Doporučujeme

Po nejdelším visutém mostu v západní Kanadě. Pěšky, autem, na kole

  • 13
Máte ve Vancouveru zbytečnou půlhodinku? Vyražte si lehkou chůzí po "Lvím" mostě. Nejdelší visutý most v západní Kanadě nabízí jedinečný pohled na panorama centra města i jeho severní části. Na jeho jižním konci pak můžete vkročit do z velké části téměř netknuté přírody místními velmi oblíbeného Stanley parku.

Je to další chlouba tohoto olympijského města. Téměř dva kilometry dlouhý Lions Gate Bridge spojující centrum a sever Vancouveru je velmi důležitou dopravní tepnou Vancouveru.

Denně po něm přes zátoku Burrard projede až 70 tisíc vozidel. Přestože byl konstruován pouze pro provoz jedním pruhem každým směrem, byl později rozšířen do tří pruhů. A ty se v závislosti na intenzitě provozu mění díky světelné signalizaci ve dva proudy tam či na druhou stranu.

Most dokonale a velmi elegantně zapadá do místní scenérie. Je z něj nádherný výhled na zátoku i na centrum města (downtown) s vyhlídkovou věží Lookout Tower.

Vancouver - Lions Gate BridgeVancouver - Lions Gate Bridge

Turisté se přes most mohou vydat autem, autobusem nebo pěšky. Nebo si prohlédnout místo z výšky, nad mostem pravidelné létá hydroplán. Celková vzdálenost 1823 metrů se dá pomalou chůzí zvládnout kolem 30 minut.

Hojně jej využívají i cyklisté. I kvůli nim byly proto v 90. letech rozšířeny oba chodníky.

U vstupu z jižní části vás "přivítají" dva kamenní lvi. Termín "Lion" symbolizuje dvojici vrcholů hor stejného jména severně od Vancouveru.

První projekty o spojení obou břehů Vancouveru se objevily na konci devatenáctého století. Vzbouřily však velkou diskuzi místních, kteří se obávali, že most výrazně naruší strukturu Stanley parku.

Po dvou referendech bylo ve 30. letech rozhodnuto, že se nakonec stavba uskuteční. Stavět se začalo v březnu 1937 a už v listopadu následujícího roku byl most otevřen.

Vancouver - Lions Gate BridgeVancouver - Lions Gate Bridge

Za cenu necelých šesti milionů kanadských dolarů výrazně ulevil lodní dopravě dnes provozovanou velmi populárním Sea Busem. Oficiálně dílo otevřel britský král Jiří VI. při své návštěvě Kanady v roce 1939.

Zpočátku se za přejezd mostu platilo - a to 25 centů za každé auto. Poplatky byly zrušeny v roce 1963.

Na výrobu byla použita především ocel. Na jeho krajích se k nebi tyčí dvě 111 metrů vysoké věže.

Most ve své historii prošel několika rekonstrukcemi. V roce 1986 dostal dekorativní osvětlení, které bylo v loňském roce vyměněno.

V roce 1990 se zvažovalo, že se přes zátoku postaví ještě jeden most, aby stávajícímu ulehčil. Nakonec tato myšlenka padla.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.