Boj se stohlavou saní neskončí, reagují politici na rozpuštění Dělnické strany

  • 81
Zrušení Dělnické strany vyvolalo řadu reakcí. Politici je hodnotí kladně, její příznivci pochopitelně protestují. "Je to dobrá zpráva pro občany České republiky," reagoval na verdikt Nejvyššího soudu ministr vnitra Martin Pecina. Přečtěte si i další reakce politiků a lidí dotčených kauzou DS.

Martin Pecina, ministr vnitra

ministr vnitra Martin PecinaPřed plnou soudní síní podle něj padlo správné rozhodnutí. "Nejvyšší soud potvrdil, že nebude tolerovat strany, které jsou nebezpečím pro demokratické zřízení, stejně jako je netoleruje vláda," řekl ministr na mimořádné tiskové konferenci.

Poděkoval premiérovi Janu Fischerovi, že za ním stál při jeho snaze dosáhnout rozpuštění Dělnické strany. A  aké advokátům, kteří vládu u Nejvyššího soudu zastupovali.

ROZPUŠTĚNÍ DĚLNICKÉ STRANY

ON-LINE ROZHOVORY:

Dodal ale, že boj proti extremismu zdaleka nekončí. "Jde o malý krůček proti extremismu. Nemůžeme si myslet, že je vše za námi, ale právě tento krok je velmi důležitý," uvedl Pecina.

"Možná se budou snažit přejít do jiné strany nebo se založit jinou stranu. Budeme aktivity těchto lidí dál sledovat," uvedl ministr vnitra s tím, že jeho lidé dohlédnou i na činnost uskupení Dělnická mládež a zváží, zda není společensky nebezpečné.

Dělnickou stranu považuje středečním verdiktem za vyřízenou záležitost, i když připustil, že může následovat ústavní stížnost. V tuto chvíli není podle něj žádná jiná strana, kterou by vnitro chtělo rozpouštět.

Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany

Šéf Dělnické mládeže Martin Zbela a předseda Dělnické strany Tomáš Vandas u soudu v Brně. (12. ledna 2010)Předseda Dělnické strany při odchodu ze soudní síně prohlásil, že strana má teď nebývalou podporu veřejnosti. "Jen během dnešního soudního jednání mi přišlo padesát podpůrných SMS. Jsem proto přesvědčený, že současná situace nás jen posílila a ve volbách máme šanci," uvedl Vandas.

Strana a její přívrženci se nechtějí vzdát, pro případ rozpuštění mají představitelé strany několik záložních variant pro další činnost. Podle serveru tyden.cz má například Dělnická strana již podepsané archy pro vznik nové strany s názvem Strana pro Evropu.

Jan Fischer, předseda vlády

Premiér Jan Fischer"Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vítám," uvedl premiér, který je na pracovní návštěvě v Kalifornii.

"Jsem rád, že na základě snesených důkazů soud rozhodl ve prospěch demokracie a právního státu. Považuji to za splněný úkol mé vlády."

Michael Kocáb, ministr pro lidská práva

Michael Kocáb"Plně se ztotožňuji s rozsudkem Nejvyššího správního soudu. Z obsáhlých důkazních materiálu je nesporné, že tato strana ve svém politickém programu, veřejných projevech i tištěných materiálech cíleně vyvolávala nenávist vůči etnickým skupinám i dalším menšinám, například homosexuálům. Vláda tím, že navrhla zrušení Dělnické strany, prokázala mimořádnou odpovědnost za rozvoj české společnosti, úctu k mravním a demokratickým principům společnosti a právu na ochranu každého člověka. Jedná se o důležitý precedens, vzkaz všem, kteří se hlásí k nenávistným a xenofobiím ideologiím. A vzkaz všem obyvatelům Česka, že před nesnášenlivými výpady jedinců či uskupení – politických i nepolitických – budou ochráněni."

Miroslav Mareš, politolog, odborník na extremismus

Miroslav Mareš"Zatímco u loňského procesu sehrála důležitou roli nedůstojná argumentace vlády, nyní to byla leckdy nedůstojná argumentace Dělnické strany," domnívá se odborník na extremismus.

"Dělnická strana se bude snažit stylizovat do role mučedníků, což jí nebo její nástupkyni může zvýšit popularitu. Hlasy jí ale mohou ubrat levicové populistické strany," doplnil. Podle něj riziko zákazu spočívá v tom, že nyní se část neonacistického hnutí může přiklonit ve větší míře k myšlenkám ozbrojeného boje proti systému.

Ivan Langer, bývalý ministr vnitra

Ivan LangerMinisterstvo vnitra při prvním pokusu o zrušení Dělnické strany neuspělo. Právě v té době stál v jeho čele Langer. "My jsme prošlapávali cestu, kterou se nikdo předtím neměl ani odvahu vydat. Natož, aby se vydal," podotkl exministr. Ivan Langer zdůraznil, že soudní rozpuštění politické strany je krajním prostředkem, jak stát může zasáhnout do svobodné soutěže politických stran.

"Ale i demokracie musí prokázat, že je schopna se bránit těm, kteří porušují její základní principy. Vítám to rozhodnutí," podotkl místopředseda ODS. Upozornil ale na skutečnost, že zánik jedné politické strany neznamená, že zmizí vyznavačů jejích idejí.

Tomáš Sokol, advokát, zastupoval vládu před NSS

Tomáš Sokol"Jsem rozhodnutím potěšený, i když nemůžu říct, že bych byl překvapený," poznamenal advokát.

"Nepřekvapilo by mě ani, kdyby Nejvyšší správní soud rozhodl obráceně. Je dobře, že se ztotožnil s důkazy."

Mirek Topolánek, předseda ODS

Rozhovor Barbory Tachecí s Mirkem Topolánkem.Předseda občanských demokratů si nemyslí, že rozhodnutím o rozpuštění Dělnické strany končí boj s extremismem. "Musíme naopak udržet stejnou citlivost i akceschopnost v případě jakýchkoli dalších projevů netolerantního radikálního extremismu," zdůraznil.

Podle Topolánka Dělnická strana dlouhodobě vystupuje proti menšinám, uráží je, pomlouvá a nenávistně vystupuje proti skupinám obyvatel. "Víme i o fyzickém násilí na jejích akcích. Takové chování je ve slušné demokracii netolerovatelné," poznamenal.

Zrušení strany bere jako krajní zásah do demokratické soutěže politických stran. "Demokracie ale nesmí být bezzubá v případech, kdy dochází k porušování základních ústavních principů," doplnil.

Jiří Paroubek, předseda ČSSD

Jiří Paroubek v mimořádných Otázkách Václava Moravce"Vítám rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Demokracie není slabost," řekl Jiří Paroubek. Pokud podle něj měla nějaká skupina občanů obavy z průvodů Dělnické strany, mohou se nyní podle Paroubka tyto obavy snížit. Šéf sociálních demokratů zároveň zkritizoval neúspěšný první pokus o soudní rozpuštění Dělnické strany v době vlády Mirka Topolánka a za ministr vnitra Ivana Langera z ODS. Langer v této věci podle Paroubka projevil "až podezřelou nedbalost". Za Peciny, kterého do kabinetu doporučila sociální demokracie, mělo podle Paroubka jednání vlády "zcela jinou kvalitu".

Ondřej Liška, předseda Strany zelených

Ondřej Liška se stal předsedou Strany zelených (5. 12. 2009)"Zrušení Dělnické strany je dobrá zpráva o tom, že stát má dostatek nástrojů k boji proti extremismu, jen je musí chtít využít," uvedl předseda zelených. Podobně jako ostatní nepovažuje zrušení Dělnické strany za konec pravicového extremismu v Česku. Skutečné řešení je podle něj dvojího druhu: "Kvalitní školství a nulová tolerance státu i občanů k projevům extremismu v jeho samém zárodku. V obou oblastech máme bohužel co dohánět," poznamenal Liška.

Vojtěch Filip, předseda KSČM

Vojtěch Filip"Souhlasím s rozhodnutím soudu o rozpuštění Dělnické strany a přivítal jsem ho. Je evidentní, že ministerstvo vnitra pod současným vedením funguje lépe, než dříve a i díky tomu byl návrh vlády napodruhé úspěšný," míní předseda komunistů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue