Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se nechala v nemocnici Na Bulovce očkovat proti prasečí chřipce. | foto: ČTK

Jurásková navrhne povinné očkovaní pro 200 tisíc lidí včetně Klause, sama je proti

  • 774
Vláda projedná na pondělním zasedání návrh Bezpečnostní rady státu na povinné očkování pro 200 tisíc lidí, kteří jsou důležití pro chod státu. Injekci by tak v případě pandemie dostal i prezident Václav Klaus, řekla v České televizi ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. I přesto, že ministryně návrh na vládě přednese, s povinným očkováním nesouhlasí.

"Ministryně to v pondělí na vládě navrhne, protože se k tomu zavázala na jednání Bezpečnostní rady státu. Návrh ale nepodpoří. Podle ní by očkování mělo zůstat nepovinné," upřesnil iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Pokud vláda na návrh kývne, bude se povinné očkování týkat nejen 8 tisíc vojáků, ale i zaměstnanců ministerstev, zdravotníků, policistů, hasičů či členů vlády, kteří jsou zároveň členy Bezpečnostní rady státu. V tom případě by se očkování nevyhnul ani prezident Klaus, uvedla Jurásková v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Vláda by očkování proti prasečí chřipce nařídila v okamžiku, kdy by hlavní hygienik potvrdil pandemii. Podle Juráskové by pak vláda měla jít příkladem a očkovat by se měli nechat všichni ministři. Ona sama už očkovaná je a tvrdí, že jsou vakcíny bezpečné. - čtěte Juráskovou očkovali proti prasečí chřipce

prasečí chřipka

Celkem je v ČR 2 381 laboratorně potvrzených případů infekce virem Pandemic (H1N1) 2009. K 27. 1. eviduje ministerstvo zdravotnictví 95 případů úmrtí. Ke 21. 1. aplikovali lékaři celkem 57 194 dávek vakcíny.

V Česku se proti prasečí chřipce očkují vybrané skupiny lidí od konce listopadu 2009. Přednost dostali lidé s vážnými chronickými chorobami, děti a zdravotníci.

Po Novém roce se okruh rozšířil o lidi, kteří jsou důležití pro chod státu. Očkování je zatím dobrovolné, řada vybraných lidí ale vakcínu odmítá. Proti jsou například vojáci. - čtěte Když se nenecháme očkovat, hrozí nám pokuta 15 tisíc

Návrh okamžitě kritizoval další host diskusního pořadu - stínový ministr zdravotnictví David Rath. - čtěte také Rath: Jurásková je jen loutkou, ministerstvo řídí náměstek Šnajdr

Ten považuje prasečí chřipku za lehké onemocnění a hysterie není podle jeho názoru na místě. Výjimkou jsou jen těžce nemocní lidé. Prohlásil také, že na ministerstvu zdravotnictví se kolem očkování ději podivné věci.

"Ministerstvo zprivatizovalo systém řady vakcinací, dalo to podivné firmě, u níž nevíme, komu patří. Nikdy v minulosti nic podobného nedělalo. Jsou různé spekulace, komu všemu ze špiček ministerstva to může patřit nebo tam mají podíl, tyto podivné věci se teď přelévají do plánu povinně očkovat 200 tisíc lidí. Pro mě je to něco neuvěřitelného," uvedl Rath s tím, že ministryně Jurásková jako zdravotní sestřička není odbornice na rizika očkování. "Já jsem aspoň lékař," dodal Rath.

Rathovu poznámku o profesi přešla Jurásková bez komentáře a středočeskému hejtmanovi připomněla, že nejde o rozhodnutí jejího resortu (očkovat 200 tisíc lidí povinně, pozn.red.), ale o rozhodnutí Bezpečností rady státu, ze kterého ona vychází.

Posteskla si také, že negativní kampaň proti očkování způsobuje, že se na celém světě nechává v průměru očkovat pouze 30 procent lidí. "Co mě nejvíc mrzí je, že se neočkují nemocní lidé, kteří na virus umírají. Důkazy, že je vakcína nebezpečná, nejsou," dodala ministryně.

Do problematiky očkování se zapojil i prezident

Prasečí chřipkou se tento týden intenzivně zabýval i prezident Klaus. Důvodem byl rozkaz šéfa generálního štábu Vlastimila Picka, aby se 16 tisíc vojáků nechalo naočkovat. Klaus se vojáků zastal s odkazem na to, že nejsou pokusný vzorek.

Následně požádal hlavního hygienika Michaela Víta, aby mu obratem sdělil, zda Česko sužuje pandemie chřipky. - čtěte Sužuje Česko pandemie? ptal se Klaus hygienika Víta. Zatím ne, odpovídá

Po intervenci prezidenta a po pátečním jednání Bezpečnostní rady státu se počet vojáků, které čeká povinné očkování, snížil na polovinu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue