Zazvoní u vás kontrola z ČEZ? Nemusíte ji vůbec vpustit

  • 62
Energetický gigant ČEZ má nyní potíže. Je kritizován za "vojenský" výcvik své jednotky, která odhaluje černé odběratele elektřiny. Co ale mají dělat energetické firmy v časech, kdy jim lidé ve velkém a stále sofistikovaněji kradou elektřinu či plyn? ČEZ, ale třeba i Pražská energetika se svým způsobem ocitají v pasti.

Pokud si neseženou vlastní "vyhledávače" zlodějů, přicházejí o stamiliony a možná i miliardy.

Když naopak týmy vymahačů sestaví, může to dopadnout právě tak jako teď v ČEZ. Jeho "lovci" jsou obviněni z vydírání, nepřípustného nátlaku či omezování osobní svobody. A nezřídka proti nim svědčí právě ti, kteří celá léta ve velkém kradli elektřinu.

I šéf ČEZ Martin Roman nakonec včera po průtazích přiznal, že jeho technici při jednání s lidmi alespoň v jednom případě, který zachycuje nahrávka, chybovali. Komanda však rušit nehodlá.

Advokát Karel Brückler dává Romanovi za pravdu v tom, že pořídit si podobný tým není protizákonné. Otázka však je, jak komanda v konkrétních případech postupují.

Výsledek kontrol

Co už má za sebou komando ČEZ

Odhalení krádeží

Jednotka funguje od roku 2005. Odhalila 14 990 krádeží elektřiny.

Náhrada škody

ČEZ takto dosáhl náhrad škod za 495 milionů korun.

Počet výjezdů

Celkem se uskutečnilo zhruba 35 tisíc kontrol.

Výcvik

Speciálním výcvikem odolnosti proti stresu prošlo v letech 2005 až 2006 deset pracovníků ČEZ.

Pramen: ČEZ, MF DNES

"V době, kdy se krade elektřina ve velkém - a to i renomovanými firmami - má komando měřících techniků a vymahačů dluhů opodstatnění. Ale s jedinou podmínkou: za všech okolností musí ctít právo," říká Brückler.

"Lovci" zlodějů mají jasná omezení, která vyplývají ze zákona. Jsou-li třeba elektroměry (jsou majetkem ČEZ) na soukromém pozemku, mohou na něj vstoupit jen se souhlasem majitele.

Karel Vaniš z ČEZ naproti tomu namítá, že hodiny mají být na veřejně dostupném místě, což mnozí majitelé domů nerespektují. I přesto se technici musí ptát, zda mohou vstoupit do domu. Domovní svobodu, kterou zaručuje ústava, může prolomit jen soud.

A co když je majitel do bytu nevpustí? "Pak máme smůlu a balíme kufry," tvrdí Vaniš.

Jeho lidé jsou však podezřelí z vydírání a tvrdého nátlaku na lidi. Pokud se to potvrdí, znamenalo by to, že si souhlas vynucovali výhrůžkami. A to je naprosto nepřijatelné. Na domnělého zloděje měli zavolat policii jako kdokoliv jiný, kdo je svědkem krádeže.

Reportér MF DNES se v minulosti zúčastnil několika kontrolních akcí, při nichž ČEZ hledal černé odběratele, a ti Vanišovým mužům vstup do domů dovolovali. Zřejmě proto, že neměli čisté svědomí.

"Pokud se ti lidé cítí dnes jednáním ČEZ poškození a ,lovci‘ mají na videu, že je vpustili do domu dobrovolně a technici u nich našli přípojku, nemohou u soudu uspět. Kdykoliv totiž mohli říct - a ven!" vysvětluje advokát Brückler.

Ani on však nechápe, k čemu je elektrikářům výcvik v pudové střelbě. "Nahradil bych ho tréninkem ve vyjednávání," říká. Za sporné považuje i odstřihnutí elektroměru jen kvůli podezření.

Firma na jednotku doplatí

Jiný způsob boje se zloději elektřiny než ČEZ zvolila Pražská energetika. Její technici přicházejí k podezřelým elektroměrům v klasických montérkách.

Pokud objeví nesrovnalosti, pořídí fotodokumentaci, ale nikdy černým odběratelům nedávají na výběr mezi oznámením na policii a okamžitou platbou na dřevo.

Podobně to vypadá v sousedních zemích. "Při zásazích asistuje policie. Důkazní materiál, který zajistí, pak snáze uspěje u soudu," vysvětluje Ján Orlovský ze Západoslovenské energetiky Bratislava.

Neoprávněný odběr je tam zvláštním trestným činem. "Myslím, že když firma posílá k lidem zásahovou jednotku, jako to dělá v Česku ČEZ, tak se to vždy obrátí proti ní, byť může být vedena dobrým úmyslem chytit zloděje," dodává Orlovský.

Policii volá i Pražská plynárenská, když se dostane s černým odběratelem do konfliktu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video