměnilo.

Branky a nahrávky: 5. T. Ruutu (Niskala, Hagman), 25. Timonen (S. Koivu, Jokinen), 37. Timonen (Salo, Selänne), 48. J. Ruutu (Peltonen, Kapanen), 50. Pitkänen (Hagman). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Watson - Losier (oba Kan.), Heyer (USA). Vyloučení: 3:6. Využití: 4:0. Diváci: 16 662.

Finsko: Bäckström - Kukkonen, Pitkänen, Salo, Timonen, Niskala, Lydman, Lepistö - M. Koivu, T. Ruutu, Filppula - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - Hagman, Jokinen, Miettinen - Peltonen, Kapanen, J. Ruutu. Trenér: Jukka Jalonen.
Německo: Pätzold - Ehrhoff, Seidenberg, Ficenec, Sulzer, Holzer, Butenschön, Schmidt, Bakos - Hecht, M. Goc, Sturm - Wolf, Mulock, Greilinger - Felski, Tripp, Rankel - Klinge, Hospelt, M. Müller. Trenér: Uwe Krupp.

Podívejte se na 3D animaci gólů Finů

Gólové situace z různých pohledů ve 3D

Pro přehrátí v režimu 3D musíte mít nainstalový Shockwave Player

Bělorusko - Švédsko 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Švédové vedli v polovině utkání už 3:0, ale dovolili soupeři zdramatizovat
utkání. V 53. minutě zachránila tým kouče Bengta-Akeho Gustafssona od
vyrovnání na 3:3 po střele Konstantina Zacharova tyč.

Pod pěti kruhy se Švédové utkali s Bělorusy poprvé od čtvrtfinále v Salt Lake City v roce 2002, kdy po porážce 3:4 zcela nečekaně vypadli. Od té doby už ale výběr Tří korunek porazil Bělorusko třikrát na mistrovství světa a dnes měl zápas na začátku plně v moci.

První střelou sice zahrozil Ugarov, ale pak byl v zápřahu jeden z hrdinů osm let starého překvapení gólman Mezin. Pokryl ještě Hörnqvistovu šanci, pak odolal po pokusech Erikssona i Zetterberga, ale tlak Švédů vyústil v sedmé minutě ve vedoucí gól.

Henrik Sedin poslal puk bekhendem zpoza branky naslepo na své dvojče Daniela, který nadvakrát gólmana Dinama Minsk překonal. Za necelé tři minuty navíc zvýšil při Meleškově vyloučení Alfredsson, který po Johanssonově přihrávce mířil do prázdné branky.

Za Bělorusy zahrozil Sergej Kosticyn, ale na ofenzivní síle týmu kouče Michaila Zacharova byla dlouho znát absence zraněných hvězd Andreje Kosticyna a Grabovského. V polovině utkání pojistil náskok Seveřanů Franzén. Bělorusové se dočkali gólu v 35. minutě, kdy při Hörnqvistově trestu dotlačil puk do branky Kulakov.

Bělorusové se snažili zdramatizovat závěr. Po šancích na obou stranách byli blíže dalšího gólu ve 46. minutě Švédové. Öhlundova tečovaná střela skončila i díky Mezinově lapačce jen na tyči a při dorážce sebral Henriku Sedinovi gól znovu běloruský gólman. V 52. minuty snížil na 2:3 z dorážky nepokrytý Meleško a za minutu mohlo být vyrovnáno, ale střelu Konstantina Zacharova zastavila tyč.

Při dalších nebezpečných pokusech podržel Švédy Gustavsson a 11 vteřin před koncem pojistil výhru favorita svou druhou trefou v utkání Alfredsson.

Branky a nahrávky: 35. Kulakov (Meleško, Rjadinskij), 52. Meleško (Kulakov) - 7. D. Sedin (H. Sedin, Weinhandl), 10. Alfredsson (Magnus Johansson, Bäckström), 30. Franzén (Pahlsson, Modin), 60. Alfredsson (H. Sedin, D. Sedin). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), LaRue - Murphy (oba USA), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 16 878.

Bělorusko: Mezin - Salej, Kosťjučenok, Makrickij, Karev, Stasenko, Rjadinskij, Denisov, Kolosov - Kolcov, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Kulakov, Meleško, Stas - Ugarov, K. Zacharov, Zadělenov - Michalev, Antoněnko, Děmagin. Trenér: Michail Zacharov.
Švédsko: Gustavsson - Kronwall, Lidström, Tallinder, Magnus Johansson, Öhlund, Enström, Oduya, Murray - Hörnqvist, Zetterberg, Forsberg - Alfredsson, Bäckström, Eriksson - Weinhandl, H. Sedin, D. Sedin - Franzén, Pahlsson, Modin. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.