Gross opět nakupuje. Pořídil si statek s luxusní restaurací za 21 milionů

  • 1423
Před pěti lety nedokázal tehdejší premiér Stanislav Gross vysvětlit, kde vzal 1,2 milionu na nákup bytu v Praze na Barrandově. Dnes Gross utrácí poslední z 80 milionů korun, které zázračně vydělal na akciích. Nedávno si za 21 milionů pořídil zrekonstruovaný statek s luxusně vybavenou restaurací na okraji pražského Prokopského údolí.

Ten dům by se dal lidově nazvat "zašívárna". Stojí na samém okraji pražské přírodní rezervace Prokopské údolí. Z jedné strany jej chrání vysoká zalesněná stráň, z druhé vysoká zeď a dřevěná vrata. V okolí žije jen pár starousedlíků.

Za zdí uvnitř kompletně zrekonstruovaného statku se nachází luxusně vybavená restaurace Černý Kohout. Vstup do ní je běžným hostům zakázán. Podnik si lze pronajmout pouze na soukromé akce – oslavy, svatby či firemní večírky.

Restaurace na statku, který si na kraji Prahy pořídil Stanislav Gross.

"Býval to ošklivý starý statek. Tam, co je teď restaurace, stál chlév. Majitel to ale před pár lety nádherně zrekonstruoval," vyprávěla včera sousedka.

Grossovy investice

– pořízení luxusního bytu v uzavřeném komplexu Hidden Bay v Miami na Floridě: 12 milionů korun
– pozemek se starším domem v Praze-Slivenci: 10,2 milionu
– stavba vily v Praze-Slivenci se zastavěnou plochu 396 metrů čtverečních na místě zbouraného staršího domku: asi 30 milionů
– zrekonstruovaný zemědělský statek s restaurací v pražském Prokopském údolí: 21 milionů

Netušila, že tento bývalý zemanský dvůr v Praze-Klukovicích má už dva měsíce nové majitele – manžele Stanislava a Šárku Grossovy. Statek oficiálně vlastní firma Anned. V jejích orgánech sice Grossovi nefigurují, ale podle dokumentů uložených u obchodního soudu jsou jejími stoprocentními majiteli.

Někdejší zemědělské stavení si společnost pořídila loni na přelomu října a listopadu. Podle kupní smlouvy, kterou má MF DNES k dispozici, za ně zaplatila 21 milionů korun.

O majetku nemluví

Na otázku, co s bývalým zemanským dvorem zamýšlí, Gross nereagoval. O svém majetku nerad mluví.

Informaci o tom, že si Grossovi koupili statek, který stojí jen kousek od jejich bytu na Barrandově, získala MF DNES přesně pět let poté, co poprvé odhalila nejasnosti v Grossově majetku. Sociálnědemokratický premiér tehdy nedokázal vysvětlit, odkud má 1,2 milionu korun, které použil na nákup barrandovského bytu. Nakonec musel odejít z politiky.

Dnes je však nevyjasněných otázek kolem původu Grossova jmění ještě daleko víc. A nejde už "jen" o částku 1,2 milionu, ale o sumu 66krát vyšší – 80 milionů korun.

Právě tolik peněz Gross vydělal na dodnes nevysvětleném obchodu s akciemi firmy Moravia Energo. Ty expremiér nejdříve koupil od svého kamaráda Roberta Sýkory za 21 milionů a později je prodal za 100 milionů. Akcie přes prostředníka skončily u miliardáře Tomáše Chrenka.

 Statek, který si na kraji Prahy pořídil Stanislav Gross.

Expremiér si loni v létě v rozhovoru pro MF DNES pochvaloval, že vydělal také na pražské burze a na kurzu dolaru. - čtěte Superdaň kvůli nejasným příjmům by se mě netýkala, tvrdí Gross

"Část peněz jsem investoval na pražské Burze cenných papírů v době, kdy všichni prodávali. A musím říct, že staré pořekadlo 'nejlépe se nakupuje, když ostatní prodávají' se mi vyplatilo. Je patrný velmi výrazný nárůst tržní ceny akcií," chlubil se někdejší nadějný politik a pokračoval: "Snažím se dávat jednu třetinu investic do rizikovějších projektů, to je třeba burza. Další třetinu dávám třeba do dluhopisů a třetí část jsou různé další investice. Pořád se zaobírám nějakými nemovitostmi," říkal Gross, který se živí také jako advokát.

Vydělané peníze začal ve velkém investovat. Nejdříve si pořídil byt v Miami na Floridě za dvanáct milionů korun, poté pozemek v pražské čtvrti Slivenec za 10,2 milionu, na němž staví dům v odhadované ceně 30 milionů, a nyní statek v Prokopském údolí. Celkem utratil 73 milionů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video