Opencard bude o 120 milionů levnější, magistrát se dohodl na změně smlouvy

  • 86
Pražský magistrát podepsal s firmou Haguess dodatek smlouvy k Opencard. Společnost, která je hlavním dodavatelem sporné karty, městu zajistí bez zaplacení licence dalších 260 tisíc karet. Sníží se tím i cena jedné karty. Podle primátora Pavla Béma metropole díky změně smlouvy ušetří celkem 120 milionů.

"Jednání byla v posledních třech nebo čtyřech týdnech mimořádně tvrdá," řekl Bém na tiskové konferenci. Dodatek má celkem devět bodů.

opencard

Projekt přinesl do zastupitelstva v roce 2006 primátor Pavel Bém. Podle auditů byl špatně nastaven byznysplán a město vyšla podle jednoho ze tří auditů na 888 milionů korun. Dnes už měla plně fungovat, má však jen několik funkcí. Audity upozornily například na nevýhodnost smluv nebo dělení zakázek. Nyní město hledá banku, která by do projektu vstoupila a zachránila ho tak.

Smlouva mimo jiné mění licenční podmínky. Kromě Prahy a Haguessu může do projektu vstoupit i třetí strana. Magistrát tak může od 1. července podepsat smlouvu i s jinými poskytovateli služeb.

Praha dosud za jednu kartu v přepočtu zaplatila 2 300 korun. Ve chvíli, kdy bude mít opencard 650 tisíc uživatelů, tato cena podle Béma klesne na 1 280 korun. Nyní je vydáno kolem 400 tisíc karet. Bém předpokládá, že dalších 260 tisíc karet bude využito během 12 až 16 měsíců.

Dosavadní smlouvy s firmou Haguess jako nevýhodné kritizovaly všechny tři prověrky, které si magistrát zadal zpracovat. Již v prosinci náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) uvedl, že se s firmou dohodl na změně smluvních podmínek.

Firma Haguess je také kritizována kvůli neprůhledné vlastnické struktuře, její akcie jsou psány na majitele, vlastníci se proto mohou nekontrolovatelně měnit. - čtěte Tajemství Opencard je rozluštěno. Majitelem Haguessu je akcionář Turek

Podle primátora Pavla Béma (ODS) vedení společnosti slíbilo, že na své středeční valné hromadě změní akcie na jméno.

I jedna z posledních kauz spojená s Opencard se točí kolem firmy Haguess. Projekt čipové karty si zřejmě na jeho samém startu v roce 2006 ušila na míru právě sama Haguess. - čtěte Projekt Opencard zřejmě vznikl na počítači šéfa firmy, která vyhrála výběrové řízení

Haguess dostal od státu 25 milionů na čipové karty

Podle deníku Právo dostal Haguess na začátku roku 2006, tedy jen pár měsíců před získáním zakázky Opencard, dotaci 25 milionů korun od tehdejšího ministerstva informatiky.

Právo tuto informaci našlo v účetní uzávěrce Haguessu za rok 2006, která je veřejně přístupná. Účelovou dotaci dostala firma především na projekt čipové karty, který se však nemohl realizovat bez toho, aniž by o několik měsíců později nebyla pražskou samosprávou vypsána zakázka na Opencard.

Systém měl být zpočátku určen pro obyvatele Libereckého kraje a Prahy, kteří by měli přístup nejen ke službám v rámci svého regionu, ale i v rámci partnerského regionu.

"Propojení mezi Libercem a Prahou dnes není, protože neexistuje žádná obchodní nebo politická dohoda mezi městy. Žádný jiný důvod není. Haguess má připraveno technologické řešení, které provozování umožňuje," řekl Právu ředitel Haguessu Petr Stránský, který se až do září 2007 na projektu podílel jako poradce.

kdo už prověřoval opencard

1. audit - zadal první náměstek primátora Rudolf Blažek u společnosti Nexia. Ukázalo se, že náklady na projekt jsou 888 milionů korun, výnosy zatím nula.
2. audit objednal primátor Pavel Bém u firmy eFractal, která odhalila nevýhodné licenční podmínky ve smlouvě se společností Haguess. Dostala výlučné postavení, ale nebylo to porušení zákona.
Poslední kontrolu si vyžádal šéf kontrolního výboru zastupitelstva František Hoffman z KSČM u společnosti Apogeo. Měla zjistit, zda nebyl porušen zákon o zadávání veřejných zakázek. Závěr: vše v pořádku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue