ČEZ pozastavil odpojování černých odběratelů, sepíše etický kodex

  • 296
Energetická společnost ČEZ pozastavila odpojování neoprávněných odběratelů elektřiny. Změní také praxi kontrolorů - budou postupovat citlivěji a řídit se etickým kodexem. Firma čelila kritice za příliš tvrdé metody kontrolorů. Občas u sebe měli zbraň, během jedné kontroly zákazník zemřel.

Okamžitě změnit postupy ČEZ vůči neoprávněným odběratelům se rozhodl ředitel společnosti Martin Roman. Boj proti krádežím elektřiny tím ale nekončí, černým odběratelům bude bránit dále, jen změní metody.

Napravování chyb

Vedení ČEZ se dnes obrátilo na bezpečnostní výbor Sněmovny a požádalo o schůzku. Na ní chtělo ještě dnes nebo zítra poslancům vysvětlit všechny okolnosti celé kauzy. Členové výboru ale nabídku odmítli. "Takové setkání nevidím dobře," řekl předseda výboru František Bublan. Poslanci nechtějí až do ukončení a vyšetření celého případu jednat s jednotlivými stranami.
Společnost chce také vytvořit podrobná právně závazná pravidla, která určí, jak postupovat v případě neoprávněných odběrů elektřiny. "Požádáme, aby se na posouzení nových pravidel energetické kontroly a následném dohledu nad jejím fungováním podílely i ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo vnitra, Státní energetická inspekce a Energetický regulační úřad," uvedl Kříž.
Pomoci by mohlo i spojení jednotlivých distributorů elektřiny a plynu, ti by mohli podle ČEZ kontrolovat zákazníky společně a společně také řešit neoprávněné odběry.

"Současná opatření zajistí, že nebude pochyb o tom, že ČEZ postupuje podle zákona, korektně a eticky," prohlásil mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Společnost až do odvolání pozastavila odpojování neoprávněných odběratelů, u kterých došlo k zásahu do elektroměru nebo odběru mimo měřicí zařízení. Vymění elektroměr a náhradu škody bude vymáhat standardním právním postupem.

Při jednání se zákazníky budou kontroloři citlivěji přihlížet k individuální situaci, například ke zdravotnímu stavu, místo toho, aby automaticky aplikovali jednotná pravidla.

"Všichni kontroloři společnosti podepíší jako součást svých pracovních smluv etický kodex, který je zaváže ke korektnímu a vstřícnému jednání se zákazníky. Případné excesy zaměstnanců v dané oblasti budou považovány za hrubé porušení pracovní kázně se všemi z toho vyplývajícími důsledky," uvádí se v tiskové zprávě.

Legální, ale necitlivé

Činnost komand kontrolorů je podle společnosti legální. "Na základě všech dostupných informací a analýz jsme stále přesvědčeni, že činností NTZ (odbor netechnických ztrát - pozn. redakce) zákon porušen nebyl. Ale snaha postupovat vůči neoprávněným odběrům elektřiny co nejefektivněji a maximálně využít kompetence dané energetickým zákonem, se někdy mohla jevit jako necitlivé jednání se zákazníky s nepřiměřenou tvrdostí," připustil mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

"Těchto případů litujeme a učiníme zásadní opatření, aby se nemohly opakovat. Korektnost a vstřícnost musí stále být součástí nepsaných pravidel fungování společnosti," uvedl generální ředitel společnosti Martin Roman.

Komanda ČEZ

- Policie v roce 2008 obvinila 32 zaměstnanců ČEZ z vydírání.
- V šesti případech žalobce stíhání zastavil. Zbylých 26 pracovníků navrhli detektivové obžalovat.
- Komanda podle nich vstupovala nezákonně na soukromé pozemky údajných černých odběratelů a nutila je k zaplacení pokut. Nutili je přijít, často v nočních hodinách, na pracoviště firmy, kde jim hrozili trvalým odpojením elektřiny. Lidé pak raději uznávali dluh a platili.
- Členům komand hrozí až 12 let.
- Všechny stížnosti na týmy vymahačů posuzuje speciální tým ČEZ, který ředitel Roman nově jmenoval.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video