Martin Chvátal (vpravo) se svým advokátem Martinem Tocikem u Krajského soudu v Plzni (7.4.2008) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soud zmírnil trest za utopení manželky ve vaně z deseti na šest let

  • 9
Bankovní úředník z Karlových Varů, který v září 2007 utopil ve vaně po předchozí hádce svou manželku, stráví za její zabití šest let ve vězení s ostrahou. Rozhodl o tom pražský vrchní soud, který mu původně uložil desetiletý trest za vraždu. Nejvyšší soud ale kauzu vrátil k novému projednání.

Odvolací senát teď mužův čin podle nového trestního zákoníku překvalifikoval na zabití. Rozsudek je pravomocný.

Tragédii páru, který spolu žil po seznámení přes inzerát 15 let a který má tři nezletilé syny, předcházela manželská krize. Manželka začala sympatizovat se Svědky Jehovovými a několik měsíců před svou smrtí si pak našla partnera, s kterým chtěla založit novou rodinu, což její manžel těžce nesl.

V den vraždy za ním žena přišla se smlouvou na prodej parcely, na níž původně společně plánovali stavět domek. Rozhodla se, že chce pozemek prodat a peníze použít na koupi domu, v němž bydlel její nový přítel.

Manžel jí její přání odsouhlasil a šel si napustit vanu, žena ho však do koupelny následovala s dalšími požadavky. Když ji muž začal znenadání prosit, aby ho neopouštěla, zahrnula ho nelichotivými výrazy. Muž ji poté strčil do vany a ve vodě ji zalehl. Chtěl prý "umlčet zlo, které z ní vycházelo".

Když zjistil, že manželka nedýchá, zavolal nejprve své matce lékařce a až po poradě s ní pak přivolal záchranku. Zdravotníkům se podařilo obnovit u ženy srdeční činnost, pacientka však po pár dnech zemřela v nemocnici na těžký otok mozku.

Soud: Jednal v silném rozrušení

Muž tvrdí, že si na okamžiky, kdy topil svou ženu, nevzpomíná. V minulosti se léčil na psychiatrii, podle lékařů trpí poruchou přizpůsobení a sociální fobií. "Manželku jsem miloval. Nedokážu se s tím vyrovnat," řekl soudcům.

Nejvyšší soud kauzu vrátil odvolacímu senátu proto, že se vrchní soud správně nevypořádal s návrhem obžalovaného na doplnění dokazování. Odvolací senát předsedy Jiřího Lněničky proto dokazování doplnil o dva lékařské posudky navržené obhajobou, které ale podle něj nepřinesly nic podstatného.

Lněnička však uznal, že muž čin spáchal v silném rozrušení, které vzniklo především vinou manželky. "Každý rozvod nebo rozchod je spojen s určitým hnutím mysli. Jednání poškozené (manželky) ale bylo nad rámec. Věci, které po odsouzeném požadovala, byly extrémní," prohlásil.

Upozornil také, že se manželé dohadovali kvůli budoucí péči o děti a že nelze vyloučit, že se žena vůči odsouzenému chovala agresivně. Za zločin zabití hrozí tři až deset let vězení. Odvolací senát uložil trest v dolní polovině sazby, protože přihlédl k tomu, že mužova příčetnost byla v době činu zmenšená.

,

Video