„Nechtěli mi léčit hemeroidy,“ hájí se muž, který hrozil vodárně sarinem

  • 21
U Krajského soudu v Plzni začal proces s patnáctkrát trestaným Miroslavem Košákem. Muž podle obžaloby loni v srpnu vyhrožoval, že otráví vodu v Plzni sarinem. Jeho slova spustila rozsáhlou akci policie, vodárny i dalších složek. Košákovi hrozí až 12 let vězení.

Loni 24. srpna po nočním pivním tahu, který prokládal velkými rumy, chtěl Košák vyzkoušet nový mobilní telefon bez vložené karty operátora. A nenapadlo ho nic jiného, než zkusit, kam se dovolá, když mu displej mobilu hlásil: Pouze tísňová volání.

Miroslav Košák o tom mluví velmi tiše. "Byla to pěkná hovadina, co jsem udělal. Od té doby už alkohol nepiju, maximálně jednou dvakrát týdně si dám pivo," tvrdí Košák. Ani dnes nedokáže pořádně objasnit, co ho to loni v srpnu napadlo.

Nechtěla mi léčit hemeroidy!

Když na mobilu viděl, že může volat pouze na tísňovou linku, vyzkoušel to. "Zvedla to nějaká žena. Řekl jsem jí, že mám problém s hemeroidy. Řekla mi, že ji to nezajímá, něco mi odsekla a zavěsila telefon. To mě naštvalo," řekl u soudu Košák.

"Najednou jsem si vzpomněl, že jsem v novinách četl o útoku sarinem. Bylo to v metru, v Japonsku. Zavolal jsem po pěti minutách na tísňovou linku znovu. Zase se ozvala žena. Řekl jsem jí, že když mi nedá pět milionů, otrávím vodu sarinem. Nevím, proč jsem to řekl, prostě to ze mě vypadlo. Sarin jsem nikdy neměl, ani jsem nevěděl, co dělá, jestli se dá v České republice sehnat," dodal.

Opilec spustil bezpečnostní akci

Podle státního zástupce Martina Vrby spustil Košák svým telefonátem obrovskou akci. "Policisté s pracovníky vodárny fyzicky a nepřetržitě střežili vodárenská zařízení v Plzni, hasiči opakovaně odebírali vzorky pitné vody a analyzovali je. Obyvatelé odebírající pitnou vodu mohli pociťovat obavy z jejího otrávení," popisuje státní zástupce Vrba.

Protože si Košák v telefonu řekl o peníze, za šíření poplašné zprávy a pokus o vydírání mu hrozí až 12 let vězení.

Čtyřicet hodin po výhružném telefonátu se Košák vracel v Radčicích na okraji Plzně z hospody. V kapse mu zazvonil mobil.

"V ten okamžik kolem mě byli policisti a zeptali se mě, jestli jsem to já, co včera volal, že otrávím vodu. Posadili mě do auta a odjel jsem s nimi. Až pak jsem se dozvěděl, co se po mém telefonátu rozjelo. Myslel jsem, že když v mobilu není karta s číslem, že mě nevypátrají," přiznává nyní souzený muž.

Výhrůžku chtěl odvolat, ale bál se vynadání

Na svoji obhajobu dodává, že asi půl hodiny po tom, co si řekl o pět milionů korun, volal na tísňovou linku 112 ještě jednou. Chtěl jim oznámit, že to byla jen sranda, aby z toho nebyl průšvih. "V telefonu se ale ozval mužský hlas. Tak jsem radši zavěsil. Měl jsem strach, že to jsou policisti, že mi vynadají," tvrdí Košák.

Před soudem nyní vypadá zkroušeně, až bojácně. Vůbec prý nepočítal s tím, že by mu peníze někdo dal. Prý se inspiroval podobnými případy, které viděl ve filmech.

"Bylo mi jasný, že žádný peníze takhle nezískám. Vždyť já je vůbec nechtěl. Sice jsem bez práce, ale chodím na brigády a něco dostávám z úřadu práce," tvrdí před soudem muž, který je vlastně bezdomovcem.

Trvalé bydliště má nahlášené na radnici v Nepomuku na jižním Plzeňsku a přebývá v chatě půjčené od kamaráda v Radčicích, za kterou mu platí asi osm stovek měsíčně.


Nejlepší videa na Revue