Írán oslavuje výročí islámské revoluce. Policisté stříleli do demonstrantů

  • 228
Statisíce Íránců si v ulicích Teheránu připomínají 31. výročí islámské revoluce. Podle opozičních stránek policie rozehnala protivládní demonstrace střelbou. Při útoku policistů byl prý zraněn opoziční předák Mahdí Karrúbí a terčem útoku byl zřejmě i bývalý prezident Chatámí.

Účastníci dnešních povolených manifestací s transparenty v rukou zaplnili ulice vedoucí k náměstí Ázádí, kde k nim promluvil prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Hovořil hlavně o úspěších Íránu, jež prý přinesla především islámská revoluce. "Dokážeme uran obohacovat na víc než 20 procent, dokonce i na víc než 80 procent. Ale nebudeme to dělat, protože to nepotřebujeme," řekl prezident skandujícímu davu.

Írán přitom s obohacováním na 20 procent začal teprve v úterý a odborníci tvrdili, že složitý technologický proces bude trvat měsíce.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se po projevu vydal na spanilou jízdu Teheránem (11. února 2010)

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se po projevu vydal na spanilou jízdu Teheránem (11. února 2010)

Ahmadínežád řekl, že Írán v blízké době produkci uranu obohaceného na vyšší úroveň ztrojnásobí. "Když říkáme, že nevyrábíme bombu, myslíme to vážně. Kdybychom na ní pracovali, oznámili bychom to," reagoval Ahmadínežád na obviňování Západu.

Ahmadínežád také kritizoval amerického prezidenta Baracka Obamu, který podle něj "promarňuje příležitosti a plní vůli Izraele". "Naděje na změnu v USA se rychle mění ve zklamání. Pan Obama zklamal celý svět a jde po cestě odporující zájmům jeho i ostatních Američanů," řekl.

Jídlo za účast na manifestaci

JÁDRO A ÍRÁN

Dosud Írán uran obohacoval na 3,5 procenta, což je dostatečné pro palivo jaderných elektráren, ale ne dost pro výrobu izotopů pro lékařské účely, jež Írán potřebuje pro asi 850 tisíc pacientů. Nyní se rozhodl obohacovat na 20 procent. Teherán dosud tvrdil, že neusiluje o atomovou zbraň. K její výrobě je zapotřebí uran obohacený na asi 90 procent.

autor: ČTK

Zpravodaj americké stanice CNN, který dění v Teheránu sleduje z Islámábádu, tvrdí, že v davu je mnoho lidí, kteří se dožadují občerstvení, jak jim úřady slíbily za účast na manifestaci.

Na náměstí Sádekíja, které je od dějiště hlavní manifestace vzdáleno asi kilometr, se sešla opozice, jejíž akce úřady nepovolily. Pořádkoví policisté na tyto demonstranty, volající protivládní hesla, stříleli náboje s barvou.

Státní televize vysílá jenom záběry z oficiální akce. Obyvatelé Teheránu tvrdí, že se velmi podstatně zpomalil internet, což je běžná taktika íránských úřadů jak zabránit opozici v dorozumívání. Z velké části také nefungují mobilní telefony. Zahraniční novináři mají zákaz pracovat v teheránských ulicích.

Milice obšancovaly město a zatýkaly protestující

Podle serveru BBC policie neponechala nic náhodě. Při přípravách protestů zatkla v noci na dnešek několik aktivistů. Ještě ve středu prý úřady na poslední chvíli dokončovaly složité přípravy na zajištění bezpečnosti oficiálních oslav.

V centru Teheránu se sešly statisíce lidí (11. února 2010)

V centru Teheránu se sešly statisíce lidí (11. února 2010)

Íránské provládní náboženské milice Basídž prý třeba převzaly kontrolu nad velkou autobusovou stanicí a stanovištěm taxíků v západním Teheránu.

Policie prý také zkonfiskovala některým domácnostem satelitní přijímače a prohlížela náhodně vybraným chodcům mobilní telefony. Organizace bojující za lidská práva oznámily, že úřady nechaly zadržet asi 20 matek, jejichž děti přišly o život při protivládních protestech v minulých měsících.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video