Jiří Hrubý ze ZOO Dvůr Králové | foto: archiv J. Hrubého

Hrubý: Kritici převozu nosorožců chtěli mít ze zvířat pokusné králíky

  • 13
Zoolog Jiří Hrubý z královédvorské zahrady organizoval nakládání a převoz nosorožců z Česka do Keni. V pondělí se odtud vrátil. Projekt klape, kontrola proběhla dobře, zvířata jsou šťastná. Hrubý se čtenáři diskutoval o vzácných nosorožcích i o zoo obecně. "Kritiky převozu neuznávám, ti chtěli z nosorožců udělat v zoo pokusné králíky," vzkázal.

On-line rozhovor se točil hlavně kolem čtyř vzácných nosorožců v Keni. Nájin, Fatu, Súdán a Suni v novém prostředí ožili a daří se jim velmi dobře. Tamní ochránci a ošetřovatelé je mají díky vysílačkám neustále pod dohledem.

"Vysílačky jsou umístěny vždy v druhém rohu všech zvířat a pro tento úkon stačí uřezat jen asi 20 centimetrů rohu. Uřezání rohu je hodně diskutovaná věc, ale z pohledu transportu to byla věc nezbytná hlavně kvůli bezpečnosti zvířat v bednách. A není proč smutnit, rohy jsou stejné jako vlasy a nehty a stále dorůstají, takže během pár let je nosorožci budou mít zpět," uvedl Hrubý.

Podle Hrubého udělala zahrada dobrou věc. Celý projekt plánovaly desítky lidí dva roky a zatím to vypadá, že jejich práce měla smysl. I když je v Africe kvůli pytlákům méně bezpečno, zvířata se cítí lépe v přírodní rezervaci než v české zahradě.

"Mají velké šance na přežití. Pytláctví je běžná věc všude na světě a u nás to není výjimka. V Ol Pejetě jsem byl a můžu říct, že celá rezervace je velmi slušně zabezpečena a že nosorožci jsou pod neustálým dohledem a ochranou. Riziko existuje vždy, ale my i celý management Ol Pejety i Kenya wildlife service jsme udělali vše proto, aby byla rizika minimální," ujistil čtenáře zoolog.

Transport vzácných nosorožců do Afriky.

Dodal, že náročný převoz nosorožců zdraví zvířat neohrozil.

"Zdraví zvířat bylo vždy na prvním místě a já odmítám názory, že jsme zvířata nějak ohrožovali. Celý tým byl postaven z profesionálů a jak se ukázalo transport byl připraven do nejmenších detailů. A nosorožci by patrně v klidu v zoo nedožili, protože právě od odborníků, kteří kritizují celý projekt by byl vyvíjen největší tlak na to, aby z nich byli vytvořeni pokusní králíci. Z tohoto pohledu jsem rád, že jsou v Africe," tvrdí zoolog.

On-line rozhovor

Odpovědi zoologa Jiřího Hrubého čtěte zde.

Hrubý začal v zoo jako ošetřovatel nosorožců, od roku 2003 vede úsek kopytníků, rok vede také úsek nosorožců. Čtenáře také zajímalo, jak se k práci dostal. "Ta práce vás musí především zajímat. Pak stačí oslovit nějakou zoo a pokud člověk o tu práci opravdu stojí, tak se tam dostane. Kvalitních lidí se zájmem o zvířata ubývá. Práce v zoo ale není jen o hlazení zvířátek, je to tvrdá práce, která potřebuje odhodlání," poznamenal.

Ne vlci, lidé jsou přemnožení

Odborník diskutoval také o sporném odstřelu vlků ve Švédsku. Jsou tam údajně přemnoženi. "Není to spíše člověk, který se tam za těch několik tisíc let přemnožil?" zeptal se zoologa čtenář Radek Šaman. Jiří Hrubý s ním souhlasil. Přemnožené lidstvo podle něj ohrožuje přírodu na celém světě.

"Lidská populace se neustále zvětšuje a tím je vytvářen tlak na prostředí a zvířata. Z toho pramení časté konflikty mezi lidmi a velkými zvířaty. Pro mnoho z nás je nepředstavitelné soužití s velkými predátory, protože to vyžaduje změnu našeho životního stylu," míní Hrubý.

Podle něj Švédi neudělali dobře. "Vlků je opravdu málo a populace evropských šelem stále klesají, ale sami si položte otázku, zda by vám vlci za zahradou nevadili. Je těžké to soudit," uzavřel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video