Američtí vojáci se naloďují k záchranné misi na Haiti | foto: AP

Začíná boj o ovládnutí Haiti? Jen ne americkou okupaci, zní z Francie

  • 1351
Zemětřesení na Haiti vzbudilo otázku, kdo vlastně bude zničené zemi vládnout, když Haiťané na to teď evidentně nemají. Poněkud nevybíravým tónem problém nastolila Francie. "Jde o to pomoci Haiti, nejde o to okupovat Haiti," nechal se slyšet francouzský ministr Alain Joyandet. Senegal přišel s neotřelým návrhem - navrhl Haiťanům přestěhování do Afriky.

Ti chlapíci na plastových sedačkách, besedující kdesi na dvorku, nejsou obyčejní obyvatelé, kteří při zemětřesení přišli o domov. Je to haitská vláda. A ilustruje to, v jakém stavu je stát jménem Haiti - nebo to, co z něj zbylo.

Senegalský prezident Abdoulaye Wade dokonce navrhl, aby se Haiťané vrátili zpět do Afriky. "Afrika by měla nabídnout Haiťanům šanci vrátit se domů. Je to jejich právo," uvedl prezident na svých webových stránkách a dodal, že Haiťané jsou syny a dcerami Afriky, protože jejich zemi založili otroci, z nichž někteří přišli i ze Senegalu.

Chat s reportérem na Haiti

Čtenářům bude odpovídat v úterý od 14 hodin

"Vše závisí na tom, kolik Haiťanů přijde (země má zhruba 9 milionů obyvatel, pozn. red.). Pokud jen několik jednotlivců, nabídneme jim zřejmě bydlení nebo kousek půdy. Pokud jich přijde velké množství, jsme připraveni dát jim celé území," uvedl muž, považovaný některými za snílka, jinými za vizionáře.

Mediální pozornost strhla francouzská "diplomacie"

Každá vypjatá situace ve světě je nicméně také vhodná k "vykolíkování" sfér zájmů. Poněkud nevybíravě to připomněla Paříž, když požádala OSN o upřesnění role USA na Haiti, kde Američané de facto koordinují pomoc a kontrolují letiště metropole Port-au-Prince.

"Jde o to pomoci Haiti, nejde o to okupovat Haiti," řekl francouzský ministr pro spolupráci a frankofonii Alain Joyandet.

Francouzi nakládají letadlo s pomocí pro Haiti

Francouzi nakládají letadlo s pomocí pro Haiti

Proč se Francouzi zlobí? Podle Paříže bránili v sobotu Američané (kteří se ujali řízení záchranných prací) v přistání francouzskému letadlu s pomocí, které mířilo do Port-au-Prince. Francouzi tvrdí, že si přistání letadla musela "vydupat" jejich vláda přímou intervencí. Z nezávislých zdrojů ale nelze ověřit, jak se údajný incident stal a co bylo na vině.

"Organizace spojených národů na tom pracuje. Doufám, že dospěje k rozhodnutí a že se upřesní role Spojených států," uvedl ve francouzském rozhlasu Joyandet krátce před pondělní plánovanou schůzkou Rady bezpečnosti OSN k situaci na Haiti.

Z MINULOSTI (A BUDOUCNOSTI) HAITI

Francie vládla na Haiti přes sto let (1697-1804), přičemž si vůči obyvatelstvu - dovezeným otrokům - rozhodně nepočínala v rukavičkách. Filosof Claude Rudde před několika lety napsal, že Francouzi v karibské kolonii dokonce používali primitivní verzi plynových komor, když potlačovali bouřící se obyvatele.

Francouzi jsou na otázku Haiti obzvláště citliví i proto, že zde USA už několikrát v minulosti zasahovaly, přičemž každá velmoc považuje své někdejší kolonie za místo, ke kterému má co říct. Americká námořní pěchota v zemi byla v letech 1915-1934, v roce 1994 se sem Američané vrátili, aby opět dosadili svrženého prezidenta Jean-Bertranda Aristida.

Budoucnost Haiti je nyní nejistá. Je docela dobře možné, že jeden z prvních států, který se zbavil koloniální nadvlády, se fakticky opět kolonií stane. Otázka je, pod čí správou. O efektivitě OSN vypovídá mimo jiné i to, že zatímco sami Američané v neděli rozdali na Haiti 130 tisíc porcí jídla (což je pro miliony Haiťanů málo), OSN se "zmohla" na 60 tisíc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video