Ludmila Brožová-Polednová | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Brožová-Polednová se ve vězení stala zpovědní vrbou a právní poradkyní

  • 101
Letos v červnu uplyne padesát let od doby, kdy poslala na smrt političku Miladu Horákovou. Teď za to bývalá komunistická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová prožila první Vánoce a Silvestra ve vězení. Čas za mřížemi tráví nejčastěji vysedáváním u rádia nebo s jinými vězeňkyněmi probírá jejich životní příběhy.

Osmaosmdesátiletá žena, která je nyní nejstarší vězeňkyní v Česku, si právě odpykává první rok z šestiletého trestu.

"Z trestu má za sebou necelý rok a o prominutí jeho zbytku si může požádat až po čtyřech letech - tedy asi za tři roky," říká ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou Kamila Meclová.

Žádosti o rozhovor Polednová odmítá. "Nechce s vámi mluvit. Bude lepší, když se obrátíte na jejího advokáta," doporučila Meclová. Ani advokát však hovořit nechce.

Nejmilejší společník - malý tranzistoráček

Stejně jako další staré ženy vězněné ve Světlé nad Sázavou už Polednová kvůli věku nepracuje. Ostatní často ubíjejí nudu ručními pracemi. Háčkují, pletou a paličkují. To není případ Polednové. Ta nejraději vysedává u svého tranzistoráčku.

kdo je polednová

Absolventka dvouleté právnické školy pracujících byla dosazena na místo prokurátora, z něhož se po roce 1948 stala klíčová osoba při řízení, inscenaci a manipulaci soudních procesů. Je známá jako prokurátorka z vykonstruovaných procesů v dobách stalinismu - například s JUDr. Miladou Horákovou. Angažovala se i při tom, aby prezident republiky odmítl milost pro Horákovou.

Spoluvězeňkyně se na ni často obracejí, aby jim jako právnička poradila. Prokurátorka se pro ně také stala "zpovědní vrbou" – i proto, že je na svůj věk neobyčejně duševně čilá.

Vězeňkyně žádají Polednovou o rady při rozvodu, nebo když si myslí, že mohou od státu žádat nějaké přilepšení či peníze. To, čeho se Polednová dopustila, tedy justiční vraždy protikomunistické poslankyně, její spouvězeňkyně příliš nezajímá. A neřeší to.

"Žijí tím, co je teď, a příliš je nezajímá budoucnost, natož nějaká minulost stará půl století. Hlubokomyslné úvahy o životě nebo pokání od nich nečekejte," vysvětluje ředitelka Meclová.

Podle ní starší vězeňkyně-seniorky tráví také hodně času stěžováním si na zdravotní problémy, na bolesti hlavy, zad či dolních končetin. "Nejčastěji po nás vyžadují nové a nové léky. Spořádaly by jich na kila. V tom jim ale vyhovět nemůžeme. Dáváme jim jen ty medikamenty, které doporučí lékař," říká Meclová.

S vnějším světem udržuje Polednová spojení pomocí návštěv rodiny. O ní ale Meclová nechce hovořit s tím, že vyloženě soukromé informace o Polednové nemůže sdělovat bez jejího souhlasu.

Sněhové komando Polednové nehrozí

Na rozdíl od žen v důchodovém věku mladší vězeňkyně ve Světlé musí vstávat už ve tři ráno, aby kolem věznice odklidily napadaný sníh.
Tohle "pohotovostní sněhové komando" už Polednové nehrozí. Podle Meclové je však důležité z mnoha výchovných důvodů - i z těch ryze praktických. Aby třeba nemělo pekařské auto problém při dovozu chleba a rohlíků.

Bez zajímavosti není ani fakt, že na téměř všechny údržbářské a instalatérské práce si vězeňkyně musí vystačit samy. "Když jsem vedla pardubickou věznici, obstarávali opravy věznění muži. Ale takhle je to lepší. Nikdy totiž nezabráníte nežádoucímu kontaktu mezi oběma pohlavími," srovnává Meclová.

Polednová požádala ještě před svým nástupem do vězení o milost prezidenta Václava Klause. - čtěte Klaus se rozhodl, milost Brožové-Polednové neudělí

Ten ji však odmítl, i když si myslí, že odsouzení prokurátorky je sporné. "Lidský rozměr nemůže spravedlnosti dodávat jen prezident republiky svými milostmi. Soud má poměřovat všechny - i humanitní - okolnosti. Předpokládám, že tak učinil," napsal tehdy.


Video