Zatmění Slunce 15. ledna 2010 v Číně

Zatmění Slunce 15. ledna 2010 v Číně | foto: AP

OBRAZEM: Podívejte se na nejlepší snímky prstencového zatmění Slunce

  • 15
Tři a tři čtvrtě hodiny trvala pouť měsíčního stínu po povrchu Země. Zatmění Slunce jako první pozorovali v Africe, úkaz zmizel nad východem Číny. V Indickém oceánu prstencové zatmění trvalo 11 minut a 8 sekund. Z Česka bohužel nebyl úkaz vidět, šanci budeme mít v roce 2011.

Slunce, Měsíc a Země se ocitly v přímce v 6:14 našeho času. Měsíční stín dopadl nejdříve na západ Středoafrické republiky - vzdálené země, kde ovšem mají stejný čas jako v Česku. Místo Slunce tam ráno vyšel tmavý disk s ohnivým okrajem.

Zatmění Slunce 15. ledna 2010 v SingapuruZatmění Slunce 15. ledna 2010 v ThajskuZatmění Slunce 15. ledna 2010 v Řecku

Zatmění se přesunulo přes rovníkovou Afriku na východ, dále přes Indický oceán a Srí Lanku. Pak putovalo přes Bengálský záliv a Barmu do Číny. Měsíční stín urazil po zemském povrchu bezmála třináct tisíc kilometrů.

Zatmění nebylo úplné, ale prstencové. Měsíc tedy nezastínil celou hvězdu, protože byl co do úhlové velikosti na obloze menší než Slunce.

Zatmění Slunce 15. ledna 2010 v KeniZatmění Slunce 15. ledna 2010 na MalediváchZatmění Slunce 15. ledna 2010 v Číně

Češi měli smůlu, před čímž je varoval už odborný web Astro.cz. "Z území východní Moravy a východního Slezska bude pozorovatelné velmi malé částečné zatmění určené spíše pro fajnšmekry, neboť k jeho pozorování bude zapotřebí naprosto odkrytý jihovýchodní obzor, dalekohled vybavený speciálním filtrem a samozřejmě jasné počasí," napsal web.

Zatmění Slunce 15. ledna 2010 v KeniZatmění Slunce 15. ledna 2010 v KeniZatmění Slunce 15. ledna 2010 v Indii

INTERAKTIVNÍ SIMULACE ZATMĚNÍ

Průběh zatmění na webu Shadowandsubstance.com

Popis zatmění na Národním úřadu pro letectví a vesmír

Podívejte se na průběh zatmění probíhat v jednotlivých místech

Web NASA s informacemi o zatměních

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce viditelná nad Českem

Další obdobně dlouhé prstencové zatmění Slunce přijde až v roce 3043. Kratší, ale zato úplné zatmění Slunce nastane 11. července 2010, ale z Česka ho opět neuvidíme. Dobře bude pozorovatelné z jižního Pacifiku.

Zatmění Slunce 15. ledna 2010 v IndiiZatmění Slunce 15. ledna 2010 v JordánskuZatmění Slunce 15. ledna 2010 v Pákistánu

Čtvrtého ledna 2011 nastane částečné zatmění, pozorovatelné i z území České republiky. Slunce bude zakryté asi ze 79 %.

Zatmění Slunce

ZATMĚNÍ SLUNCE V MINULOSTI

Lidé si dříve spojovali zatmění Slunce s nejrůznějšími nadpřirozenými jevy. Obavy, že životadárnou hvězdu požírá démon či drak, byly z dnešního pohledu iracionální. Zatmění ale v minulosti pomohlo i k ukončení války.

Čínští astronomové Hi a Ho podle legendy zanedbávali svůj úřad a dost často pili. V roce 2158 (podle jiných pramenů 2165) před naším letopočtem zapomněli ohlásit zatmění, a tak se s pískáním, hulákáním a troubením začalo příliš pozdě. I když "drak" nakonec Slunce vyplivnul a k žádné pohromě nedošlo, opilí hvězdáři údajně přišli o hlavu.

Zatmění Slunce prokazatelně ukončilo pětiletou válku Médů a Lýdských, dvou národů Blízkého východu. Když uprostřed bitvy 28. května 585 př. n. l. na řece Halys Slunce najednou zmizelo, obě vyděšené armády složily zbraně a mír následně zpečetil diplomatický sňatek v královských rodinách.

V červnu 1415 zatmění Slunce o měsíc odložilo chystanou popravu Mistra Jana Husa.

Zatmění, které se uskutečnilo 9. srpna 975 v Japonsku, potěšilo především tamní vězně: "Slunce bylo zakryto... Úplně zčernalo. Ptáci zmateně poletovala a nejrůznější hvězdy byly viditelné... Kvůli zatmění pak následovala všeobecná amnestie," píše se v jedné z dochovaných kronik.

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video