Nejvyšší správní soud rozhodne o rozpuštění Dělnické strany

  • 129
Dělnickou stranu čeká osudový okamžik. Sedmičlenný senát Nejvyššího správního soudu v Brně totiž v deset hodin rozhodne o druhém vládním návrhu na její rozpuštění. Odborníci na extremismus nedokázali výsledek předpovědět. Sami čekají, jak se soudci k druhému vládnímu návrhu postaví.

Verdikt netrpělivě očekávají příznivci Dělnické strany. Půl hodiny před zahájením líčení se jich sešlo na třicet. Většinou se jedná o mladé muže do 25let. Dorazily ale i tři dívky a několik starších stoupenců strany. Na vše dohlíží asi desítka policistů.

Pokud soudci vyhoví vládě zastoupené advokátem Tomášem Sokolem a právníkem ministerstva vnitra Karlem Bačkovským, půjde o vůbec první rozpuštění politické strany kvůli její protiprávní činnosti.

Právě o té je totiž vláda přesvědčena. U soudu konkrétně napadla propojení členů Dělnické strany s ultrapravicovými skupinami a hnutími. Podle vlády i některých odborníků na extremismus směřuje i symbolika strany přímo k odkazu hitlerovského Německa.

Vandas nařčení z extremismu popírá

Dělnická strana v čele s předsedou Tomášem Vandasem to popírá. Tvrdí, že na ultrapravicové skupiny jsou možná napojeni její jednotliví členové, stranu z toho ale prý vinit nelze.

Pro jistotu už má ale připravenu únikovou cestu. Tou je miniaturní a dosud "spící" uskupení s nápadně podobným názvem - Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Ačkoli to Vandas nechtěl na dotaz MF DNES přiznat, má tuto bezvýznamnou partaj zcela pod kontrolou. Do jejího čela  postavil svou matku. DSSS sídlí dokonce na stejné adrese ve dvanáctipatrovém paneláku u obchodního centra na samém okraji Prahy nedaleko letiště Ruzyně.

Své argumenty obě strany předkládaly při čtyřdenním jednání a dokazování letos v první polovině ledna. Senát nyní měsíc vypracovával svůj verdikt.

On-line rozhovor v 11:30

Se čtenáři bude chatovat autor návrhu rozpustit DS

"Předpokládám, že vyhlašování rozsudku bude trvat okolo dvou hodin, možná hodinu a půl. Poté bude přestávka. A na jednu hodinu je poté svolána tisková konference," potvrdil MF DNES mluvčí soudu František Emmert.

Právě tisková konference je u Nejvyššího správního soudu novinkou. Po prvním pokusu vlády o rozpuštění Dělnické strany nebyla. Soud ale loni na jaře vládní návrh zamítl. Chyběl podle něj dostatek důkazů o tom, že Dělnická strana se skutečně chová protiprávně.

Předvídat rozhodnutí soudu nelze

Usuzovat ze svolání tiskové konference, že Nejvyšší správní soud stranu rozpustí, ale podle Emmerta nelze. "Tiskovou konferenci jsme svolali kvůli tomu, jaký mediální zájem tento případ vzbuzuje. Navíc, ať už bude rozsudek jakýkoliv, je to poprvé, že se rozhoduje o návrhu na rozpuštění politické strany z důvodu její protiprávní činnosti," uvedl Emmert.

Dřív politické strany končily vždy kvůli tomu, že nevyvíjely činnost a parlamentu nedodávaly výroční zprávy. V takových případech soud pozastavil činnost politické strany a po třech letech rozhodl o jejím rozpuštění.

On-line rozhovor ve 14:00

Se čtenáři bude chatovat předseda senátu Vojtěch Šimíček

"Toto je ale úplně jiná situace. S výjimkou Německa nikde podobný verdikt vydán nebyl," dodal mluvčí Nejvyššího správního soudu.

Soudci přesto novinářům, kteří se na vyhlašování verdiktu museli podobně jako na lednové projednávání vládního návrhu předem akreditovat, nebudou hned k dispozici.

Senát bude mít po vyhlášení rozsudku přestávku, jeho členové předstoupí před zástupce tisku i televizí až v jednu hodinu odpoledne. Přesto bude podrobné vysvětlení k dispozici ještě před tiskovou konferencí.

"Ihned po vyhlášení rozsudku novináři na místě dostanou písemné odůvodnění rozhodnutí," uvedl Emmert s tím, že soud tak začíná novou mediální politiku. Podobný postup chce použít i v dalších sledovaných kauzách.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video