Výtahy pardubické firmy Pega Hoist jezdily až do špičky obří stavby.

Výtahy pardubické firmy Pega Hoist jezdily až do špičky obří stavby.

Nejvyšší mrakodrap světa stavěly pardubické výtahy

  • 86
Pardubická firma Pega Hoist "zdolala" nejvyšší stavbu světa - v pondělí otevřený, 828 metrů vysoký mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji. Její speciální výtahy pomohly budovu, do které by se na výšku vešlo čtrnáct petřínských rozhleden, postavit. Nejvýše položený, permanentní výtah se dokonce stal součástí špičky obřího mrakodrapu.

"Celé staveniště záviselo na výkonnosti, rychlosti a spolehlivosti těchto výtahů," řekl jeden z ředitelů firmy Pega Hoist Pavel Policar.

Stejně jako v Himálaji, i na vrcholu mrakodrapu se museli pracovníci pardubické společnosti vyrovnávat s mimořádným klimatem. "Byly to čtyři roky nonstop provozu v těžkých místních klimatických podmínkách. Teploty dosahovaly až přes padesát stupňů Celsia, byla velmi vysoká vlhkost vzduchu, prožili jsme písečné bouře," říká Policar.

Speciální stavební výtahy byly schopny po celou dobu 24 hodin denně a sedm dní v týdnu převážet materiál do celkové hmotnosti 3,2 tuny při rychlosti 100 metrů za minutu. Podařilo se jim to díky hřebenopastorkové technologii.

Nejdelší jízda výtahem

Ta funguje na podobném principu jako ozubená železnice v Krkonoších či Tatrách, kde mezi dvěma kolejnicemi je ještě třetí – ozubená. Ta pomáhá vlakům zdolat náročná převýšení, stejně jako u výtahu urychluje jeho stoupání.

Pega Hoist dodala a provozovala na stavbě Burdž Chalífa celkem 16 výtahů pro zhruba osm tisícovek pracovníků. Ty, které stoupaly od země až do výšky 425 metrů, si připsaly světový rekord za nejdelší jízdu výtahu. Čtyřletý nonstop provoz v Dubaji odpovídá podle Policara 20letému provozu na stavbě v Evropě.

S koncem stavby životnost stavebních výtahů nekončí. Projdou rekonstrukcí a firma je poté umístí na další stavby. "Získání projektu bylo asi jen 20 procent celého úsilí. Zbytek bylo úspěšné dokončení mise, " dodal Policar.