Příslušníci jednotek OMON zápasí s účastníkem víkendové demonstrace v Moskvě | foto: AP

Putin dostal „ťafku“, v Kaliningradu protestovalo proti vládě deset tisíc lidí

  • 93
Nepříjemné překvapení znamenal pro Kreml víkendový mítink obyvatel Kaliningradu. Zhruba dvouhodinová demonstrace, na níž se shromáždilo kolem 10 000 lidí, zaskočila Moskvu i tím, že terčem protestujících byl premiér Vladimir Putin, který je spíše zvyklý na masové projevy přízně. Menší protesty se odehrály i v Petrohradu a Moskvě, kde byly tvrdě potlačeny.

Prvotní příčinou demonstrace bylo zvýšení daně z motorových vozidel. Mezi účastníky byli tamní činitelé opozičních stran a hnutí, včetně komunistů a liberálních demokratů. Manifestující zablokovali dopravu v centru Kaliningradu, ozývaly se protesty proti zvyšování životních nákladů, nezaměstnanosti a drahotě. Nakonec se akce změnila v protest proti Putinovi a jeho straně Jednotné Rusko . "Jednotné Rusko, jděte do Ruska," vykřikovali občané na centrálním náměstí.

Policie protestům přihlížela, ale nezasáhla. Demonstranti schválili jedenáctibodovou rezoluci požadující mimo jiné odstoupení kaliningradského gubernátora Georgije Boose a celého oblastního vedení.

Do Kaliningradu přijel podle agentury RIA Novosti hned v pondělí z Moskvy zástupce prezidenta Dmitrije Medveděva pro tuto část Ruska Ilja Klebanov, náměstek generálního prokurátora Alexandr Gucan a několik poslanců za stranu Jednotné Rusko. List Kommersant uvedl, že řadě místních činitelů hrozí vyhazov za to, že podcenili situaci. Podle listu zřejmě nepadne guvernér, ale jeho blízký spojenec a mluvčí tamního parlamentu Sergej Buličev.

Bude o víkendu manifestace Jednotného Ruska?

Ruský server Gazeta.ru uvedl, že aktivisté Jednotného Ruska začali na příští víkend organizovat v Kaliningradu protidemonstraci. Z každého kaliningradského okresu prý mají autobusy svážet demonstranty, aby shromáždění bylo neméně lidnaté než to sobotní. Hlavním heslem manifestace má být vyjádření podpory Putinovi a gubernátorovi.

Kaliningrad je správním střediskem stejnojmenné oblasti vklíněné mezi Baltské moře, Litvu a Polsko. Agentura ČTK připomněla, že místní obyvatelstvo po rozpadu SSSR s nadějí očekávalo příznivý hospodářský vývoj, oblast je dnes navíc ze všech stran obklopena územím Evropské unie. Jako bývalé Východní Prusko sází Kaliningradská oblast na rozvoj mezinárodní turistiky a příliv zahraničních investic. Naděje se ale příliš nesplnily.

"Nezapomínejte na 31. článek ústavy"

Protesty se o víkendu odehrávaly i v Moskvě a Petrohradu. Nedělní demonstraci zhruba tří set lidí v Moskvě, vyvolávajících hesla proti Putinovi, policie rozehnala a zadržela desítky lidí. Zpravodajský server BBC informoval, že mezi nimi byli i známí vůdci opozice Boris Němcov, Oleg Orlov a Lev Ponomarjov. Těžce vyzbrojení příslušníci speciálních jednotek OMON plnili demonstranty přistavené autobusy.

Zadržení byli předvoláni k soudu s obviněním z porušení zákona o shromažďování. "Šlo o nepovolený protest," řekl agentuře Interfax mluvčí moskevské policie Viktor Birjukov.

Zásah proti demonstrantům v Moskvě odsoudil mimo jiné předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. "Vyzývám ruské úřady, aby upustily od drsného zacházení s účastníky nenásilných demonstrací," uvedl. Evropský parlament minulý rok udělil Olegu Orlovovi Sacharovovu cenu za lidská práva.

Aktivisté za lidská práva v Rusku pořádají mítinky pravidelně každý 31. den v měsíci. Chtějí tak připomenout právo na demonstraci, které je obsaženo ve 31. článku ruské ústavy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video