GÓÓÓL. Hráči Montrealu slaví další Plekancův gól, zatímco hvězda Washingtonu Ovečkin zklamaně odjíždí na střídačku (vpředu). | foto: AP

Plekanec ukončil jízdu Washingtonu, Vrbata s Hanzalem táhli Phoenix

• 23
Nejproduktivnější Čech letošní sezony NHL, centr Montrealu Tomáš Plekanec, se blýskl ve středečním programu zámořské soutěže. Svým druhým gólem utkání totiž v prodloužení trefou na konečných 6:5 ukončil čtrnáctizápasovou vítěznou sérii Washingtonu. Útočníci Martin Hanzal a Radim Vrbata (oba 1+1) režírovali vítězství Phoenixu 3:2 na ledě Minnesoty, za kterou bodoval pro změnu Martin Havlát (1+1).

Hokejisté Washingtonu vstupovali do střetnutí na ledě arény Bell Centre, domovském stánku Montrealu, s bilancí čtrnácti výher za sebou. Od vyrovnání historického rekordu je tak dělily pouhé tři triumfy, když v ročníku 1993 Pittsburgh Penguins uspěl 17krát v řadě.

Po čtyřiceti minutách hry však Canadiens vedli nad rozjetým soupeřem vysoko 5:2. Pátou branku domácích přitom obstaral český reprezentant Tomáš Plekanec. Kladenský odchovanec navíc neřekl své poslední slovo, když jeho velká chvíle v zápase teprve měla přijít.

Nejprve ovšem předvedli Capitals, proč v náročné soutěži jako je National Hockey League dokázali tolikrát v řadě triumfovat. V závěrečné třetině se prosadil ligový lídr bodování obránců Mike Green a dvěma zásahy završil hattrick a především vyrovnání průběžného stavu na 5:5 útočník Brooks Laich.

Utkání tak přešlo do prodloužení a v době, kdy už fanoušci téměř počítali s nájezdy, udeřil podruhé zmiňovaný Plekanec. Suverénně nejproduktivnější Čech letošní sezony NHL vsítil v čase 64:52 svůj druhý gól zápasu, 17. sezony a rozhodl o vítězství Montrealu 6:5PP. Sedmadvacetiletý centr proti Washingtonu zaokrouhlil svůj bodový zisk na 60 zápisů (17+43) z 61 startů.

GÓÓÓL. Hráči Montrealu slaví další Plekancův gól, zleva: Hamrlík, Plekanec, Kosticyn.

GÓÓÓL. Montreal slaví další Plekancův gól, zleva: Hamrlík, Plekanec, Kosticyn.

S WASHINGTONEM TO JE LEGRACE. Hráči Montrealu Plekanec (vlevo) a Hamrlík se radují z gólu.

S WASHINGTONEM JE LEGRACE. Hráči Montrealu Plekanec (vlevo) a Hamrlík.

Úvodních 26. minut duelu v brance hostujících Capitals odchytal český mladík Michal Neuvirth, jenž ze 14 střel dvakrát inkasoval. Střídající José Theodore ve zbytku zápasu z 25 pokusů Montrealu lovil ze sítě čtyři puky, včetně dvou po střelách Plekance. Lídr bodování (88 bodů) a střelecké tabulky NHL (42 gólů) Alexandr Ovečkin si odnesl dva zápisy za asistence. Bod za přihrávku přibyl i na kontě českého reprezentanta Tomáše Fleischmanna.

Obránce Josh Georges byl v závěru první třetiny nepříjemně zasažen pukem do hlavy po dělové ráně obránce Washingtonu Mikea Greena:

Hostující Ovečkin v prostřední třetině docílil branky bodyčekem proti urostlému obránci Halu Gillovi. Rozhodčí ovšem celou situaci vyhodnotili jako neregulérní:

Hanzal s Vrbatou uspěli nad Havlátem

Jak hostující Martin Hanzal s Radimem Vrbatou, tak domácí Martin Havlát si ze zápasu Minnesoty s Phoenixem odnesli dva body za gól a přihrávku. Vítězství ale slavili pouze útočníci Coyotes, kteří na ledě soupeře uspěli po těsném skóre 3:2.

Po dvou výhrách z domácího prostředí tak Phoenix přidal na své konto i druhou venkovní výhru nad Minnesotou a potvrdil, že směřuje za svou premiérovou účastí v play-off od ročníku 2002.

Wild poslal do vedení využitou přesilovkou v 5. minutě Guillaume Latendresse, asistovali Havlát a Marek Židlický. Centr Hanzal se ale v 13. minutě postaral o vyrovnání poté, co zakončil akci svých krajanů Vrbaty a Petra Průchy.

Prostřední dvacetiminutovka měla pouze jediného střelce, jímž byl hostující Matthew Lombardi. V úvodu třetího dějství pak aktivní Vrbata svým jubilejním 20. zásahem v sezoně zvýšil vedení Phoenixu už na 3:1. Osmadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi se osamostatnil na čele tabulky střelců českých hokejistů v NHL, když odskočil od 19gólového Milana Michálka z Ottawy.

Minnesota v samotném závěru dokázala pouze zkorigovat stav kontaktním gólem z hole Havláta. Ten se v čase 57:32 trefil počtrnácté v sezoně.

Voráček s Hejdou bodovali za Columbus

Ve druhém z posledních tří zápasů po trenérské rošádě, kdy Kena Hitchcocka nahradil Claude Noel, vychytal nejlepší nováček loňské sezony, gólman Columbusu Steve Mason, čisté konto.

Naposledy se blýskl 40 zákroky proti silnému San Jose, které po porážce 0:3 v Nationwide Aréně ukončilo svou devítizápasovou šňůru vítězství z ledu soupeřů.

Blue Jackets se prosadili v každé třetině. Skóre otevřel v 14. minutě kapitán Rick Nash, v 29. minutě zvyšoval náskok český talent Jakub Voráček a poslední slovo si střelou do prázdné klece v čase 59:36 vzal Antoine Vermette. Asistenci si připsal obránce Jan Hejda.

New Jersey - Philadelphia 2:3 v prodl. (2:1, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 1. Zajac, 9. R. Niedermayer - 9. Asham, 34. Carter, 64. Gagne. Střely na branku: 23:15. Diváci: 5.580.

NY Rangers - Nashville 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
30. Prospal - 18. Tootoo, 37. Wilson. Střely na branku: 38:36. Diváci: 13.128.

Columbus - San Jose 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
14. Nash, 29. Voráček, 60. Vermette (Hejda). Střely na branku: 21:40. Diváci: 15.234.

Pittsburgh - NY Islanders 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
31. a 55. Kunitz, 38. Malkin - 50. Nielsen. Střely na branku: 28:38. Diváci: 16.980.

Minnesota - Phoenix 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky
: 5. Latendresse (Havlát, Židlický), 58. Havlát - 13. Hanzal (Průcha, Vrbata), 23. Lombardi, 46. Vrbata (Hanzal). Střely na branku: 31:31. Diváci: 18.178.

Colorado - Atlanta 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
10. Clark, 49. Stewart, 55. Durno, 61. Cumiskey - 9. Bergfors, 26. Little, 45. Antropov. Střely na branku: 35:36. Diváci: 11.644.

Montreal - Washington 6:5 v prodl. (1:1, 4:1, 0:3 - 1:0)
39. a 65. Plekanec, 1. Gomez, 21. Pyatt, 33. Metropolit (Hamrlík), 33. Lapierre - 7., 50. a 60. Laich (na první Fleischmann), 22. Backström, 41. Green. Michal Neuvirth odchytal za Washington 26 minut, z 14 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Střely na branku: 39:38. Diváci: 21.273.

Anaheim - Edmonton 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
14. a 36. Ryan, 49. Marchant - 27. Potulny, 35. Moreau. Střely na branku: 30:39. Diváci: 14.766.